Lai mudinātu liepājnieces izzināt krūts vēža riskus un laikus uzsāktu profilaksi pie speciālistiem, kā arī vienlaikus izglītotu sabiedrību, Liepājas pilsētas pašvaldība parakstījusi sadarbības memorandu ar sabiedrības veselības platformas Skrinings.lv uzturētājiem, informē Liepājas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļa.

Platforma ir paredzēta krūts vēža profilaksei un tajā ar īsa un vienkārša testa palīdzību sievietes bez maksas var saņemt personalizētu izvērtējumu krūts vēža riskiem.  Skrinings.lv mērķis ir veidot augstāku profilaktisko kultūru Latvijā, kā arī nodrošināt ērtu iesaistes rīku sievietēm, kas vēlas palīdzēt šīs slimības pētniecībā zinātniekiem.

"Slimību profilakse ir ikdienas rīcību kopums, kas ļauj savlaicīgi atklāt nopietnus veselības traucējumus un ievērojami palielina izredzes atveseļoties un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Tāpēc mēs priecājamies, ka varam sadarboties ar platformu skrinings.lv un ar informēšanas palīdzību aicināt liepājnieces iesaistīties savu krūts vēža risku apzināšanā, kā arī aktualizēt sievietes veselību kopumā," atzīst Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova.

Aizpildot riska testu vietnē www.skrinings.lv, iespējams norādīt savu atrašanās vietu, kas palīdzēs precīzāk analizēt liepājniecēm aktuālākos riska faktorus lokālā mērogā. Tas sniegs iespēju mērķtiecīgāk un precīzāk plānot un ieviest veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumus, nosakot prioritārās un visnepieciešamākās atbalsta jomas tieši Liepājas iedzīvotājām.

""Covid-19" pandēmija mums iemācījusi to, cik nozīmīgi veselības jomā ir vērtēt situāciju no šodienas perspektīvas nevis skatīties pār plecu un reaģēt uz jau notikušo. Pētot reizi gadā apkopotus datus par krūts vēža slimniecēm un atsaucību valsts apmaksātajai skrīninga programmai, mēs redzēsim rezultātu – pie tam diemžēl bēdīgu. Un lai arī varēsim nonākt pie secinājuma, ka nepieciešami uzlabojumi, šie dati mums nepalīdzēs izprast, kādēļ saslimšanas gadījumu ir tik daudz un ko mēs būtu varējuši darīt jau šodien, lai saslimšanas riskus mazinātu. Skrinings.lv var palīdzēt valsts un pašvaldību iestādēm reāllaikā sekot līdzi sabiedrībā izplatītākajiem riska faktoriem un pieņemt lēmumus par veselības politikas plānošanu. Tas dod mums unikālu iespēju pielāgoties mainīgajam sabiedrības dzīvesveidam," skaidro platformas pārstāvis Emīls Sjundjukovs.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem krūts vēzis ir visizplatītākais vēža veids visā pasaulē. 2018. gadā tā dēļ mira 627 000 sievietes, kas veido 15% no visiem ar vēzi saistītajiem nāves gadījumiem. Savukārt Latvijā pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem krūts vēzis ir izplatītākais vēža veids sieviešu vidū jau vairākus gadus un Eiropas Savienībā šo diagnozi uzstāda katrai vienpadsmitajai sievietei. Skatoties datus pašvaldības līmenī, 2018. gadā onkoloģiskās saslimšanas Liepājā bija otrais vadošais nāves cēlonis, kas ir par 8% augstāks par vidējo rādītāju Latvijā tajā pašā gadā.

Par Skrinings.lv
Sabiedrības veselības platformu izstrādājis medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmums "Longenesis", sadarbojoties ar Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes un Medicīnas fakultātes pasniedzējiem un studentiem, LU Datorikas fakultātes medicīnas tehnoloģiju projektu studiju "DF LAB" un studentu populārzinātnisko žurnālu "Semper Anticus".

Platforma vienuviet sniedz informāciju no vairāk nekā 150 zinātniskajiem rakstiem un pētījumiem, apvienojot pasaules veiksmīgākās pieejas krūts vēža riska faktoru atpazīšanā. Analizējot fenotipiskos (dzīves stils, uzturs, u.c.), genotipiskos faktorus un izmeklējumu rezultātus, katram lietotājam tiek sniegta  personalizēta, viegli saprotama informācija ar soli-pa-solim instrukciju dalībai skrīninga programmā un ieteikumiem riska faktoru mazināšanai un paškontrolei.

Papildu informācija, sazinoties ar Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļu, e-pasts: veseliba@liepaja.lv.