Tā savu īso, bet emocionālo uzstāšanos izstādes "Dzelzsgriezēj, šī pasaule mums jāsagriež!" atklāšanā 19.augustā Liepājas muzejā pabeidza izstādes "režisore" māksliniece Elita Patmalniece.

Māksliniece, līva Jāņa Groduma dzīvesbiedre, arī atgādināja: kas būtu "Līvi" bez Latvijas un Latvija bez "Līviem"? Grupas aizsācējs Juris Pavītols savā uzrunā atzina, ka "šī ir pirmā reize, kad "Līvu" vēsture atainota no paša sākuma". Savukārt muzeja direktore Dace Kārkla, pateicoties savām darbiniecēm un Elitai Patmalniecei par "Līvu" dzīves upes atainojumu, apmeklētāju uzmanību pievērsa faktam, ka tajā ir gan grupas spožā skatuves dzīve, gan "virtuve" – arī tiešā nozīmē ekspozīcijā redzama Jāņa Groduma virtuve Rīgas dzīvoklī, kur tapusi ne viena vien "Līvu" dziesma.

Interesi par izstādi izrādīja arī Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks.

Ainars Virga, vaicāts kā jūtas muzeja eksponāta lomā, portālam sacīja: "Es par to galīgi nedomāju! Tāpat kā es neatceros, ka tā bija mana ideja par izstādi. Es tādām lietām nepieķeros." Mūziķis arī noliedza, ka būtu piedalījies izstādes veidošanā – "tikai iedevu eksponātus".

"Tas viss ir muzeja darbinieku ļoti labs darbs. Es pat nebiju cerējis! Man bija pavisam savādāka vīzija – bija doma, ka Tija (Auziņa, "Bilžu biroja" vadītāja, – S.P.) izdos grāmatu par "Līviem", kurai viņa no valsts arhīva ņems visas oficiālās, profesionālu fotogrāfu veidotās "Līvu" bildes ar precīziem aprakstiem – kurā gadā, kurā vietā tās ņemtas, un pie reizes tās saliktu rāmjos un veidotu izstādi. Taču arī šī izstāde ir ļoti laba. Cepuri nost! Galvenais, ka te redzami autentiski instrumenti – mana ģitāra, ko esmu spēlējis 31 gadu, Jankas ģitāra, Daniela bungas, Tomasa ģitāra. Tā man šķiet lielākā šīs izstādes vērtība."

Savā atklāšanās runā pateicies Jurim Pavītolam, "kurš iesāka "Līvus" un bez kura nebūtu tas kas bija vēlāk", sarunā Ainars tomēr neslēpa dusmas par to, ka "Līvu" aizsācējs pastāv uz to, ka grupas jubileja ir nākamgad, un tie ir 45, nevis šogad svinētie 40.

"Kāpēc tad viņš piedalījās "Līvu" 15 gadu svinībās, piedalījās 30 gadu svinībās? Kāpēc viņš visus šos gadus neko neteica un tagad pēkšņi par to runā? Kas pa šiem desmit gadiem viņa domāšanā ir mainījies? Tas vienkārši ir bērnišķīgi!" – sprieda Virga.

Izstādē "Dzelzgriezēj, šī pasaule mums jāsagriež!" skatāmi "Līvu" apģērbi – piemēram, Jāņa Groduma mētelis, kuru viņš valkāja pēdējos gados, mūzikas instrumenti, fotogrāfijas, kurās atspoguļota grupas darbība no tās pirmsākumiem līdz 2010.gadam, kad tika paziņots par grupas darbības beigām, un ko devuši gan paši "Līvi" – Ainars Virga, Ingrīda Pavītola, gan žurnāliste Elita Veidemane, "Latvijas 1.rokkafejnīca", Elita Patmalniece. Izstāde papildināta ar Liepājas muzeja krājuma priekšmetiem.

Bez muzejā skatāmās ekspozīcijas "Līvu" jubileja tiks atzīmēta arī 27.augustā koncertestrādē "Pūt, vējiņi!" ar grupas 40 gadu jubilejai veltītu festivālu.

"Līvu" pirmsākumi meklējami 1972.gadā, kad Liepājas kultūras namā tika izveidots vokāli instrumentālais ansamblis, kuru vadīja Juris Pavītols. Ansamblis tā sākotnējā sastāvā piedalījies festivālā "Liepājas dzintars" 1972. un 1974.gadā, kā arī pilsētas un republikas skatēs.

Pēc pauzes – 1976.gadā – Pavītols Metalurgu kultūras pilī grupu dibināja no jauna, un tajā spēlēja Ēriks Ķiģelis, Andris Krūziņš un Jānis Grodums, bet dziedāja Ingrīda Gūtmane.

Gadu gaitā grupas sastāvs manījies ne reizi vien. Nemainīga palikusi vēlme apliecināt, ka latviešu rokmūzika ir spējīga dzīvot un pastāvēt.

Izstāde muzejā būs skatāma līdz 30.oktobrim.