Nupat manās rokās nonācis kāds rasējums, kuru aplūkojot un salīdzinot ar tīmekļa vidē atrodamo informāciju, iespējams, var izveidot aizmirstu stāstu.

Šis stāsts ir par XX. gadsimta rūpniecisko, bet varbūt arī militāro izlūkošanas atbalsi tepat, Liepājā.

Rasējums ir visai prāva izmēra zilās gaismas kopijas lapa ar tikko salasāmu zīmogu – Liepājas Kara Ostas darbnīcas. Tas ataino visas būtiskākās detaļas un mezglus divplākšņu divvietīgas lidmašīnas  būvei. Tehniskais dokuments datēts ar 1924. gada 28. maiju. Kā tas varētu būt nokļuvis Liepājā, toreiz Kara ostas darbnīcu inženierdaļā?

Izskaidrojumu sniedz pats rasējamā pievienotais paskaidrojums – Glāzgovas, Skotijā, "William Beardmore & Co ltd" metālapstrādes, kuģu un militārās tehnikas ražotājfirma bija piedāvājusi savu konstruēto divvietīgo kara izlūklidmašīnu Igaunijas armijai. Droši vien igauņu galvās radās doma – izmantot darba rasējumus un meklēt to, kas būtu ar mieru šādu lidmašīnu uzbūvēt šeit, daudz tuvāk un lētāk par skotu būvēto. Izvēle nebija liela – vai nu Rīga ar savu bijušo Krievijas rūpniecības matojumu vai arī Liepājā, bijušo kuģu doku darbnīcās.

Taču igauņu plāni, vismaz visu divdesmito un trīsdesmito gadu gaitā diemžēl nepiepildījās. Tikai 1938. gadā Rūpniecības akciju sabiedrības "Tosmare" nodibināja lidmašīnu būves nodaļu. Tajā pašā gadā arī tika uzbūvēta divvietīga sporta lidmašīna "KOD-4", kas vizuāli varēja atgādināt skotu lidmašīnu.

P.S. Šīs rasējums brīnumainā kārtā paglābies no iznīcības, kad septiņdesmitos gados notika toreizējās PSRS kara kuģu rūpnīcas Nr.29  tehniskās bibliotēkas "tīrīšana".