Šonedēļ virkne izglītības darbinieku un organizāciju vairākas reizes ir saņēmuši anonīmu elektronisku vēstuli "no Liepājas", kurā pedagogi tiek mudināti aktīvāk kritizēt izglītības sistēmu.

Kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darbu. Izteikta arī ideja vākt parakstus par izglītības ministra Kārļa Šadurska demisiju, raksta aģentūra LETA.

Kā vēstules autori norādīti "Liepājas izglītības nozares pārstāvji", apgalvojot, ka vēstule ir Liepājas pedagogu iniciatīva, tomēr nekādi kontakti un konkrēti vēstules autori tajā nav norādīti.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA), kurai ir sava reģionālā dalīborganizācija Liepājā, priekšsēdētāja Inga Vanaga aģentūrai LETA atzina, ka viņai neesot zināms, kas ir šīs vēstules autors, tomēr viņa apstiprināja, ka šādu vēstuli saņēma arī LIZDA biedri.

Arī Liepāja pilsētas arodorganizācijas vadītāja Simona Petrovica aģentūrai LETA atzina, ka vēstule, kas it kā parakstīta "Liepājas izglītības nozares pārstāvju vārdā", viņai ir pārsteigums. "Pilnīgi nav skaidrs, kas šo vēstuli ir rakstījis. Visiem liels pārsteigums Liepājā," teica Petrovica.

Vēstule plašam adresātu lokam izsūtīta divas reizes, vienā no tām pievienojot arī Šadurska fotogrāfiju, uz kuras uzzīmēts divnieks, kā arī uz Šadurska pieres uzlikts uzraksts "demisiju". Tieši tāda pati bilde pērn oktobrī tika ievietota arī Rīgas pilsētas mēra Nila Ušakova sociālā tīkla "Facebook" profilā, aicinot no amata atstādināt Šadurski.

Vēstulē apkopotas pēdējā laika aktualitātes izglītībā, kas publiskajā telpā radījušas plašas diskusijas. Vēstulē tiek apgalvots, ka "esošā izglītības sistēma pilnībā neapmierina nevienu - ne skolotājus, ne augstskolu pasniedzējus, ne pedagogu intereses pārstāvošās arodbiedrības, ne skolēnus, studentus un to vecākus".

"Par savām tiesībām šodien mēs esam spiesti cīnīties piketos, kuros pieprasām palielināt atalgojumu, ieviest izdienas pensijas, veselības apdrošināšanu, samazināt darba slodzi, mainīt mācību saturu un uzlabot izglītības kvalitāti, jo IZM diskutēt par sabiedrībai vitāli svarīgiem jautājumiem nevēlas," teikts vēstulē, apgalvojot, ka Šadurskis graujot izglītības prestižu, tāpēc nozare esot neziņā par izglītības nākotni.

Vēstules autori uzskata, ka, neskatoties uz IZM iecerēm uzlabot izglītības sistēmu, "neviena no šīm iecerēm netiek novesta līdz galam un nesniedz vēlamos uzlabojumus, kā rezultāta cieš gan pedagogi, gan skolēni un sabiedrība kopumā". Sūtījumā pausta neapmierinātība ar Šadurska komunikācijas stilu, kas "vairāk vērsts uz autoritārismu un mazāk uz dialogu ar izglītības darbiniekiem un sociālajiem partneriem".

Vēstules autorus neapmierina arī "neskaidrā situācija ap pedagogu "lojalitātes grozījumiem", kuros komunikācijas trūkums vērojams ļoti izteikti". "Mēs kā skolotāji uzskatām, ka ministra piedāvātās izmaiņas ir necieņa pret pedagogiem un, visticamāk, piepildīsies prognozes, ka šogad palielināsies skolotājus nelojalitātē apsūdzošo iesniegumu skaits, un iemesli sūdzībām, iespējams, nereti būs arī tādi, kas nav saistīti ar patriotisma trūkumu vai pretvalstiskiem izteikumiem," prognozēts vēstulē.

Tāpat vēstulē pausts sašutums par IZM ieceri Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA) pievienot Latvijas Universitātei (LU). Arī te, kā norādīts vēstulē, IZM joprojām nespējot uzrādīt RPIVA reorganizācijas plānu, un "tā vietā figurē tikai īss melnraksts uz divarpus lappusēm bez konkrētiem skaitļiem un ekonomiskā pamatojuma".

"Trūkumu izglītības sistēmā un IZM darbā ir daudz," apgalvo vēstules autori un sola, ka tiek plānots sākt parakstu vākšanu par Šadurska demisiju. Vēstulē pausta vēlme apzināt cilvēkus, kuri "būtu gatavai savu pārliecību apliecināt ar parakstu".