Liepājas pilsētas pašvaldības administrācija vēlas atgādināt un aicināt iedzīvotājus izmantot iespēju veikt valsts apmaksātās vēža profilaktiskās pārbaudes.

Vēža savlaicīgas atklāšanas programma ietver krūts vēža, dzemdes kakla vēža un zarnu jeb kolorektālā vēža valsts apmaksātās profilaktiskās pārbaudes. Profilaktiskās pārbaudes ir ieteicams veikt, lai pārbaudītos un savlaicīgi diagnosticētu iespējamo slimību, tādējādi uzsākot savlaicīgu ārstēšanu un novērstu slimības progresu vai pašu slimību, informē Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste  Kristīne Čabikina.

Krūts vēža un dzemdes kakla vēža profilaktiskā pārbaude. Katru gadu izlases kārtībā pēc iedzīvotāju reģistra datiem Nacionālais veselības dienests nosūta uzaicinājuma vēstules valsts apmaksātai dzemdes kakla pārbaudei sievietēm, kurām attiecīgajā gadā paliek 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadi un valsts apmaksāta mammogrāfijas izmeklējuma veikšanai sievietēm, kurām paliek 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68 gadi.

Uzaicinājuma vēstules izsūta Nacionālais veselības dienests uz personas deklarēto dzīvesvietas adresi aptuveni trīs mēnešu laikā, skaitot no dienas, kad iestājas iepriekš minētais vecums. Uzaicinājuma vēstuli nedrīkst izmest, tā jāņem līdzi, dodoties uz valsts apmaksātiem dzemdes kakla un krūts vēža izmeklējumiem.

Kolorektālā vēža profilaktiskā pārbaude. Kolorektālā vēža profilaktisko pārbaudi valsts apmaksā sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem.

Kolorektālā vēža profilaksei uzaicinājuma vēstule netiek izsūtīta. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos. Šo testu ir iespējams veikt arī laboratorijā, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums.

Lai veicinātu iedzīvotāju izpratni un zināšanas par onkoloģiskajām slimībām, onkoloģisko slimību profilaksi, savlaicīgu slimību atklāšanu, kā arī ārstēšanās iespējām, ik gadu 4. februārī tiek atzīmēta Pasaules vēža diena.

Vēlamies arī atgādināt, ka Liepājā darbojas onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks", kas katra mēneša otrajā otrdienā organizē tikšanos onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem. Plašāka informācija par plānotajām satikšanās reizēm var iegūt, sazinoties ar biedrības "Dzīvības koks" Liepājas nodaļas vadītāju Ilzi Vainovsku, tālrunis 28343138.