Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa lēmusi pilnībā apmierināt bijušās Liepājas domes deputātes Elitas Kosakas prasību pret Tieslietu ministriju.

Spriedumā teikts: "...pilnībā apmierināt prasību daļā pret Latvijas Republiku Latvijas Republikas Tieslietu ministrijas personā par morālā kaitējuma piedziņu." Ar tiesas spriedumu par labu Kosakai no valsts tiek piedzīts morālais kaitējums 10 000 eiro apmērā, kā arī tiesas izdevumi 1435,43 eiro apmērā, kopā 11 435,43 eiro.

Tiesa noraidījusi Kosakas prasību pret Ģenerālprokuratūru un Valsts policiju par morāla kaitējuma piedziņu, jo šo institūciju uzraudzību veic Tieslietu ministrija.

Spriedumu (pilna sprieduma sastādīšanas diena ir 19.jūnijs) 20 dienu laikā iespējams pārsūdzēt, iesniedzot apelāciju Vidzemes priekšpilsētas tiesā.

"Ja tas tiks darīts, zaudējumi valstij būs tikai vēl lielāki, jo es algošu advokātu, un atkal piedzīšu izdevumus! Nevienam neko nepiedošu, iešu līdz galam," irliepaja.lv sacīja bijusī Liepājas domes deputāte, juriste Elita Kosaka, piebilstot, ka "atklāts paliek jautājums, kāpēc tas viss jāsedz nodokļu maksātājiem!".

Kosaka: "Zaudējumus vajadzēja piedzīt no tiem, kuri savulaik bija iesaistīti likuma pārkāpšanā – atbildība būtu jāuzņemas majoram, tolaik vecākajam inspektoram Aldim Dūklavam, jo lietu varēja izbeigt jau policijā, bija redzams, ka tā šūta baltiem diegiem, prokuroram Andim Šķēlem, tiesnesēm Sandrai Mertenai, Ingrīdai Junghānei un Inārai Rozītei, kā arī Liepājas tiesas priekšsēdētājam Ilgvaram Jaunģelžem! Diemžēl mums nav tāda likuma."

Patlaban Augstākajā tiesā iesniegta arī Kosakas prasība par materiālā zaudējuma atlīdzību 7000 eiro apmērā.

Portāls jau rakstīja, ka Kosaka cēlusi prasību pret valsti Tieslietu ministrijas, Prokuratūras un Valsts policijas personā sakarā ar kriminālprocesu, kas pret viņu tika sākts pirms sešiem gadiem un pēc tam izbeigts.

Kosaka prasīja atlīdzināt viņai nodarīto morālo kaitējumu 10 000 eiro apmērā.

Jau vēstīts, ka pērn Kosaka saņēma 965, 60 eiro zaudējuma atlīdzību, jo tika attaisnota vienā no krimināllietām, ko pret viņu 2008.gadā uzsāka (pēc Kosakas teiktā – safabricēja, lai kompromitētu viņu pirms 2009.gada pašvaldību vēlēšanām)  toreizējā Liepājas pilsētas un rajona policijas pārvalde.

Pret Kosaku tika sāktas divas krimināllietas. Pirmā, pamatojoties uz SIA "Horizonts - 2" iesniegumu par naudas izkrāpšanu. Pēc tam, kad Kosaku attaisnoja, viņa no valsts saņēma gan zaudējumu atlīdzību, gan atlīdzību par morālo kaitējumu – 1000 latu.

Otra krimināllieta, kurā arī Kosaku attaisnoja un par kuru viņa saņēma zaudējuma atlīdzību, bija par naudas piesavināšanos no Sergeja Siņagina, kuram Kosaka it kā bija piedāvājusi juridiskos pakalpojumus, kad tas Liepājas domei 2007.gadā pārdeva māju Ventspils ielā.

Tiesā kā lieciniece bija uzaicināta arī laikraksta "Kurzemes Vārds" žurnāliste Nora Driķe, jo 2009.gada 14.maijā l "Kurzemes Vārdā" tika publicēts viņas raksts "Deputāti Elitu Kosaku TUR AIZDOMĀS PAR KRĀPŠANU", ar kuru publiski sabiedrībai tika darīts zināms, ka "pret Liepājas domes deputāti Elitu Kosaku sākti divi kriminālprocesi, viņa tajos atzīta par aizdomās turamo. Vienā no procesiem tiek izmeklēts, vai notikusi naudas izkrāpšana lielā apmērā no juridiskas personas ar viltu, bet otrā procesā tiek izmeklēts vai aizdomās turamā izkrāpusi un piesavinājusies naudu no fiziskas personas, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos."

Kā redzams no tiesas materiāliem, toreiz kriminālprocesu uzraugošā iestāde – Liepājas prokuratūra – pirms tika pieņemts lēmums par Kosakas atzīšanu par aizdomās turamo pasteidzās iesniegt informāciju Latvijas Zvērinātu advokātu padomei, ka Kosaka saistīta ar noziedzīgu nodarījumu, kā rezultātā kolēģija sešus gadus liedza viņai pretendēt uz advokatūras eksāmena kārtošanu.

Kosaka uzskata, ka ar šīm darbībām tika metodiski mēģināts graut viņas reputāciju, par ko arī pienākas morālā kaitējuma atlīdzība.

Atgādināsim, ka 2010.gadā Iekšlietu ministrija pieņēma lēmumu atlaist toreizējo Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieku Artūru Vaieiku no ieņemamā amata saistībā ar pārkāpumiem, kurus atklāt palīdzēja tieši Kosaka.