Trešdien, 31. maijā Liepājas Valsts Tehnikuma telpās norisinājās konference "Investīcijas nākotnes talantos", kurā pulcējās vairāk kā 130 klātienes un tiešsaistes skatītāji, uzņēmēji, izglītības iestāžu pārstāvji un citu nozaru eksperti, lai diskutētu par nākotnes darba tirgus prasībām, tehnoloģijām, digitālajām prasmēm un uzņēmumu izaugsmes plāniem. Visas dienas garumā dalībniekiem bija iespēja uzklausīt dažādu nozaru ekspertus, augstāko un profesionālo izglītības iestāžu pārstāvjus un rast atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem, informē biedrības "Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteris" sabiedrisko attiecību speciāliste Dana Liniņa.

Konferences trīs daļās tika apskatītas tādas tēmas, kā Liepājas pilsētas uzņēmējdarbības attīstība un uzņēmēju ilgtermiņa plāni, ilgtspējīgas profesionālās un augstākās izglītības pilnveides iespējas, kā arī tehnoloģiju, mākslīgā intelekta un digitālo prasmju nozīme tagadnes un nākotnes darba tirgū.

"Tehnoloģiju attīstības rezultātā ir skaidrs, ka mūsu darbs un veids, kā cilvēki uztver informāciju, mainās, un mums, žurnālistiem, ir jāmainās laikam līdzi. Jaunajiem speciālistiem būs jāattīsta "multitaskinga"* spējas – vienlaikus prast filmēt, montēt, saprast saturu. Ja esi vienkārši žurnālists, kas uzdod jautājumus – tas vairs nākotnē nestrādās," par nākotnes prasmēm viedokli pauž TV3 Latvija raidījuma "Nekā personīga" žurnālists un vadītājs Jānis Krēvics.


"Kad jaunais profesionālis ierodas uz darba interviju, viņš, iespējams, ir izpētījis uzņēmuma darbību internetā, tomēr šī informācija īsti nerada izpratni par to, kāda izskatās ikdiena konkrētajā amatā. Prakse, kuru viņš ir ieguvis studiju programmas ietvaros, nesniedz pilnvērtīgu priekšstatu un neatbild uz visiem jautājumiem," spriež SIA "AE Partner" prokūriste un personāla vadītāja Jolanta Pavītola: "Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, mākslīgā intelekta un virtuālās realitātes radītās iespējas, uzskatu, ka izglītības iestādēs, varētu būt vērtīgi, rast veidus kā integrēt šos rīkus, un ar tehnoloģiju palīdzību, radīt iespēju jauniešiem, kā jaunajiem speciālistiem "sajust", kāda izskatās konkrētā amata ikdienas darba specifika realitātē."

Konferences rezultātā secināts, ka vairāki klātesošie uzņēmēji un nozaru pārstāvji paredz uzsākt aktīvu darbību studiju programmu izstrādē un/vai attīstībā, iesaistīties akadēmiskajā darbā un jauno profesionāļu apmācīšanā, kā arī prakses iespēju nodrošināšanā viņu pārstāvētajā uzņēmumā, tādējādi sniedzot savu ieguldījumu jauno profesionāļu prasmju attīstīšanā, balstoties uz nākotnes darba tirgus vajadzībām.

Kā minēts iepriekš, konferencē uzstājās Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Salvis Roga, Liepājas Universitātes Senāta priekšsēdētājs, Profesionālās bakalaura studiju programmas "Viedās tehnoloģijas un mehatronika" direktors Uldis Žaimis, Liepājas Valsts tehnikuma direktors Agris Ruperts, Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta Vecākais ekonomists Normunds Ozols, SIA "Trelleborg Wheel Systems Liepaja LSEZ" personāla vadītāja Una Kasparaviča, SIA "MĀRAS LĀCIS" valdes loceklis, kultūras vietas "Atmodas dārzs" idejas autors un īpašnieks Madars Markus-Narvils, "S-TEC Latvia" valdes loceklis Janeks Kreitāls, LSEZ SIA "Caljan"  inženiertehniskās nodaļas vadītājs Edgars Metuzāls, projekta "Latvijas Digitālais akselerators" Kurzemes reģiona koordinators Roberts Gaižutis, TV3 Latvija raidījuma "Nekā personīga" žurnālists un vadītājs Jānis Krēvics, Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons un mākslīgā intelekta eksperts, "Catsy Cat Studio" informācijas tehnoloģiju attīstības vadītājs Mārtiņš Šneiders.

Konferences mērķis bija apzināt Liepājas un Kurzemes uzņēmējus, noskaidrot kādi ir uzņēmumu nākotnes izaugsmes plāni, kādas būs darba tirgus prasības un kādas studiju programmas veidot universitātēm un augstskolām jau šodien, lai spētu laicīgi sagatavot jauniešus nākotnes darba tirgum.

Konferenci organizē biedrība "Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteris" sadarbībā ar Kurzemes plānošanas reģionu, Liepājas valstspilsētas pašvaldību un partneriem projekta Nr. LV-LOCALDEV-0004 "Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Kurzemes plānošanas reģionā" ietvaros. Projektu līdzfinansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot Eiropas Ekonomikas zonas grantus programmā "Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība", Liepājas valstspilsētas pašvaldība, Eiropas Savienības projekts "Latvijas Digitālais akselerators", DAoL, ID Nr. 101083718 no Eiropas Savienības līdzekļiem un Id. Nr. 2.2.1.1.i.0/1/23/I/CFLA/002 no Atveseļošanās fonda līdzekļiem un Eiropas klasteru sadarbības platforma Euroclusters projekts "GEMSTONE"  – Zaļās ražošanas atbalsts rūpniecisko MVU atveseļošanai un noturībai Projekta Nr. SMP-COSME-2021-CLUSTER-01.

*no angļu valodas multitasking – vairāku uzdevumu veikšana vienlaikus/vairāku kompetenču apgūšana vienlaikus.