Vilnis Bulavs ir viens no talantīgākajiem un Latvijā reti sastopamajiem karikatūristiem – atzina karikatūru izstādes "Avīžu bildītes" atklāšanas viesi.

Bulava talantu un pamatīgās akadēmiskās zināšanas uzteica kolēģis Aivars Kleins un galerijas "Romas dārzs" vadītāja Astra Dzērve, bet par trāpīgajām "bildītēm" apvainojušies nebija arī klātesošie karikatūru prototipi, piemēram, Jurijs Hadarovičs māksliniekam sita uz pleca, plati smaidīja un skaitīja, cik "bildēs" ir iekļuvis.

Bulava "mūzu" viennozīmīgs līderis gan ir Liepājas mērs Uldis Sesks. Taču tam ir loģisks skaidrojums: viņš ir viens no nedaudzajiem politiķiem, kas mākslinieka atlasītajā periodā – pēdējā desmitgadē – nemainīgi atradies mediju uzmanības lokā, bet lielākā daļa izstādē skatāmo karikatūru zīmējumu oriģināli ir tieši mediju – laikraksta "Kursas Laiks" un portāla Irliepaja.lv – pasūtījuma darbi.

Ar "Kursas Laiku" mākslinieks sadarbojas kopš 2004.gada, ar portālu irliepaja.lv – kopš 2013.gada. Bulavs zīmējis karikatūras arī izdevumiem "Nedēļas Pulss", "Jaunā Avīze", "Klubs", "Ievas Veselība" u.c. Pirmās Bulava karikatūras publicētas jau 1999.gadā.

Pats mākslinieks atceras, ka pirmie mēģinājumi karikatūras žanrā bijuši jau skolas gados, bet nopietnākā līmenī – pēc studijām Mākslas akadēmijā.

Mazliet pašironiski Bulavs saka: "Zīmēšana vairāk saistīta ar naudu. Mākslinieki, aktieri, žurnālisti ir vienā līmenī. Žurnālistu var nopirkt un mākslinieku arī…" Tas īpaši esot jūtams priekšvēlēšanu laikā, kad karikatūras pasūta gan vieni politiskie spēki, gan otri, kas pirmajiem ir opozīcijā. Taču "ja man galīgi kaut kas nebūs pieņemams vai pret manu pārliecību, tad atteikšos". Līdz šim gan tā neesot bijis, jo "esmu neitrāls, nepārstāvu nevienu pašreizējo politisko spēku".

Izstādē skatāmi ap deviņdesmit gan melnbaltu, gan krāsainu darbu – precīzu skaitu mākslinieks nezina, jo nav skaitījis.

Karikatūrās nokļuvuši ne tikai politiķi, arī mūziķi, aktieri, sportisti, žurnālisti, uzņēmēji, visdažādākie Liepājas notikumi, sākot ar pašvaldību vēlēšanām, beidzot ar Fonteina festivālu.

Karikatūrists atzīst, ka sižets ir svarīgs – ja tas ir asprātīgs, smieklīgs, arī uzzīmēt viegli, bet gadās arī tik garlaicīgi pasūtījumi, ka kārtīgi jāpalauza galva, lai izdomātu, kā to attēlot.

"Ideālais mērķis ir, lai karikatūra izraisītu smaidu skatītājā, turklāt panākot lielāku efektu ar minimāliem līdzekļiem," atzīst Bulavs.

Ne vienmēr karikatūra izraisa smaidu arī zīmējumā attēlotajā, taču ir virkne sabiedrībā zināmu cilvēku – Uldis Sesks, Gunārs Ansiņš, savulaik Andris Grūtups, Ivars Ķervis un citi, kas vai nu iegādājušies no mākslinieka vai izprasījuši mediju redaktoriem Bulava zīmēto bildi.

Kā zināms, pasaulē karikatūristiem ir dažādi klājies – viņi ir gan tiesā sūdzēti, gan fanātisku ticības piekritēju vajāti, un, kā Francijā, karikatūras dēļ pat tika nogalināti divpadsmit redakcijas darbinieki.

Bulavs saka – Kurzemnieku humors jau ir tāds piezemēts, bet gan austrumos, gan rietumos karikatūras provokācijas līmenis nereti ir tik augsts, ka nav jābrīnās par reakciju.

Izstāde skatāma līdz 4.augustam. Ieejas maksa pieaugušajiem ir 2,50 eiro, studentiem, pensionāriem – 1 eiro, bērniem, skolēniem – bez maksas.

Galerijas darba laiks no otrdienas līdz piektdienai pulksten 11–18, sestdienās pulksten 11–16.