Šonedēļ valsts augstākajos sakaru torņos ir pacelti valsts karogi un, ja laikapstākļi ļaus, karogi 15 torņos, tostarp Liepājā, Celtnieku ielā 6/8, plīvos līdz pat 21.novembrim, portālu informēja VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC).


Karogi plīvo arī Valmieras, Daugavpils, Cesvaines, Ventspils, Rēzeknes un Tukuma torņos, kā arī torņos un mastos Siguldā, Viļānos, Preiļos, Līvānos, Viesītē un Jelgavā, kā arī Rīgā – vienīgajā pilsētas vēsturiskajā centrā esošajā sakaru tornī Ērgļu ielā.  Valsts un Eiropas Savienībā augstākajā karoga mastā Rīgā, Zaķusalā,  karogs tradicionāli tika pacelts tikai 18.novembra rītā un plīvos vienu dienu, līdz saulrietam.


Karogu pacelšana kļuvusi par skaistu tradīciju, ko LVRTC īsteno 18.novembrī un 4.maijā. Tradīcija aizsākta 2014.gadā, kad pirmo reizi Zaķusalas TV tornī –  368 m augstumā – tika pacelts 3×6 metrus plašs valsts karogs. Godinot valsts simtgadi 2018.gadā, LVRTC aprīkoja ar karoga mastiem un izgaismojumu arī citus savus augstākos torņus.


Karogi Latvijas sakaru torņos ir gan svētku rota, kas redzama iedzīvotājiem arī lielā attālumā, gan atgādinājums par LVRTC sakaru infrastruktūras nozīmi brīvas informācijas pieejamībā, informācijas sabiedrības veidošanā un stiprināšanā, kas ir neatņemama demokrātiskas un suverēnas valsts pamatvērtība.


“Zemākais tornis, kurā paceļam karogu, ir 57 metrus augsts, bet augstākais sasniedz teju 370 m. Laika apstākļi 100 un 200 metru augstumā var būtiski atšķirties no laikapstākļiem uz zemes, tāpēc nereti ir bijušas situācijas, kad iedzīvotāji zvana un prasa, kāpēc karogs viņu pilsētā nav pacelts, jo uz zemes nekas neliecina par īpašiem hidroloģiskajiem vai meteoroloģiskajiem apstākļiem. Tāpat pie mums vēršas patriotiski iedzīvotāji, kuri vēlētos, lai karogs torņos plīvotu visu mēnesi. Diemžēl rudens vējš ir karogiem ļoti nesaudzīgs, tāpēc paceļam tos īsi pirms svētkiem un noņemam uzreiz pēc tiem. Karogu pacelšanu torņos veic LVRTC inženieri augstkāpēji, kuru ikdienas darbs saistīts ar dažādu apraides un datu pārraides iekārtu uzstādīšanu, remontu vai konfigurāciju mūsu torņos, kā arī mūsu klientu – elektronisko sakaru komersantu un raidorganizāciju objektos," norāda LVRTC Korporatīvās komunikācijas daļa vadītāja Vineta Sprugaine.


Zīmīgi, ka torņu un karogu stāsts LVRTC vēstures lappusēs lasāms jau pagājušajā gadsimta sākumā, jo pirmajos radio mastos, kas uzcelti divdesmitajos gados Rīgā, Radio ielā, arī ir plīvojis valsts karogs.


Padomju okupācijas gados, kad tika uzcelts Rīgas radio un televīzijas tornis Zaķusalā, darbiniekiem tika dota komanda pacelt tornī padomju Latvijas karogu. Darbinieki, kam tas bija uzticēts, atteicās to darīt ar vārdiem: "Ja nav sarkanbaltsarkanais, lai nav nekāds!" Tā padomju Latvijas karogs torni netika pacelts, lai gan, jau projektējot torni, tajā tika paredzēts karoga masts. Pirmo reizi karogs tornī plīvoja 28 gadus pēc tā darbības uzsākšanas.