Lai darītu galu neskaidrībām par futbola klubu "Liepāja" īpašniekiem, spēlētāju pārdošanu un pašvaldības finansējumu, portāls aicināja kluba vadību uz sarunu.

Īpaši aktuāla šī tikšanās ir laikā, kad FK "Liepāja" izdevās pārdot savu līderi Jāni Ikaunieku Francijas augstākās līgas klubam "Metz". Cik par viņu samaksās francūži? Kuram šī nauda tiks? Vai pašvaldībai vēl nāksies piemaksāt un cik ilgi?

Par šīm tēmām runājām ar kluba pārstāvjiem Ainaru Kreicu, Olafu Saulrietu un prezidentu Māri Verpakovski.

Īpašniece – biedrība
Biedrība FK "Liepāja", kas ir kluba ar tādu pašu nosaukumu īpašniece, šobrīd sastāv no četrām fiziskām personām –  Ainara Kreica, Arta Lagzdiņa, Olafa Saulrieta (no šā gada 8.janvāra Jurģa Ozoliņa vietā) un Māra Verpakovska.

Ar nosaukumu "Nr.13" to 2012.gada 17.maijā nodibināja pazīstamais futbolists Kaspars Gorkšs ar savu dzīvesbiedri Ievu Gorkšu. Nepieciešamību izmantot jau nodibinātu biedrību pašreizējā kluba vadība skaidro ar steigu, kādā viss notika pirms pagājušās futbola sezonas sākuma. Dibināt jaunu biedrību neatlika laika, tādēļ savu palīdzību sniedza Gorkšs, kura "Nr.13" reāli vairs nestrādāja un pēc nosaukuma maiņas uz FK "Liepāja" un jaunu biedru ienākšanas Gorkšu pārim saistība ar biedrību beidzās.

"Lauvas tiesa" no pašvaldība budžeta
Pērn pašvaldības atbalsts jaunizveidotajam klubam bija 143 000 eiro. No 307 293 eiro ieņēmumiem tā ir budžeta "lauvas tiesa", pārējo veido Futbola federācijas atbalsts, sponsoru ziedojumi, aizdevumi un ieņēmumi no reklāmas.

Kāds šogad būs pašvaldības atbalsts, vēl nav zināms, pašlaik kluba vajadzībām Liepājas budžetā esot iezīmēti nepilni 20 tūkstoši eiro.

Klubam joprojām nav ģenerālsponsora, ja par tādu neuzskata pašvaldību.

Klubu veidojot, tam atbalstu solīja gan Futbola fedreācija, gan pašvaldība, taču, un tam piekrīt arī kluba valde, ir skaidrs, ka pašvaldība nevar mūžīgi būt kluba ģenerālsponsors, turklāt tāds, kurš pretī neko neprasa.

Daudzi liepājnieki nav sajūsmā, ka pašvaldības nauda nokļūst futbola klubā, jo tas nepilda nekādas pašvaldības funkcijas un uzdevumus. Tomēr FK "Liepāja" vērš uzmanību uz to, ka šī profesionālā komanda ir Liepājas futbola piramīdas virsotne, kuras pakājē atrodas 500 dažāda vecuma bērnu, kas trenējas šajā sporta veidā. Ja virslīgas kluba nebūtu, zustu motivācija trenēties, spēlēt un tiekties pēc virsotnēm. Zustu tradīcijas un pārmantojamība. Tā kā šis uzdevums arī ir pietiekami svarīgs.

Cer uz sponsoriem un jaunām "zvaigznēm"
Sarunā ar portālu kluba vadītāji pauda cerību, ka jaunajā sezonā, kas sāksies martā un kuras budžets tiek plānots apmēram tāds pats pirmajā sezonā, ar sponsoru piesaisti veiksies labāk.

Pirmais starptautiskais sportiskais un komerciālais panākums klubam jau ir – FK "Liepāja" futbolista Jāņa Ikaunieka uz četriem gadiem noslēgtais līgums ar Francijas augstākās līgas vienību "Metz". No avansa, ko klubs janvārī saņems par šo spēlētāju, iecerēts atdot kubam piešķirtos aizdevumus un segt arī no "Liepājas metalurga" futbolkluba mantoto parādu, kopā apmēram 90 000 eiro, kā arī apmaksāt plānoto treniņnometni Turcijā. Otru maksājumu par Ikaunieku klubs varēšot saņemt augustā, kad Francijas kluba kasē ieplūdīs reklāmu naudas no televīzijas kontraktiem. Tādu naudas plūsmas sadali pieprasījis "Metz", ar kuru liepājnieki nav gribējuši strīdēties.

Ikaunieka pārdošanas konkrēto summu nosaukt liedz līguma nosacījumi, taču dažādi interneta portāli viņa cenu vērtēja no 250 līdz 450 tūkstošiem eiro.

Noslēpums tas būs tikai gadu, kad būs pieejama FK "Liepāja" finanšu atskaite par 2015.gadu. Visa nauda, izņemot 5 procenti aģentam, nokļūs FK "Liepāja" kasē, nevis kaut kur citu, apgalvo kluba vadība.

Bez samaksas par frančiem pārdoto spēlētāju kluba vadība cer šosezon piesaistīt vēl vismaz simts tūkstošus eiro sponsoru naudas.

"Esam viens no gados jaunākajiem, ja ne pats jaunākais futbolklubs Latvijā. Pagājušajā sezonā vienā mačā laukumā deviņi no spēlētājiem bija jaunāki par 21 gadu," saka Verpakovskis, "un bez Ikaunieka kubā ir arī citas potenciālas "zvaigznes"”.

Izaudzinot "mazās zvaigznītes" un pārdodot tās citiem, klubs varētu atkal cerēt uz labu finansiālu papildinājumu savā budžetā.

Uzziņa
Biedrība "FK Liepāja" 2014. gadā

Virslīgas un dublieru čempionātos pieteikti 25 profesionāli spēlētāji un 30 amatieri

Ieņēmumi:
No biļešu pārdošanas – 9061;
No reklāmām – 45 452;
No spēļu organizēšanas – 1787
Dotācija no pašvaldības – 143 000
Dotācija no LFF – 32 342
Ziedojumi – 15 500
Aizdevumi – 60 000
Biedru nauda – 150

Kopā: 307 293

Izdevumi:
Sportistu atalgojums – 122 270
Treneru un administrācijas atalgojums – 35 744
Darba spēka nodokļi  – 27 358
Transferu un apdrošināšanas maksājumi – 6751
Sportistu ēdināšana – 37 452
Sportistu medicīniskā aprūpe – 8889
Transports un izmitināšana – 14 987
Spēļu organizēšanas izdevumi – 18 066
Treneru apmācība – 2104
Reklāmas izdevumi – 21 296
Citi – 2506

Kopā – 297 422

Naudas atlikums uz 2015.gada 1.janvāri – 9870,53 eiro