Pavasari, meža un lauku burvību šobrīd vislabāk var izjust Liepājas Neredzīgo biedrības apsaimniekotajā sociālās rehabilitācijas un izziņas centrā Ziemupē "Dvēseles veldzes dārzs", kur sākusies aktīva pavasara rosība. Centrā gaida gan atpūtniekus, gan arī tos 110 liepājniekus, kuriem šogad piešķirts pašvaldības finansētais sociālais pakalpojums "Sociālā rehabilitācija lauku vidē", informē sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Uz sociālo rehabilitāciju lauku vidē Ziemupes "Dvēseles veldzes dārzā" šogad varēja pieteikties 110 cilvēki ar visu veidu invaliditāti, pieteikušies jau 103, un šis maksimālais iespējamais skaits gandrīz jau sasniegts. Pilngadīgas Liepājā deklarētas personas ar invaliditāti šo pakalpojumu var saņemt līdz 100 stundām kalendārajā gadā, neatkarīgi no gadalaika. Pašvaldība rehabilitācijas pakalpojuma apmaksai šogad piešķīrusi 33 940 eiro.

"Dvēseles veldzes dārzs" ir vieta, kur nesteidzīgā lauku vidē satikties ar citiem cilvēkiem, doties pastaigā uz mežu, rušināties dārzā un baudīt cita veida lauku burvību. Cilvēki no Liepājas ar visa veida invaliditāti šeit var bez maksas ne tikai baudīt dabu, bet arī apgūt un uzlabot pastāvīgas funkcionēšanas iemaņas, piedalīties dažādās radošās nodarbībās, piemēram, rokdarbu, dekupāžas un gleznošanas, trīs reizes rehabilitācijas pakalpojuma laikā baudīt arī pirts priekus.


Šeit ir basketbola un futbola laukums, trenažieri, labirints ar 600 tūjām, augļu dārzs, zemeņu un kartupeļu lauks, "baskāju taka", dīķis, kurā iespējams gan vizināties ar laivām, gan peldēties invalīdu ratiņkrēslā. Klienti arī piedalās dārza un citos saimniecības darbos, vāc ārstniecības augus, lasa ogas, spēlē dažādas mentālās spēles, trenē savas sajūtas "baskāju takā" un "sajūtu dārzā", kur pie īpaši ierīkotām augstām dobēm ir iespēja piekļūt un strādāt arī cilvēkiem ratiņkrēslā. Dobēs aug daudz garšvielu, ko sajust un izsmaržot. Kopīgi no pašu izaudzētajiem produktiem tiek gatavotas un baudītas arī veselīgas maltītes. Ir iespēja palikt arī uz vairākām dienām, jo kompleksā ir arī 48 guļvietas.

Inga no Karostas, kurai ir 2. grupas invaliditāte un kura dzīvo viena, uz Dvēseles dārzu šogad pieteikusies jau ceturto sezonu. Viņa atzīst, ka vislabāk šeit patīkot pastaigas pa mežu, sarunas ar citiem cilvēkiem un radošās nodarbības. "Ja nebūtu šo izbraucienu pie dabas, tā priekš manis būtu traģēdija", atzīst Inga.

Kā uzsver Liepājas Neredzīgo biedrības vadītājs Māris Ceirulis, šeit cilvēki ar invaliditāti pēc ilgāka pārtraukuma var atkal apgūt darba iemaņas, bet galvenais, ka šeit katrs redz sava darba rezultātu, atpazīst savu varēšanu un sajūtas vajadzīgs sabiedrībai. Tāpēc daudzi pēc sociālās rehabilitācijas iziešanas spēj kvalificēties NVA subsidētajām darba vietām un turpina šeit strādāt arī algotu darbu.

Nokļūt uz "Dvēseles veldzes dārzu" var ar Neredzīgo biedrības transportu, kas savāc cilvēkus no mājām. Savukārt no 1. maija rītos un vakaros uz šejieni sāks kursēt arī sabiedriskais transports, kas cilvēkiem ar 1. un 2. grupas invaliditāti ir par brīvu.

2022. gadā šis pakalpojums piešķirts 184 klientiem, to izmantojoši 152, no kuriem 108 izmantojuši pilnā apmērā 100 stundas, pārējie 44 klienti no 7 līdz 90 stundām. Šogad sakarā ar energoresursu un citu cenu kāpumu pieaugušas arī sociālās rehabilitācijas pakalpojuma izmaksas par stundu – no 2,42 eiro uz 3,09 eiro. Tāpēc to šogad var izmantot mazāks klientu skaits nekā pērn.

Pieteikties uz pakalpojumu iespējams gan Sociālajā dienestā, gan Liepājas Neredzīgo biedrībā. Informāciju un konsultācijas par pakalpojumu var saņemt Liepājas pilsētas domes Sociālajā dienestā, E. Veidenbauma ielā 3, 217. kabinetā, vai zvanot 63 489 671. Mājaslapa: www.liepaja.lv/sociala-rehabilitacija-lauku-vide/