Liepājas Reģionālā slimnīca ir viena no četrām slimnīcām Latvijā, kur sievietes var saņemt palīdzību krūts vēža ārstēšanā. Ceturtdien, 21. aprīlī šādu operāciju Liepājā kārtējo reizi veica Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes onkoloģijas katedras asociētais profesors Jānis Eglītis, kas tagad konsultē un ārstē pacientes arī Liepājas Reģionālajā slimnīcā, portālu irliepaja.lv informēja sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase.

Kā atzīst Jānis Eglītis, medicīnas straujā attīstība un efektīvāku diagnostikas un ārstēšanas metožu pieejamība ļauj droši apgalvot, ka daudzas saslimšanas, kas iepriekš lika justies nolemtiem, tagad ir tikai diagnoze, kuru iespējams uzveikt. Tā esot, piemēram, ar krūts vēzi, kas nebūt vairs nenozīmē automātisku atvadīšanos no krūtīm, uzsver Eglītis.

Profesora vadībā pagājušajā gadā pēc mamogrāfiju un ultrasonogrāfiju veikšanas, lai precizētu diagnozi, 140 sievietēm veiktas krūts dziedzeraudu biopsijas ultraskaņas kontrolē. 80 gadījumos apstiprināts krūts ļaundabīgs audzējs vai tā atgriešanās pēc sekmīgas ārstēšanas iepriekš un veikta specifiska ārstēšana.

55 pacientes operētas Liepājas Reģionālajā slimnīcā (šogad – jau 21), kā arī pēc operācijas saņēmušas ķīmijterapiju un (vai) hormonterapiju, un vajadzības gadījumā arī staru terapiju. Arī tās veiktas Liepājas slimnīcā. Septiņas pacientes ārstēšanos izvēlējušās veikt Rīgā. Tāpat vēl desmit pacientēm operēts labdabīgs krūts audzējs, tā progresijas dēļ. Biežāk veiktā operācija krūts vēža gadījumā bijusi krūts dziedzeri saglabājoša operācija un sargmezglu biopsija padusē. Vajadzības gadījumā, lai precizētu operācijas apjomu, papildus izmeklējumi veikti Latvijas Onkoloģijas centrā.

Liepājas Reģionālajā slimnīcā izveidota multidisciplināra mediķu komanda krūts vēža diagnosticēšanai un ārstēšanai, un, kā uzsvēra Eglītis, lai būtu pilnvērtīga komanda, ir nepieciešams radiologs, koordinators, šos pienākumus Liepājas Reģionālajā slimnīcā veic Inga Frišmane un krūts māsa Evita Martinsena, vēl talkā nāk ķirurgs, onkologs-ķīmijterapeits, staru terapeits, un pacientēm pilns ārstēšanas cikls ir nodrošināts.