Domē nolemts atbalstīt biznesa izglītības biedrības "Junior Achievement – Young Enterprise Latvija" piedāvājumu praktiskās uzņēmējdarbības izglītības ieviešanā skolās Liepājā.

Kā informē sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Enģele, domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sporta jautājumos Vilnis Vitkovskis uz diskusiju bija aicinājis Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāju Ludmilu Molčanovu, vadītājas vietnieci Kristīni Niedri–Latheri, kā arī deputātus un uzņēmējus Jāni Vilnīti, Ģirtu Kronbergu un Ati Deksni. Diskusijas dalībnieki vienprātīgi atzina, ka jauniešu zināšanu un prasmju pilnveidošanai uzņēmējdarbībā ir jābūt vienai no prioritātēm skolās, turklāt būtiski ir procesā iesaistīt visas Liepājas skolas.

Kā pastāstīja Izglītības pārvaldes vadītāja L. Molčanova, visas skolas finanšu trūkuma dēļ nav varējušas uzsākt sadarbību ar "Junior Achievement – Young Enterprise Latvija" (JA–YE Latvija). Arī skolotāju kapacitāte ir bijis šķērslis iesaistei programmā. Līdz šim ar JA–YE Latvija sadarbojās DALP 5. vidusskola un Centra sākumskola, bet programmā "Esi līderis” no 2000. gada darbojas 7.vidusskola un Liepājas A. Puškina 2.vidusskola.

J. Vilnītis, Ģ. Kronbergs un A. Deksnis uzsvēra, ka no attīstības viedokļa pilsētas nākotne ir nelieli uzņēmumi ar augstu pievienoto vērtību. Sniedzot jauniešiem zināšanas uzņēmējdarbībā, pilsēta var cerēt, ka potenciālie uzņēmēji pēc izglītības pabeigšanas nākotnē atgriezīsies un strādās Liepājā, kur guvuši pirmo pieredzi. Tāpat deputāti un uzņēmēji izteica gatavību stiprināt ekonomikas pasniedzēju kompetenci un motivāciju, piedāvājot dalīties ar savu praktisko pieredzi uzņēmējdarbībā, kā arī iepazīstināt pasniedzējus un skolēnus ar dažādu Liepājas uzņēmumu darbu, tādējādi sasaistot teoriju ar praksi.

Domes priekšsēdētāja vietnieks V. Vitkovskis izteica cerību, ka organizējot dažādas aktivitātes, tostarp dažādas tikšanās ar Liepājas uzņēmējiem, kuri ar savu piemēru spēj raisīt interesi par uzņēmējdarbību, palielināsies gan ekonomikas pasniedzēju, gan skolēnu vēlme aktīvi iesaistīties programmā.

Izmaksas, slēdzot līgumu ilgtermiņa sadarbībai uz trīs gadiem, centralizētai praktiskās uzņēmējdarbības programmu ieviešanai visās Liepājas vispārējās un profesionālajās izglītības iestādēs ir 2482 EUR + PVN.

JA–YE Latvija piedāvātās programmas vispārizglītojošām un profesionālajām skolām:

 Finanšu pratība
– Sociālo zinību priekšmeta mācību materiāli (1.–9.klase)
– Mana vārdnīciņa (1.–4.klase)
– Biznesa pasaku konkurss (5.–9.klase)

 Karjera
– Ēnu diena (1.–12.klase)
– JA–YE Latvija brīvprātīgo klubs (10–12.klase)
– JA–YE Latvija Alumni klubs (no 12.klases)

 Uzņēmējdarbība
– Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) programma (4.–12.klase)
– SMU biznesa plānu konkurss (9.–12.klase)
– Sociālo vides reklāmu konkurss (10.–12.klase)
– Biznesa stratēģiskā spēle tiešsaistē TITAN (10.–12.klase).

Programmas iekļauj arī skolotāju apmācību.

"Junior Achievement programma savas darbības laikā ir apliecinājusi, ka spēj būt ieguldījums ne tikai mūsu skolēnu teorētisko zināšanu bagātināšanā, bet arī praktisko uzņēmējdarbības iemaņu attīstīšanā. Aizvien vairāk tiek runāts par prasmēm, kompetencēm, par tām iemaņām, kas būs nepieciešamas dzīvē, iespējams, pat vairāk nekā fakti un teorijas zināšanas. Šī programma palīdz harmoniski apvienot gan vienu, gan otru. [..] Tā paver jaunus izglītības apvāršņus, jo iespējams ir viss, ko mēs ar savu talantu, zināšanām, atvērtību pasaulei spējam radīt,” atzinusi Latvijas republikas izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete.