Jūrniecības koledžā uzstādīta jauna radio sakaru simulācijas iekārta – GMDSS simulators, kas savienots jau ar esošo iekārtu infrastruktūru, nodrošinot papildu piecas mācību vietas.

Tas izdarīt Valsts izglītības satura centra īstenotā projekta "Nozaru kvalifikācijas sistēmas pilnveide profesionālās izglītības attīstībai un kvalitātes nodrošināšanai" ietvaros, informē Liepājas Jūrniecības koledžas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase. Simulācijas iekārtas tiek izmantotas mācību procesa nodrošināšanai.

"Liepājas Jūrniecības koledžā topošie kuģu vadītāji apgūst globalās jūras negadījumu un kuģošanas drošības sakaru sistēmas (GMDSS), jeb avārijas radio sakarus, kas ir paredzēti gadījumos, ja ar kuģi ir notikusi kāda nelaime. Uz katra kuģa, kas atrodas jūrā, ir jābūt radio aprīkojumam ar kuru var pārraidīt un saņemt avārijas ziņojumus, piemēram, no viena kuģa uz otru vai noraidīt ziņojumu krasta radiostacijai un pasaukt palīgā. Tas ir primārais šo radio iekārtu uzdevums", norāda GMDSS pasniedzējs Normunds Reiznieks.

Tāpat šīs iekārtas izmanto gan pārraidot un saņemtot meklēšanas un glābšanas koordinācijas ziņojumus, gan atrašanās vietas noteikšanas signālus, gan kuģošanas drošības informāciju u.c. Kuģa radio aprīkojuma apkalpošanu nodrošina kvalificēti radio operatori, kas nodrošina nepārtrauktu tā darbību. Savukārt personāla kvalifikāciju apliecina Jūras administrācijas Jūrnieku reģistra sertifikāts, kas izdots saskaņā ar normatīvajiem aktiem par jūrnieku sertificēšanu.

"Mēs topošos kuģu vadītājus apmācām kā pareizi darboties ar šīm iekārtām, jo visiem kuģu stūrmaņiem, kuri kuģo, ir jābūt Jūrnieku reģistra sertifikātam," skaidro N. Reiznieks. "Vienu no sardzes stūrmaņiem kuģa kapteinis norīko par atbildīgo personu radiosakaru uzturēšanai, kurš nodrošina radiosakarus gan nelaimes gadījumā, gan sniedzot palīdzību. Radio sakaru iekārtu ir diezgan daudz, tās ir dažādas – piemērotas dažādiem attālumiem un vajadzībām. Lai ar šīm iekārtām jaunie stūrmaņi prastu darboties, Jūrskolas audzēkņi ceturtajā kursā, bet koledžas studenti otrajā un trešajā kursā iziet radio sakaru apmācību ciklu. Vispirms viņi pagūst teoriju –  kā pareizi veikt visas procedūras, kā izsaukt palīdzību, ar kādām procedūrām ir jāsāk, ar kādām jāpabeidz," norāda N. Reiznieks. "Pēc tam, izmantojot radio sakaru simulācijas iekārtas, viņi apgūst kā šīs procedūras pareizi izdarīt jau praktiski," skaidro pasniedzējs. "Dzīvību apdraudoši negadījumi uz kuģa nav ikdienišķa lieta, bet jebkuriem apstākļiem ir jābūt gataviem," pārliecināts ir N. Reiznieks.

"Es saku studentiem –, ja nezināsiet navigāciju, tad nenonāksiet Ziemeļamerikā, kā bija cerēts, bet nonāksiet, piemēram, Āfrikā. Taču, daudz bēdīgākas var būt sekas tam, ja nemācēsiet pasaukt palīgā, ja uz kuģa būs avārijas situācija. Varbūt tas ir skarbi teikts, bet tas ir tāpēc, lai jaunieši saprastu kāpēc tas viss ir jāzina un jāapgūst. Tas ir drošības jautājums. Tāpēc visiem stūrmaņiem ir jābūt sertifcētiem un jāprot darboties ar radio iekārtām," uzsver pasniedzējs. "Ja audzēkņi veksmīgi nokārto eksāmenu, viņi, bez kuģa vadītāja diploma, saņem arī GMDSS universālā operatora diplomu, kas ļauj kuģot pa visu pasauli. Viņi drīkst strādāt ar visām GMDSS iekārtām pasaules okeānā," piebilst N. Reiznieks.