Aizvadītās nedēļas nogalē Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirknī tika saņemta informācija par diviem gadījumiem, kur tiek pārkāpts Bērnu tiesību aizsardzības likums. Kāda sieviete Aizputē, būdama 2,13 promiļu reibumā, nevarēja parūpēties par savu četrus gadus jauno meitu, savukārt Liepājā, bērnu laukumā tika atrasts pusotra gada jauns zēns, kuš pats saviem spēkiem bija attaisījis dzīvokļa durvis un, nevienam nemanot, izgājis ārā. Abos gadījumos pret bērnu mātēm ir uzsākti administratīvo pārkāpumu procesi, informē policijas preses pārstāve Madara Šeršņova.

19.augustā ap pulksten 8.10 Valsts policijā saņemta informācija, ka Liepājā, Tosmares mikrorajonā bez pieaugušo uzraudzības bērnu laukumā atrodas aptuveni divus gadus jauns zēns. Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas ieradās notikuma vietā un informācija apstiprinājās. Lai novērtētu bērna veselības stāvokli, likumsargi izsauca Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, kuri bērnu apskatīja un secināja, ka bērns ir vesels un hospitalizēt viņu nav nepieciešams. Likumsargi sāka skaidrot, no kuras mājas un kāpņu telpas bērns būtu varējis iziet. Noskaidrojot māju un kāpņu telpu, likumsargi apstaigāja dzīvokļus, līdz tika noskaidrots, no kura dzīvokļa bērniņš bija devies ārā.

Dzīvoklī atradās 11 gadus jauna meitene, kurai bija uzdots bērnu pieskatīt un laikā, kad viņa bija aizmigusi, viņas radinieks, pusotra gada jauns zēns, pats attaisīja durvis un izgāja ārā no daudzdzīvokļu mājas. Valsts policijas amatpersonas no meitenes noskaidroja zēna mammas telefona numuru, sazvanīja viņu un viņa ieradās dzīvesvietā. Noskaidrots, ka laikā, kad sieviete bija darbā, viņa bērna pieskatīšanu uzticēja savai 11 gadus jaunai radiniecei. Jāatzīmē, ka pēc Bērnu tiesību aizsardzības likuma, vecākiem ir pienākums neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušā vai vismaz 13 gadus vecas personas klātbūtnes.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirknī par notikušo ir uzsākts administratīvā pārkāpuma process par septiņu gadu vecumu nesasnieguša bērna atstāšanu bez uzraudzības, ja to izdarījusi persona, kura atbildīga par bērna uzraudzību. Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu, par šādu pārkāpumu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 200 eiro.

Savukārt 20.augustā ap pulksten 19 Valsts policijā saņemta informācija, ka Aizputē, kādā īpašumā notiek alkohola lietošana nepilngadīgu bērnu klātbūtnē. Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas ieradās notikuma vietā un noskaidroja, ka īpašumā vairākas personas lieto alkoholiskos dzērienus. Tika uzrunāta sieviete, kura bija ieradusies ciemos ar savu mazgadīgo meitu un likumsargi veica alkohola pārbaudi sievietes izelpā. Konstatēts, ka viņa atradusies 2,13 promiļu reibumā.

Ņemot vērā to, ka sieviete, būdama alkohola reibumā, nespēj parūpēties par savu meitu, bērns tika nodots pieskatīšanai uzticības personai. Valsts policijā par notikušo ir uzsākts administratīvā pārkāpuma process par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu. Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu, par šādu pārkāpumu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 210 eiro. Šajos abos materiālos gala lēmumu par soda apmēru pieņem pašvaldības administratīvā komisija.

Likumsargi izsaka pateicību atsaucīgajiem iedzīvotājiem, kuri nebija vienaldzīgi šajās situācijās un nekavējoties ziņoja policijai par notiekošo. Tāpat Valsts policija arī turpmāk aicina iedzīvotājus nebūt vienaldzīgiem un informēt par šādiem un līdzīgiem gadījumiem – ja rodas aizdomas, ka kādā ģimenē bērns netiek pienācīgi aprūpēts vai viņam draud citas briesmas. Policija uzsver, ka viens no vecāku atbildīgākajiem un svarīgākajiem uzdevumiem ir rūpēties par bērnu dzīvību un drošību!