AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā šonedēļ Latvijā piešķīrusi 1000. garantiju, to summa sasniegusi septiņus miljonus eiro.

Tādējādi nepilna gada laikā savu mājokli ar valsts atbalstu iegādājušies jau 1000 jauno speciālistu vecumā līdz 35 gadiem. Komercbankas ar garantijas palīdzību hipotekārajos kredītos jaunajiem speciālistiem piešķīrušas kopumā 58 miljonu eiro,  aģentūru LETA informēja "Altum".

Tūkstošā garantija piešķirta šonedēļ bankas "Luminor" aizdevumam mājokļa iegādei Rīgā par summu 63 000 eiro. Mājokļa iegādes darījuma finansējumā nepilnus 60 000 eiro veido bankas aizdevums, tai skaitā ar piesaistītu "Altum" garantiju aptuveni 9600 eiro apmērā. Pateicoties "Altum" garantijai, pirmās iemaksas apmērs klientam ir samazinājies līdz aptuveni 3000 eiro jeb 5% no kopējās darījuma summas.

Kopš pagājušā gada 1.marta, kad "Altum" sāka izsniegt garantijas jaunajiem speciālistiem, piešķirto garantiju kopējā summa sasniegusi septiņus miljonus eiro. Garantijas izmanto jaunie speciālisti visā Latvijā, vienlaikus lielākais iegādāto īpašumu īpatsvars ir Rīgā un Pierīgā – 84%. Kurzemē un Zemgalē katrā ir notikuši 5% no kopējā darījumu skaita, Vidzemē – 4%, Latgalē – 2%. No lielajām pilsētām lielākais iegādāto īpašumu skaits ir Rīgā (650), Jelgavā (31), Liepājā (30), Jūrmalā (15), Valmierā (14), Daugavpilī (10), Ventspilī (deviņi). Kopumā darījumi veikti 80 dažādos novados un pilsētās.

Vidējais aizdevuma apjoms, kuru bankā mājokļa iegādei aizņēmušies jaunie speciālisti, ir 58 000 eiro. Lielākais darījumu īpatsvars jeb 43% ir aizdevumi diapazonā no 20 000 līdz 50 000 eiro. 24% banku hipotekāro aizdevumu ir robežās no 50 000 līdz 70 000 eiro, 17% – robežās no 70 000 līdz 100 000 eiro, 11% – virs 100 000 eiro, savukārt 5% aizdevumu ir apjomā līdz 20 000 eiro. Vidējais piešķirtās "Altum" garantijas apmērs ir 7000 eiro.

"Jaunie speciālisti mājokļu cenas izvēlē parāda zināmu mērenību. Līdzīgi kā ģimenes ar bērniem, arī jaunie speciālisti ar valsts atbalstu iegādājas cenas ziņā vieglāk pieejamus mājokļus. Pirmais programmas gads apstiprina prognozes, ka šāds atbalsts mājokļa iegādei ir ļoti aktuāls ne tikai ģimenēm ar bērniem. "Altum" garantija mājokļa iegādei nav dāvana, taču tas ir labs veids, kā kāroto mājokli iegādāties, netērējot ilgus gadus bankas aizdevuma pirmās iemaksas uzkrāšanai," sacīja "Altum" valdes locekle Inese Zīle.

Pirmā garantiju darbības gada dati rāda, ka lēmums iegādāties savu īpašumu visbiežāk tiek pieņemts vecumā no 26 līdz 30 gadiem, savukārt aptuveni katrs trešais garantijas izmantotājs ir bijis vecumā virs 31 gada.

Garantiju mājokļa iegādei var saņemt jaunie speciālisti vecumā līdz 35 gadiem ar iegūtu augstāko vai profesionālo izglītību. Garantija ļauj samazināt hipotekārā aizdevuma pirmās iemaksas apjomu komercbankā, tādējādi palīdzot tikt pie sava mājokļa situācijās, kad ir stabili ienākumi, kas ļauj uzņemties kredītsaistības, bet nepietiek uzkrājumu pirmajai iemaksai. Jaunie speciālisti var saņemt garantiju mājokļa iegādei vai būvniecībai 20% apmērā no aizdevuma summas, garantijas maksimālais apjoms ir 50 000 eiro. Garantijas tiek izsniegtas uz tirgus nosacījumiem, bez valsts budžeta finansējuma. Garantija tiek izsniegta uz 10 gadiem. Komisijas maksa par garantiju ir ikgadēja un ir 4,8% apmērā no garantijas atlikuma, attiecīgi maksa par garantijas izmantošanu ik gadu samazinās.