Ar jauno autoru drāmas tekstu publiskiem lasījumiem noslēdzies starptautiskais  dramaturgu festivāls "Interplay Europe 2018", kas aizvadītajā nedēļā risinājās Bernātos.

Liepājnieku iecienītajā mākslas telpā "Wiktorija" Saulgriežu vakarā četru jauno dramaturgu tekstus četru jauno režisoru iestudējumos izpildīja astoņi aktieri – Liepājas teātra aktieru kursa studenti un Liepājas leļļu teātra aktrises.

Jaunie dramaturgi starptautiskajam festivālam savus sacerējumus iesūtīja jau iepriekš – pavisam tika saņemti 19 teksti, pastāstīja viena no "Interplay Europe 2018" pasniedzējām Rasa Bugavičute-Pēce. Tekstus organizatori sadalīja četrās grupās, katrā grupā bija piesaistīti trīs pasniedzēji, kuri izvēlējās vienu no darbiem, ko izrādīt publikai festivāla noslēgumā. Gan režisori, gan aktieri projektā darbojās kā brīvprātīgie, turklāt tekstu iestudēšanai bija atvēlētas tikai pāris dienas. Pirms tam atpūtas bāzē "Draudzība" vairākas dienas tika veltītas sacerējumu analīzei un pilnveidošanai. Visi teksti bija tulkoti angļu valodā, līdz ar to radošajai grupai bija dubults izaicinājums – pāris dienu laikā sasniegt tādu iestudējuma līmeni, lai publikai rastos priekšstats ne tikai par teksta kvalitāti, bet arī par uzveduma potenciālu, turklāt darbs jāizpilda angliski, kas nevienam no projekta dalībniekiem nav dzimtā valoda.

Publika, kas piektdienas vakarā pulcējās bijušā kinoteātra telpās, pirmajā vakara daļā tika iepazīstināta ar igaunietes Marites Butkaites tekstu "Dust in the Wind" (Putekļi vējā"), ko iestudēja Viesturs Roziņš, bet lasīja leļļu teātra aktrise Madara Enkuzena un studente Madara Krživeca, kā arī turcietes Ezgi Gizemas Gulumseras tekstu "Star dust" ("Zvaigžņu putekļi") Edgara Niklasona iestudējumā un studentu Kintijas Stūres un Valta Skujas lasījumā. Pēc īsa starpbrīža sekoja vācietes Terēzas Serafinas teksta "White Fear" ("Baltās bailes") iestudējums režisores Māras Ribkinskas versijā un topošo aktrišu Madaras Viļčukas un Esteres Graumanes izpildījumā. Noslēgumā – dāņa Rasmusa Elvera sacerēts rotaļīgs bērnu dialogs "Ole Ellen needs a friend" ("Olem Ellenam vajadzīgs draugs"), ko iestudēja Sandija Kalniņa un lasīja leļļu teātra aktrise Agnese Kuplēna un students Hugo Puriņš.

Tā kā uzvedumi bija tikai mēģinājumu līmenī, kas ir maksimālais rezultāts tik īsam darba sprīdim, nebūtu korekti vērtēt izpildījumu vai režiju kā gatavās izrādēs. Tomēr jāatzīmē, ka patīkami pārsteidza abas Liepājas leļļu teātra aktrises, ļaujot šā raksta autorei maldīgi pieņemt, ka pirmajā fragmentā redzama visai cerīga Liepājas Universitātes aktieru kursa studente.

Izrādīto/lasīto tekstu uztvere lielā mērā bija atkarīga no režisora izvēlētās pieejas. Proti, viņiem bija noteikts uzveduma ierobežojums laikā, tāpēc vajadzēja tam piemērot tekstu. Šķiet, vislabāk izdevies bija Viesturam Roziņam, jo pārdesmit minūtēs tika izstāstīts vesels stāsts, ņemot palīgā ironiskas metaforas, spraigu ritmu un veiksmīgi liekot lietā abu meiteņu plastiskumu. Tomēr jāatzīst, ka gandrīz visu jauno autoru darbu tematika neizlauzās ārpus mediju telpā dominējošajām klišejām – bēgļi, dzimtes problemātika, sabiedrības aizspriedumi. Nezinu, vai tā ir konjunktūra ("drošas" tēmas), vai arī pārliecība, ka teātra galvenā funkcija ir būt sociāli aktīvam. Lai vai kā, ļoti gribētos no jaunajiem autoriem sagaidīt kādu pārsteigumu, kādu negaidītu dramaturģisko materiālu, kas atklātu jaunu skatpunktu vai pieteiktu jaunas tēmas. Jācer, ka šādi starptautiski forumi, meistardarbnīcas un radošas nometnes notiks Liepājā arī turpmāk, jo tā ir vislabākā platforma drosmīgiem pieteikumiem un nekomerciāliem eksperimentiem. Turklāt studentiem starptautiska pieredze ir ļoti nepieciešama.

"Interplay Europe 2018" koordinēja biedrība "Darbnīcas" un Liepājas Universitātes Dramaturģijas centrs, piesaistot brīvprātīgos. Festivālu atbalstīja Liepājas dome un Liepājas Universitāte.