Valsts svētku nedēļā koncertzālē "Lielais dzintars" gaidāms jau par tradīciju kļuvušais Latvijas neatkarības pasludināšanas gadadienas svinīgais koncerts, kura programmas radīšana šogad nodota latviešu koru kultūras virzītāja, diriģenta un vizionāra Māra Sirmā rokās, informē SIA "Lielais Dzintars" sabiedrisko attiecību vadītāja Elizabete Hartmane.

Svētku priekšvakarā — trešdien, 17.novembrī pulksten 19 — klausītāji koncertu varēs piedzīvot klātienē, baudot skanējumu Lielās zāles izcilajā akustikā, savukārt 18.novembrī pulksten 17 svinīgo programmu video translācijā no jebkuras vietas Latvijā un pasaulē klausītāji varēs piedzīvot Latvijas Reģionālās televīzijas kanālā ReTV, kā arī koncertzāles mājas lapā un sociālo tīklu profilos.

Vērienīgajā koncerta programmā uz skatuves vienosies Liepājas Simfoniskais orķestris, Baltijas lielākais profesionālais koris "Latvija", pasaulē atzītā pašmāju ērģelniece Iveta Apkalna, multiinstrumentālists un audiovizuālais mākslinieks Rihards Fedotovs, obojists Pēteris Endzelis, komponists un pianists Raimonds Tiguls, kā arī Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņi diriģenta Māra Sirmā virsvadībā.

Divdaļīgo koncertprogrammu veidos Raimonda Tigula apjomīgā oratorija "Jūras grāmata" ar Noras Ikstenas vārdiem, jaunā komponista un elektroniskās mūzikas pārstāvja Riharda Fedotova audiovizuālie skaņdarbi "Ciudad Perdida" un "Traveler", Imanta Kalniņa mūzikas ikoniskākie piemēri, bet koncertu atklās ērģelniece Iveta Apkalna, izpildot Aivara Kalēja radīto Tokātu par korāli "Gods Dievam augstībā". Koncertu vadīs muzikologs Edgars Raginskis.

"Svētku koncerta programmu esmu veidojis uz trīs tā saucamajiem vaļiem jeb šajā gadījumā komponistiem. Pirmais — Raimonda Tigula monumentālais skaņdarbs "Jūras grāmata", kas atbilstoši mūsu Valsts svētku reizei savā būtībā ietver gan vēlējumu, gan atskatu uz pagātni, gan vēstījumu uz nākotni. Otrais — simboliskākie un skaistākie piemēri no Imanta Kalniņa simfoniskās un kormūzikas viņa nenosvinētās 80. jubilejas gadā. Trešais — ļoti interesanta, bet Latvijā maz zināma muzikālā personība, kas arodu slīpējis pasaules augstskolās — Rihards Fedotovs un viņa radītie mūsdienu mūzikas piemēri," ar skaņdarbu izvēli iepazīstina programmas mākslinieciskā koncepta autors, diriģents Māris Sirmais.

Svinīgās koncertprogrammas mākslinieciskais vadītājs, diriģents Māris Sirmais ir latviešu koru kultūras balsts un virzītājspēks, kura suģestijai pakļaujas gan Dziesmu svētku koristu tūkstoši, gan profesionāli mūziķi. Viņš ir ideju ģenerators, kura vadībā dzimst grandiozi projekti. Kopš 1997. gada Māris ir kora "Latvija" mākslinieciskais vadītājs. Viņš ir arī profesors Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kā arī starptautisku koru un diriģentu konkursu žūriju loceklis. Māris Sirmais ir Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis, saņēmis virkni citu titulu un balvu par sasniegumiem kultūrā, kā arī par Latvijas vārda popularizēšanu pasaulē. Sirmais bakalaura grādu diriģēšanā ieguvis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā Ludmilas Pismennajas diriģēšanas klasē, savukārt maģistra grādu – Imanta Kokara diriģēšanas klasē. Studijas turpinājis orķestra diriģēšanā Grācas Mūzikas un mākslu augstskolā Austrijā pie profesora Martina Zīgharta.


Pateicoties Liepājas koncertzāles digitālajām iespējām, koncerts būs pieejams apmeklētājiem kā klātienē, tā jebkurā vietā Latvijā un plašajā pasaulē. Bezmaksas translācija ceturtdien, 18.novembrī pulksten 17 būs skatāma Latvijas Reģionālās televīzijas kanālā ReTV, koncertzāles mājas lapā www.lielaisdzintars.lv, kā arī "Lielā dzintara" Youtube un Facebook kanālos.

Koncertu ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē SIA "Lielais Dzintars".

Apmeklējot pasākumu, pie ieejas vajadzēs uzrādīt "Covid–19" sertifikātu, kas apstiprina personas vakcināciju pret "Covid–19" vai minētās infekcijas pārslimošanu. Tāpat  vajadzēs uzrādīt arī personu apliecinošu dokumentu un pasākuma ieejas biļeti. Koncertzāles telpās un koncerta laikā jālieto sejas aizsargmaska. Pārvietojoties pa koncertzāli, jāievēro 2 metru distance no apkārtējiem. Sēdvietas zālē būs izvietotas, ievērojot 2 sēdvietu distanci.

Koncertu varēs apmeklēt pieaugušie ar "Covid–19" vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem, ņemot līdzi nepilngadīgus bērnus. Vecākiem ar bērniem, kuriem nav "Covid–19" sertifikāts, biļetes jāiegādājas atsevišķā saitē: https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/103261.

Koncertzāle nodrošinās atdalītu ieeju (dienesta ieeja no Dubelšteina ielas puses) un ģimeņu sektoru 1. balkonā tām ģimenēm, kurās ir bērni bez "Covid–19" sertifikāta.

Vairāk informācijas koncertzāles mājas lapā www.lielaisdzintars.lv. Uzziņām aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru. Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai: 11–17, sestdienās, svētdienās: 10–15. Tālrunis: 634 24 555, e-pasts: info@lielaisdzintars.lv.