Deputāti 30.augusta domes sēdē apstiprināja brīvpusdienu maksu pilsētas skolās, piešķirot arī nepieciešamo papildu finansējumu.

Lai izpildītu šogad pieņemtos Ministru kabineta noteikumus par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, kuri stājās spēkā ar šā gada 1.jūniju, papildu bija nepieciešams Ls 17 583.

Noteikumi reglamentē, kādiem produktiem kādā daudzumā jābūt skolu gan dienas, gan nedēļas ēdienkartē, kādai jābūt to uzturvērtībai un enerģētiskai vērtībai. Tāpēc ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji aizstrādājuši jaunas ēdienkartes.

No jaunā mācību gada skolēniem pusdienu komplektā obligāti jābūt otrajam ēdienam un zupai vai desertam, tajā jāiekļauj pārtikas produkti, kas bagāti ogļhidrātiem un olbaltumvielām, augļi un dārzeņi. Nedēļā vismaz reizi jābūt 200 g liesai gaļai vai zivij.

Jaunums ir tas, ka no jaunā mācību gada ne kompleksajā, ne izvēles skolu ēdienkartēs vairs nedrīkstēs iekļaut frī kartupeļus vai citus eļļā vārītus produktus, majonēzi, kečupu, bet cīsiņu sastāvā jābūt 70 % gaļas, nedrīkst būt garšas pastiprinātāji E 620 – E 650, krāsvielas utt. Turklāt ēdieni nedēļas ēdienkartē nedrīkst atkārtoties, izņemot piedevas.  

Liepājas Izglītības pārvalde veica ēdināšanas pakalpojuma iepirkumu, un uzvarētāju piedāvātā pusdienu cena 1. – 4.klašu izglītojamajiem ir Ls 0,95, kas ir pagājušā gada līmenī. Savukārt 5. – 12. klašu izglītojamajiem komplekso pusdienu izmaksas ir Ls 1,10, jo noteikumos norādīts, ka 5. – 12.klašu izglītojamiem ir gan lielāks uzturvielu, gan uzņemamās enerģijas daudzums, līdz ar to attiecīgi palielinās porciju apjoms un cena

Tā kā viena pirmklasnieka ēdināšanai valsts no budžeta līdzekļiem piešķir Ls 0,80 dienā, dome nolēma papildu piešķirt līdzfinansējumu katram pirmklasniekam Ls 0,15 apmērā.

Nepieciešamais papildus līdzfinansējumu 1. klašu izglītojamo ēdināšanai no šā gada 1. septembra līdz 31. decembrim ir Ls 10 271,25. Brīvpusdienu maksas pieaugumam 5. – 12.klašu skolēniem nolemts piešķirt papildus finansējumu no pašvaldības budžeta Ls 7312,50 apmērā. 2013.gadā finansējums par brīvpusdienām tiks iekļauts Izglītības pārvaldes budžetā.

Brīvpusdienas pilsētas skolās ik gadu piešķirt vairāk nekā 1000 skolēniem.

Lai nodrošinātu visiem skolēniem nepieciešamo veselīgo uzturu, šogad akcijas “Skolas piens” ietvaros glāzi piena dienā saņems 1. – 9.klašu skolēni, bet no 1. oktobra atsāksies akcija “Skolas auglis”, kas paredz trīs reizes nedēļā skolēniem 100 g augļu un dārzeņu par brīvu.

Uzziņa
Vispārizglītojošās skolās brīvpusdienas var saņemt izglītojamie, kuriem noteikta invaliditāte, bērni no ģimenēm, kurām piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes statuss, aizbildnībā esošie bērni, bērni no daudzbērnu ģimenēm, kurās audzina četrus un vairāk bērnus vecumā līdz 16 gadiem, bet, ja kāds no bērniem turpina mācības vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē dienas maiņā, tad līdz dienai, kad viņš sasniedzis 20 gadu vecumu, kā arī bērni ar Sociālā dienesta atzinumu. Atvieglojumus pieprasa izglītojamā vecāks vai likumiskais pārstāvis, rakstot iesniegumu un iesniedzot attiecīgos dokumentus izglītības iestādē.