Pirmajā Latvijas eiro monētu sākumkomplektu tirdzniecības dienā pārdoti vairāki desmiti tūkstoši sākumkomplektu, Liepājā un citās lielajās pilsētās – vairāk nekā 500.

Kā liecina biznesa portāla "Nozare.lv" apkopotā informācija, bankās novērota interese par Latvijas eiro monētām ir ne tikai mūsu valsts iedzīvotājiem, bet arī igauņiem.

"SEB bankas" filiāļu tīklā šodien līdz pulksten16 bija pārdoti vairāk nekā 17 000 eiro iepazīšanās komplektu. Ārpus Rīgas visvairāk pārdots ir Salaspilī, Alūksnē un Cēsīs, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja bankas Korporatīvās komunikācijas pārvaldes ārējās komunikācijas projektu vadītāja Kristīne Martinsone.

Bankā "Citadele" šodien visā Latvijā pārdoti vairāk nekā 13 000 eiro sākumkomplektu. Lielākā cilvēku interese ir Rīgas mikrorajonos un tirdzniecības centros, taču galvenajā "Citadeles" filiālē, Republikas laukumā 2a, šīs dienas laikā garas rindas pēc eiro sākumkomplektiem netika novērotas.

Latvijas Bankas kasēs Rīgā un reģionālajās filiālēs pārdoti kopā ap 5600 eiro sākumkomplektiem, biznesa portāls "Nozare.lv" uzzināja centrālajā bankā.

"Nordea" bankā pirmajā eiro sākumkomplektu tirdzniecības dienā izsniegti aptuveni 2000 mazo eiro monētu sākuma komplektu privātpersonām. Rīgā pārdoti aptuveni 1500 eiro sākumkomplekti privātpersonām, bet reģionu filiālēs – Valmierā, Jelgavā, Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē un Daugavpilī – vairāk nekā 500 mazie eirosākuma komplekti, informēja "Nordea" bankas sabiedrisko attiecību speciāliste Signe Lonerte.

"Nordea" bankā izvaicātie klienti visbiežāk kā iemeslus eiro monētu iegādei minējuši vēlmi savlaicīgi iepazīties ar jauno Latvijas valūtu. Vēl viens no iemesliem ir vēlme laicīgi nodrošināties ar skaidras naudas eiro monētām, tuvojoties svētkiem un gadumijai. Klienti neslēpj, ka labprāt eiro monētas izmantos kā svētku dāvanu saviem ģimenes locekļiem, radiem vai draugiem.

Eiro skaidras naudas monētas vēlas iegādāties arī kolekcionāri un cittautieši. "Nordea" prognozē, ka tuvākajās dienās interese pēc iedzīvotāju eiro komplektiem privātpersonām saglabāsies, tādēļ banka jau savlaicīgi nodrošinājusies ar papildu eiro monētu sākuma komplektiem.

Gan "SEB bankas", gan "Nordea" bankas apkopotie dati rāda, ka vidēji viens interesents izņem trīs eiro sākumkomplektus. Savukārt "Citadele" novērojusi, ka ir iedzīvotāji, kas iegādājas gan pa vienam, gan uzreiz piecus eiro sākumkomplektus.

"SEB bankas" filiālēs pirmajās darba stundās bija vērojams lielāks cilvēku skaits, nekā ierasts, taču pārmērīgas drūzmēšanās nebija.

"Swedbank" preses sekretāre Kristīne Jakubovska informēja, ka bankas klientu aktivitāte bija atbilstoša prognozētajai. Vislielākā pircēju interese bija pirmajās stundās, taču dienas laikā pakāpeniski mazinājās. Aktivitāte būtiski atšķiras atkarībā no filiāles atrašanās vietas, piemēram, Rīgas guļamrajonos tā bija lielāka nekā centrā. Filiālēs ar lielāku cilvēku plūsmu aktīvākajās rīta stundās pāris stundās tika nopirkti 700 komplekti, savukārt mazāk apmeklētās vietās – tie bija arī daži desmiti. Dienas laikā interese pakāpeniski kļuva mazāka.

"Swedbank" pieredze liecina, ka aktīvāk par sākumkomplektiem šodien interesējās senioru vecuma cilvēki, kas lielākoties izmantoja iespēju iegādāties uzreiz visus piecus komplektus, ko saskaņā ar Latvijas Bankas noteikumiem komercbankas var pārdot vienam cilvēkam. Interese bijusi arī no ārzemniekiem, piemēram, kaimiņu Igaunijas iedzīvotājiem.

"Swedbank" atgādina, ka sākumkomplektu iegādes jēga ir drīzāk simboliska iepazīšanās ar jaunām monētām, racionālas nozīmes tam ir mazāk, jo visa nauda no latiem uz eiro nākamgad tiks nomainīta, un visērtāk cilvēkam tas notiks tad, ja nauda būs bankas kontā - automātiski, pēc valsts fiksētā kursa un bez papildu maksas. Cita lieta ir ar uzņēmumu sākumkomplektiem, kas nepieciešami, lai spētu izdot atlikumu pircējiem eiro jau no 1.janvāra – ņemot vērā, ka jau tagad sāk veidoties palielināta klientu plūsma filiālēs, "Swedbank" aicina klientus izmantot bankas piedāvāto iespēju un laikus pieteikties priekšpiegādes eiro saņemšanai filiālē.

Kā ziņots, no šodienas iedzīvotāji visā Latvijā banku filiālēs, 302 pasta nodaļās un Latvijas Bankas kasēs var iegādāties 14,23 eiro jeb desmit latus vērtus Latvijas eiro monētu sākumkomplektus. Sākumkomplektā iekļautas 45 monētas: divas divu eiro monētas, četras viena eiro monētas, septiņas 50 centu monētas, astoņas 20 centu monētas, septiņas 10 centu monētas, piecas piecu centu monētas, sešas divu centu monētas, sešas viena centa monētas. Monētas ir iepakotas plastmasas maisiņā, un kopējais sākumkomplekta svars ir aptuveni 230 grami.

Šīs monētas varēs izmantot norēķinos tikai no 2014.gada sākuma.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms aicina iedzīvotājus rīkoties bez steigas un panikas un atcerēties, ka eiro monētu komplekti nav vienīgā iespēja mainīt naudu. Latus pret eiro varēs mainīt nākamgad gan bankās, gan pastā, no nākamā gada janvāra eiro izsniegs bankomāti, arī tirdzniecības centros atlikumus par pirkumiem izsniegs eiro.

Latvija nākamgad kļūs par 18.eirozonas valsti. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar oficiālo kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.