Liepājas Universitātes ilggadējā diriģenta Kārļa Rūdolfa Kreicberga (31.10.1921. – 26.08.2014.) izvadīšana notiks piektdien, 5.septembrī, pulksten 11 no Latviešu biedrības nama.

Zemes klēpī diriģentu guldīs Rīgā, Otrajos Meža kapos pulksten 16.

IN MEMORIAM
Vēl atmiņā diriģenta Kārļa Rūdolfa Kreicberga deviņdesmitās dzimšanas dienas koncerts, kurā pulcējās skolotāja un diriģenta audzēkņi, kuri ir nu jau pazīstamu un izcilību sasniegušu koru mākslinieciskie vadītāji. Arī pats Kreicberga kungs stājās sava dibinātā Liepājas Universitātes Tautas sieviešu kora “Atbalss” priekšā.

Ne tikai diriģenta žests koncerta laikā spēj atraisīt kora labāko skanējumu, bet iedziļināšanās skaņdarbā, paveiktais mēģinājumos. Par to pārliecinājāmies, klausoties J.Ozoliņa dziesmu ar G.Selgas vārdiem “Ieviņa”. Šķiet ticams, ka ne tikai dziesmas tekstā viss izteikts, bet caur interpretāciju atklājas tas pārdzīvojumu dziļums, kuru diriģents neuzdrošinājās izteikt vārdos pat vistuvākajiem. Mēs varam spriest tikai par nošu materiālā izdarītajām piezīmēm un kādu sarunu, kurā teicis, ka “Ieviņa” ir kaut kas no paša dzīves, līdzcilvēku atmiņām, izjūtām: dzīvība un nāve, dzērvju sāpju kliedzieni un klusums pēc kaujas; atmiņas par kara ļaunumu un traģisko ainu ar ziliem vizbuļiem, kuri būs ceļmalā un meitenes sirdī, gaidot tos, kuri vairs nepārnāks.

Arī Kārlis Rūdolfs Kreicbergs ir pievienojies tām dzērvēm, kuras ar skatu pavadīs viņa vienīgā Ieviņa, kurai jau sirmi mati…

Dzērvju kāsim, laižoties pāri tēvzemes ārēm, būs redzami Kreicbergu dzimtas pirms gadiem koptie lauki un mazā Kārļa un citu kuplās brāļu un māsu saimes mītās bērnu dienu un jaunības takas Gaiķu Kannenieku mājas, kurās gūtas pirmās iemaņas lasītprasmē. Tās ir mājas, no kurām sāktas skolas gaitas un tālākās mācības Jelgavas Skolotāju institūtā, tās ir tēva mājas, kurās darba tikums un izglītības nozīme tika turēta lielā cieņā. Turpat uzplaiksnī pagasta rosīgā kultūras dzīve, kurā no bērnu dienām dziedāts gan kopā ar baznīcēniem, gan kā topošajam skolotājam dubultkvartetā, gan pirmo reizi sagatavojot Kurzemes Dziesmusvētkiem savus novadniekus. No dzimtām mājām vijās kara ceļi, un ilgus gadus bija liegta atgriešanās iespēja.

Dzērvju skatam pavīdēs Saldus ar jaunības skurbuma ievu smaržu, kur pēc kara atsāktas skolotāja darba gaitas, un dibināta ģimene; tad Rīga, – studijas J.Vītola Latvijas Valsts konservatorijā un turpmākie darba gadi Liepājā, gan Em.Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolā, gan tagadējā Liepājas Universitātē, kopš tās dibināšanas pirms sešdesmit gadiem.

Dzērvju saucienos atbalsosies diriģenta Kārļa Rūdolfa Kreicberga vadīto Brocēnu vīru, Saldus, Liepājas un daudzu citu koru skanējums neskaitāmos aizvadītajos koncertos un Dziesmusvētkos.

Dzērves atgādinās par diriģenta, skolotāja, ģimenes tēva piepildīto mūžu. K.R.Kreicberga devums radīs turpinājumu reiz viņa vadīto un audzēkņu diriģēto koru skanējumā un nebeidzamās no saviem vecākiem pārmantotajās mazmazbērnu atmiņās.

Liepājas Universitāte