Neskatoties uz ieviesto ierobežojumu mīkstināšanu, iedzīvotājiem ir jāizvērtē ar pasākumu apmeklēšanu, pulcēšanos un pakalpojumu saņemšanu saistītos riskus, aicina Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane.

Preses konferencē par pakāpenisku atsevišķu ar "Covid–19" ārkārtējo situāciju saistīto ierobežojumu atcelšanu vai samazināšanu sporta, dažādu pasākumu organizēšanas un pulcēšanās jomās Feldmane sacīja, ka ierobežojumi ir mīkstināti tāpēc, ka ir samazinājusies saslimstība.

Savukārt tas noticis iepriekš pieņemto mēru dēļ, tomēr patlaban nevar uzskatīt, ka riski saslimt ar "Covid–19" ir mazinājušies, uzsvēra Feldmane.

"Pieredze citās valstīs rāda, ka pat viens cilvēks, neievērojot piesardzības pasākumus, var inficēt simtiem citu cilvēku. Tādēļ, neskatoties uz to, ka ir paplašinājies pieejamo pasākumu un pakalpojumu loks, ir jāizvērtē, vai tas tiešām ir nepieciešams. Drošības apsvērumu dēļ pakalpojuma izmantošanu var arī atlikt, sacīja Feldmane.

Viņa atgādināja, ka joprojām ir jāievēro divu metru distancēšanās. Šis nosacījums ir spēkā un ir ļoti svarīgs, uzsvēra Feldmane. Tāpat ne mazāk svarīga ir roku dezinfekcija un mazgāšana, kā arī citi higiēnas nosacījumi, piemēram, virsmu, kurām pieskaras liels skaits cilvēku, tīrīšana.

Savukārt, lai varētu nodrošināt divu metru distancēšanos un ierobežot liela skaita cilvēku pulcēšanos vienuviet, svarīga ir kopējas sabiedrības attieksme un uzvedība, sacīja Feldmane, aicinot tomēr neizmantot visu to, kas no šodienas atkal pieejams.

Sabiedrībai ir jāturpina izvērtēt, cik svarīgi ir izmantot sabiedrisko transportu, ja, piemēram, attiecīgo ceļu var pieveikt ar kājām, braucot ar velosipēdu, vai izmantojot kādu citu pārvietošanās līdzekli.

Feldmane īpašu izsvēra, ka stingri jāizvērtē izklaides iespējas, jo īpaši attiecībā uz bērniem. Viņa rekomendēja neapmeklēt kopējos rotaļlaukumus, nepiedalīties tā saucamajās "bumbiņu ballēs", izvērtēt, vai doties uz izklaides parkiem.

"Kaut arī būs pieejami dažādi sporta pakalpojumi, piemēram, baseini. Ja runājam par bērnu veselību, šis lēmums arī būtu jāizvērtē. Eksperti atzīst, ka baseins ir vieta ar ļoti augstu inficēšanās risku," norādīja Veselības ministrijas pārstāve.

Pēc viņas sacītā, galvenie pamatprincipi ir sekojoši – nedrūzmēties un ievērot divu metru distanci.

Ja mīkstināto ierobežojumu dēļ plānots apmeklēt citus ģimenes locekļus, piemēram, viesoties pie vecākiem, arī šajā gadījumā ir jāizvērtē, vai iespējamās inficēšanas risks ir tā vērts, aicināja speciāliste.

Savukārt, ja pakalpojumu sniegšanā tiek iesaistīti seniori vai hronisko slimību slimnieki, pakalpojuma organizatoram ir jāizvērtē, kādi ir riski cilvēka veselībai un, ja ir iespējams, viņus pakalpojuma sniegšanā neiesaistīt, vai iesaistīt, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus.

Ja nav iespējams ievērot divu metru distanci, ir rekomendēts izmantot sejas aizsegus – tās var būt maskas, vai cita veida materiāls, viņa piebilda.

LETA jau vēstīja, ka pagājušajā nedēļā valdība ārkārtējo situāciju valstī pagarināja līdz 9.jūnijam, vienlaikus lemjot par sociālās distancēšanās pasākumu mīkstināšanu, tostarp atļaujot pulcēšanos gan iekštelpās, gan ārā organizētos, publiskos pasākumos līdz 25 cilvēkiem.