Latvijā sākusies tautas skaitīšana, kurā Centrālā statistikas pārvalde visu nepieciešamo informāciju iegūs no administratīvo datu reģistriem, aģentūrai LETA pavēstīja statistikas pārvaldē.

"2021.gads ir tautas skaitīšanas gads, kas no iepriekšējiem tautas skaitīšanas gadiem atšķirsies ar to, ka Centrālās statistikas pārvaldes intervētāji nedosies klātienē aptaujāt iedzīvotājus un tiem nebūs jāaizpilda arī elektroniskās anketas," pauda statistikas pārvaldē.

Šogad tautas skaitīšanā statistikas pārvalde visu nepieciešamo informāciju iegūs no administratīvo datu reģistriem, piemēram, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts ieņēmuma dienesta, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras un citām valsts informācijas sistēmām, kurās ir pieejama informācija gan par valsts iedzīvotājiem, gan arī par viņu mājokļiem. Šobrīd tautas skaitīšanas datubāzē iekļauti dati no vairāk nekā 40 dažādiem reģistriem.

Statistikas pārvaldē arī norādīja, ka 2020.gadā, kad "Covid-19" pandēmijas dēļ pilnībā tika apstādināts klātienes intervētāju darbs, pierādījās, ka lēmums tautas un mājokļu skaitīšanu organizēt, izmantojot tikai administratīvos datus, ir bijis pareizs. Šobrīd līdzīgu risinājumu meklē arī valstis, kas bija plānojušas 2021.gada tautas un mājokļu skaitīšanu veikt tradicionālā veidā.

"Latvijai ir bijis laiks sagatavoties, izstrādāt metodoloģiju rādītāju sagatavošanai, strādāt pie administratīvo datu kvalitātes uzlabošanas," piebilda statistikas pārvaldes pārstāvji.

Tāpat statistikas pārvaldē norādīja, ka administratīvo datu izmantošana ļaus krietni ātrāk publicēt datus - demogrāfijas, ģimenes, mājsaimniecību un mājokļu dati tiks publicēti pakāpeniski līdz 2021.gada nogalei, bet iedzīvotāju izglītības un ekonomiskās aktivitātes dati tik publicēti 2022.gada otrajā ceturksnī.

Tautas skaitīšanā uzskaita visus konkrētās valsts iedzīvotājus, mājokļus un vāc informāciju par tos raksturojošiem rādītājiem.

2021.gadā Latvijā tautas skaitīšana notiek 11 reizi kopš 1920.gada, kad tika organizēta pirmā tautas skaitīšana neatkarīgajā Latvijā. Pēc Latvijas valsts neatkarības atgūšanas šī būs trešā tautas skaitīšana.