Liepājas Universitātē (LiepU) par pašvaldības budžeta līdzekļiem izskolotais Liepājas teātra papildinājums, izrādās, bauda absolūtu beznosacījuma uzticību un mīlestību gan no pašvaldības, gan LiepU, gan teātra puses – jaunie aktieri ir brīvi kā putni gaisā, un, ja vēlas, var jebkurā brīdī pamest Liepājas teātri.

Pirmā, kas šo iespēju grasās izmantot, ir jaunā aktrise Madara Viļčuka. Bet vai vienīgā? Uz to atbildes nav arī teātra valdes priekšsēdētājam Herbertam Laukšteinam.

Saruna ar jauno aktrisi bijusi pirms pāris nedēļām, kad viņa informējusi teātra vadītāju, ka ir saņemts darba piedāvājums no Dailes teātra, kuram viņa piekritusi.

"Negribu neko pārmest meitenei," teic Laukšteins, bet Dailes teātra vadītāju Viestura Kairiša un Jura Žagara rīcību viņš sauc par "nesolīdu un nekoleģiālu",

jo viss noticis aiz Liepājas teātra vadītāja muguras.

"Nupat saņemts negaidīts sitiens no pašu vidus – Dailes teātris aizmuguriski un tieši mēģina pārpirkt Liepājas teātra un Liepājas pašvaldības auklētos un veidotos jaunos aktierus. Tas nav pieņemami," tā Herberts Laukšteins pirms divām dienām raksta vietnē Facebook.

Kā vakar atzina portālam irliepaja.lv – ar šo ierakstu pievienojies JRT mākslinieciskajam vadītājam Alvim Hermanim, kurš pirmais "uzlēca uz ecēšām" sociālajos tīklos par to, ka Dailes teātris "pārpērk jaunos aktierus".

"Tā jau ir cūcība," Laukšteins ir tikpat tiešs kā viņa kolēģis Hermanis. "Izaudzini sev to, ko tev vajag, nevis vienkārši nozodz citam!"

Laukšteins arī piekrīt Hermanim, ka ar Dailes teātri būs jārisina finansiālie jautājumi gadījumā, ja aktrise tiešām pametīs Liepāju (iesniegums vēl neesot saņemts)*.

"Madara ir aizņemta astoņās izrādēs! Ja viņa aiziet, man jādomā, kā viņu šajās izrādēs aizvietot vai arī kādam jāapmaksā braukāšana no Rīgas uz Liepāju, honorāri."

Savulaik Liepājas teātris jau pazaudēja gandrīz visu aktieru kursu pilnā sastāvā, izņemot vienu aktieri. Pēc tam, kad tika uzņemts nākamais, tā sauktais Klaipēdas kurss, ar katru topošo aktieri atsevišķi tika slēgts dzelžains līgums, ka trīs gadi pēc studiju pabeigšanas jānostrādā Liepājas teātrī vai arī jāatmaksā par apmācību iztērētie līdzekļi.


Liepājas teātra aktieri netiek ierobežoti, arī Madara Viļčuka daudz filmējas un piedalās citos ārpus teātra projektos. Teātra vadītājs saka: es par to tikai priecājos, aktieriem ir jābūt atpazīstamiem, jānes Liepājas teātra vārds pasaulē.


"Tie laiki sen pagājuši," portālam irliepaja.lv saka Kultūras pārvaldes vadītājs Juris Jirgens, "teātris vairs nav tiešā Kultūras pārvaldes pārraudzībā, uz pašvaldības kapitālsabiedrībām šobrīd attiecas citi nosacījumi."

Citi noteikumi attiecas arī uz jaunajiem aktieriem.

"Liepājas valstspilsētas pašvaldība finansēja konkrēto LiepU programmas izveidi un nodrošināšanu bez juridiskām saistībām jaunajiem aktieriem," apliecina pašvaldība.

Uz jautājumu, vai tā nav pašvaldības līdzekļu izšķērdēšana, ja par tās naudu tiek sagatavoti aktieri citiem Latvijas teātriem, šajā gadījumā Dailes teātrim, atbilde ir:

"Pēc Liepājas teātra un Liepājas Universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes iniciatīvas, ar Liepājas domes atbalstu,


Liepājas Universitātē tika izveidots studentu kurss aktiermākslā ar mērķi sagatavot aktierus tieši Liepājas teātrim."

Taču mehānisma šā mērķa nodrošināšanai nav. Teātra vadītājs saka, vienu reizi viņš esot konsultējies ar juristu, kurš pārliecinājis, ka līgumiem ar nosacījumu, ka pēc studijām jānostrādā noteikts laiks Liepājā, nav juridiska pamata.

"Neapšaubu sava konsultanta kompetenci, bet varbūt man vajadzēja interesēties piecas reizes, nevis vienu..."

Skaidrs, ka ar varu nevienu nenoturēsi, un tas, kurš ir gājējs, atradīs iespēju aiziet jebkurā gadījumā. Tomēr šķiet, ka pašvaldība nav izdarījusi visu, lai aizstāvētu savas intereses.

Trešdien, 14.jūnijā, paredzēta Liepājas teātra kopsapulce. Teātra vadītājs tajā uzrunās arī jaunos aktierus. Tieši ko Laukšteins viņiem teiks, pašlaik, iespējams, vēl nezina arī viņš pats. Piektdien teātrī gaidāma pirmizrāde, un šobrīd man tieši tas ir galvenais, teic teātra vadītājs.


*Vakar vietnē Facebook Dailes teātris atspēkojis daļu Hermaņa pārmetumu, piemēram, teātra štatā esot tikai četras brīvas vietas (nevis 12, kā minējis Hermanis), tāpat aktieriem netiekot solīts nekas vairāk kā esošajiem Dailes aktieriem.