Klajā nākusi režisora un rakstnieka Andreja Miglas jaunākā grāmata "Mūsu Klaipēdas kursiņš", kas veltīta talantīgā Klaipēdas Universitātē izaudzinātā aktieru kursa pirmajai radošajai desmitgadei Liepājas teātrī.


Šo gadu laikā, kā uzskata autors, jaunie aktieri izveidojušies un sevi pierādījuši kā interesantas personības Latvijas teātrī un kino, un tikai pāris no 16 cilvēku lielā kursa nolēmuši apliecināt sevi ārpus teātra.


Grāmatā iekļauts gan Andreja Miglas aprakstītais kursa tapšanas un veidošanās process, gan pašu aktieru stāstījums par mācību laiku Klaipēdā un ceļu līdz Liepājas teātrim, dažos gadījumos tas ir nopietns, citos – humora pilns.


Grāmatas autors (no kreisās) un aktieri Jānis Dreiblats un Ilga Martinsone grāmatas atvēršanā.


Tāpat 127 lappušu apjoma grāmatā lasāms režisora Valda Lūriņa paustais, teātra kritiķes Gundegas Saulītes un mākslas zinātņu doktore Vēsmas Lēvaldes vērtējums, kā arī pašiem grāmatas varoņiem vistuvāko personību – pedagogu Veltas Žīgures-Anužienes un Vītauta Anuža – sacītais.


Grāmatu papildina daudz fotoattēlu, kuru vidū ir ne tikai fotoalbuma cienīgas "teātra bildes", bet arī mīļas aktieru bērnības fotogrāfijas.

Savas fotogrāfijas izdevumam dāvājis fotogrāfs Aigars Hibneris, viņu ar Liepājas teātri pēdējos gados saista cieša sadarbība. Tāpat grāmatā iekļautas arī Edgara Poheviča un aktiera Armanda Kaušeļa fotogrāfijas. Aizmugurējā vāka noformējumā izmantots Kaspara Miglas fotottēls, viņš arī veicis pārējo fotoattēlu apstrādi.


Grāmatas redaktore ir literatūrzinātniece Linda Zulmane, dizainu un datorsalikumu veidojis mākslinieks Uldis Baltutis. Tā iespiesta Talsu tipogrāfijā.


"Mūsu Klaipēdas kursiņš" formāta ziņā ir kā turpinājums Miglas grāmatai "Kurzemes spraunās atštaukas" – cieņas apliecinājumam aktrišu folkloras kopai "Atštaukas". Autors portālam irliepaja.lv atzina, ka arī hronoloģiski Klaipēdas kursa ienākšana teātrī sekoja "Atštauku" dalībnieču aktieriskās karjeras beigām.


Autors pateicas par finansiālu atbalstu Liepājas Kultūras pārvaldei un uzņēmējam Gundaram Sisenim.


Grāmata noteikti būs ne tikai jauka piemiņa pašam "kursiņam" un viņu ģimenēm, bet arī tiem skatītājiem, kuri iemīlējuši Ilzes Trukšānes (Būdes), Anetes Berķes, Kaspara Kārkliņa, Rolanda Beķera, Pētera Lapiņa, Sanda Pēča, Lauras Jerumas, Viktora Ellera, Ilzes Juras (Šiškinas), Madaras Melnes-Tomsones, Mārtiņa Kalitas, Everitas Pjatas–Gertneres, Gata Malika, Agneses Jēkabsones, Edgara Ozoliņa un Signes Dancītes (Ruicēnas) atveidotās lomas.


"Kursiņš" grāmatas atvēršanā. Aigara Hibnera foto.


Liepājā grāmatu var iegādāties Jāņa Rozes grāmatnīcā un apgāda "Globuss" grāmatnīcā.