Starptautiskajā Cilvēktiesību dienā šogad balva "Cilvēka izaugsmei" piešķirta labdarības fonda, Liepājas pilsētas pašvaldības, kā arī Valsts probācijas dienesta (VPD) brīvprātīgā darba veicējiem aģentūru LETA informēja pasākuma rīkotāji.

Balvu par izcilu ieguldījumu Latvijas nākotnē ceturtdien saņēma Natalja Novikova, kura jau desmit gadus, atrodoties ratiņkrēslā, radusi iespēju palīdzēt citiem, nodibinot labdarības fondu "LiveIntegro".

Fonda mērķis ir sekmēt personu ar invaliditāti izglītību, kultūru, sportu, sociālo rehabilitāciju, arodapmācību, nodarbinātību, kā arī vides un informācijas pieejamību. Visvairāk fonds nodarbojas ar bērnu un jauniešu ar invaliditāti iesaistīšanu para sportā un citās aktivitātēs.

Novikova 2019.gadā kļuva par Bērnu un jauniešu para sporta apvienības prezidenti un iniciēja unikālās attīstības programmas izstrādāšanu bērniem ar kustību traucējumiem.

Balva par izcilu ieguldījumu veselībā un labklājībā tika pasniegta Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītājai Elīnai Tolmačovai (attēlā).

Viņa ir viena no tām sociāli atbildīgajām personām, kas dara vairāk, nekā to paredz amata pienākumi. Laikā, kad valstī tika noteikta ārkārtējā situācija, Tolmačova nekavējoties iesaistījās "Covid–19" izplatības novēršanas profilaktiskajos pasākumos un profesionāli koordinējošā darbā, tādējādi rūpējoties par savas pilsētas iedzīvotājiem.

Balvu par sociālo atbildību saņēma VPD brīvprātīgā darba veicēja resocializācijas jomā Tamāra Krēsliņa.

Viņa ikdienas darbā ar savu klātbūtni, dzīves pieredzi un zināšanām atbalsta jauniešus, kas izdarījuši likumpārkāpumus, palīdz viņiem risināt dažādus sociālās dabas jautājumus, kā arī iedvesmo apgūt jaunus brīvā laika pavadīšanas veidus.

Balva par izcilu ieguldījumu izglītībā šogad nonāca Ezeres pusē pie amatnieka Alvida Pupša, kurš ir aktīvs sabiedriskās dzīves atbalstītājs savā pagastā.

Pupšs kopš 2015.gada vada biedrības "Mūsu ligzda" un Ezeres mazpulka "ASNI" organizētās bezmaksas kokamatniecības nodarbības, kurās bērni un jaunieši, kā arī viņu vecāki, vecvecāki un citi interesenti apgūst praktiskās iemaņas kokapstrādē.

Šogad tika pasniegta arī īpaša specbalva – "Par pašaizliedzīgu darbu "Covid–19" negatīvo seku novēršanā". To no Valsts prezidenta Egila Levita rokām saņēma brīvprātīgo kustība "#paliecmājās" (patlaban – "Viegli palīdzēt").

Brīvprātīgo kustība tika izveidota īsā laika posmā martā, sākoties ārkārtas stāvoklim valstī. Kustība mobilizēja vairāk nekā 800 brīvprātīgos visā Latvijā, piedāvājot palīdzību ikvienam riska grupā, pašizolācijā vai karantīnā esošam cilvēkam preču iegādei un citam būtiskam atbalstam, lai varētu palikt mājās.

Pateicības vārdus laureātiem veltīja gan balvas organizatori – Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga un ASV vēstnieks Latvijā Džons Kārvails, gan arī vairākas valsts augstākās amatpersonas, tostarp arī Valsts prezidents.

Atšķirībā no citiem gadiem, kad balvas "Cilvēka izaugsmei" svinīgā ceremonija norisinājās klātienē, šogad godināšana notika vairākos posmos – novembrī laureātus apciemojot to darbības vietās, lai pateiktos un nodotu apbalvojumus, savukārt oficiālā laureātu paziņošana norisinājās ceturtdien.

Balvu "Cilvēka izaugsmei Latvijā" šogad pasniedza septīto reizi. Balva tika dibināta 2014.gadā ar mērķi akcentēt cilvēka izaugsmi jeb tautas attīstību, lai atbildētu uz negatīvām demogrāfiskām tendencēm, piemēram, iedzīvotāju skaita sarukumu, augstu ienākumu nevienlīdzību, pazeminātu iedzīvotāju veselības stāvokli un augstu bērnu institucionālās aprūpes īpatsvaru.

Balvas laureāti tiek apbalvoti četrās kategorijās – par sociālo atbildību, par izcilu ieguldījumu izglītībā, par izcilu ieguldījumu veselībā un labklājībā, kā arī par izcilu ieguldījumu Latvijas nākotnē. Ņemot vērā, ka "Covid–19" izraisītā krīzes situācija izgaismoja daudzas sociālas aktivitātes, šogad tiks pasniegta arī īpaša specbalva par atbalsta iniciatīvu "Covid–19" izraisītās krīzes apstākļos.