Uzņēmēja un mākslas kolekcionāra Raivja Zabja galvā dzimusi vērienīga un interesanta ideja – kādreizējā Liepājas 11. vidusskola Krūmu ielā 39 varētu pārtapt modernā laikmetīgās mākslas centrā. Saruna ar kolekcionāru gan par izstādēm – esošajām un nākamajām, gan ieceri veidot kaut ko paliekošāku.


Vai taisnība, ka mākslas kolekcionāram no Pēterburgas...
Nu jau no Latvijas! Jau kādu laiku esmu atgriezies mājās.


...tātad mākslas kolekcionāram no Latvijas, Raivim Zabim, ir ar Liepāju saistīti plāni, un tās nav tikai izstādes, kuru "masīvs uzbrukums" jūtams šobrīd?
Tas nebija plānots, tā sagadījās, bet


man ir prieks, ka mēneša laikā esam Liepājā atklājuši divas lielas izstādes ar nopietnu mākslinieku darbiem.

Tās dod iespēju liepājniekiem baudīt citu valstu mākslinieku redzējumu par Latviju. Jo faktiski visi, izņemot četrus darbus, kas skatāmi koncertzāles "Lielais dzintars" izstāžu telpā, veidoti tepat, Latvijā. Ja mēs izietu cauri izstādei, tad katram darbam varētu atrast reālu prototipu, kur tas radīts. Starp citu, izstāde "Nebeidzamā pagātne un nākotne" šeit izskatās ļoti labi. Kad ieraudzīju izliktos darbus, sapratu, cik harmoniski tie sader kopā.


Raivis Zabis izstādes "Nebeidzamā pagātne un tagadne" atklāšanā "Lielajā dzintarā".


Bet kādi ir mani plāni Liepājā? Visdrīzākais, ka atgriezīšos šeit maija beigās vai jūnija sākumā ar viena kubieša un viena Jaroslavas mākslinieka kopizstādi. Abi visu maiju dzīvos un Liepājā un gleznos par tēmu "Robeža" – visplašākajā nozīmē.


Taču, par ko es gribēšu sākt runāt, atgriežoties, ir – ka Liepājā vajadzīgs laikmetīgās mākslas muzejs.


Par to, ka jums ir šāda ideja, ierunājās viens no izstādes "Nebeidzamā pagātne un nākotne" dalībniekiem Iļja Gaponovs. Tātad tas ir nopietni?
Saprotiet,


vieta, kur pulcējas mākslinieki, ar laiku pāraug par arī ekonomiski atraktīvu vietu.

Kur jūs saskatāt šāda muzeja vietu Liepājā?
Liepājā ir pietiekami daudz vietu, kuras varētu un vajadzētu pārveidot. Manā skatījumā viena ir tāda, ko es ļoti labprāt redzētu kā laikmetīgās mākslas centru, jo zinu, ka Liepājā māksliniekiem trūkst arī telpas, kur gleznot, un, lai viņi varētu iziet starptautiski, viņiem tomēr ir jāstrādā un jāglezno, un tam ir vajadzīgas telpas. Šādu vietu es saskatu bijušajā 11. vidusskolā, kas atrodas Krūmu ielā 39, Laumas rajonā, un vairākus gadus jau stāv tukša. Tās lielums, telpas un atrašanās vieta ir ļoti piemērota.


Tas varētu atdzīvināt arī šo rajonu.
Tieši tā! Mākslas centram nav obligāti jābūt pilsētas centrā, un, lai šajā Laumas rajona, kurš vairāk asociējas ar tādu "guļamvagonu", iedvestu dzīvību, pārliecību, ka tas ir arī kaut kas cits, šī bijusī skola varētu tiešām kļūt par mākslas centru. Pirmajā stāvā būtu galerijas jeb izstāžu telpas, otrajā – mākslinieku darbnīcas un rezidences, bet trešais stāvs sākumā varētu būt noliktavu, administrācijas telpas, bet, ja centrs izaug lielāks, arī par mākslas kolekcijas telpām.


Telpas pieder pašvaldībai. Varētu būt kaut kāda partnerība.
Par to vajadzētu domāt un tas varētu arī sanākt. Man ir pietiekami liels kontaktu daudzums labu mākslinieku aprindās, un nevajadzētu domāt, ka tikai Liepāja vai Latvija, ir jāskatās pāri robežām – jo tie mākslinieki brauks pie mums, jo arī mūsējie varēs braukt pie viņiem. Tas vienmēr ir strādājis.


Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks kultūras un sporta jautājumos Atis Deksnis, vaicāts, kā raugās uz šādu ideju, portālam irliepaja.lv sacīja, ka pagaidām nekādas sarunas ar Raivi Zabi nav bijušas, taču "ideja ir interesanta un apsverama".