Otrdien, 5.septembrī, koncertzāles "Lielais dzintars" mākslas telpā "Civita Nova" atklāja Rasas un Raita Šmitu interaktīvu izstādi- pētījumu "Runā ar mani".

"Pupas, lai jums saule sirdī!” – novēlējusi kāda sievietes balss. Vai tas palīdzēs pupām augt labākām, garākām, skaistākām? Tāds ir jautājums, ko savā izstādē-pētījumā "Runā ar mani" mēģina noskaidrot mākslinieki Rasa Šmite un Raitis Šmits. Starp citu, jau kopš 2011.gada, kad izstāde ar "garo pupu" pirmo reizi tika parādīta igauņiem Tallinā. Arī ar Liepāju "pupas" ceļojums nebeigsies – nākammēnes to jau gaida Francijā. Rasa Šmite secina, ka neviens no divdesmit gadu laikā veidotajiem projektiem nav bijis īslaicīgs, tāpēc to ir tikai kādi pieci.

Šmiti jau desmit gadus ir arī Liepājas Universitātes jauno mediju mākslas programmas pasniedzēji, Rasa Šmite – studiju programmas direktore, asociētā profesore.

Portāls jau rakstīja, ka izstāde ir mākslas pētījums par cilvēku un augu komunikāciju, kas īpaši tiecas izzināt attiecības starp dabu un cilvēkiem, bioloģiju un tehnoloģijām, bioloģiskajiem un sociālajiem procesiem. Interaktīvās izstādes centrā ir cilvēku komunikācija ar augošām pupām, un mākslinieki uzdod jautājumu: "Vai augi aug labāk, garāki un skaistāki, ja cilvēki ar tiem runā?”

Šoreiz māksliniekus interesē – kas ir tie vārdi, ko pupas vēlētos dzirdēt, lai tās varētu izaugt līdz Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" griestiem? To augošajām pupām būs iespējams pateikt internetā vai izmantojot konsoli ar tiešsaistes interfeisu, kas būs pieejama "Lielajā dzintarā". Teksta tiešsaistē nosūtītie vēstījumi augošajiem stādiem tiks "lasīti" priekšā visu diennakti. Būs iespēja arī izvēlēties, kādā balsī jūsu vēstījumi tiek atskaņoti – vienam no koncertzālē uzstādītājiem augiem dators skaļruņos "lasīs" sievietes balsī, otram – vīrieša balsī. Vēstījumi tiks uzkrāti un analizēti gan pēc biežāk lietoto vārdu daudzuma, gan saistībām, kā vārdi savstarpēji tikuši lietoti. Tiešsaistē tiks analizēti dati par katra dzimuma balss vispopulārākajiem vārdiem, kā arī tiks izstādīts time-lapse jeb ilglaicīgi dokumentēts video no iepriekšējo gadu projektiem. Video tapis sadarbībā ar mākslinieku Mārtiņu Ratniku.

Projekts dažādās tā stadijās ir īstenots vērienīgās izstādēs gan Latvijā – Nacionālajā bibliotēkā, Dzelzceļa muzejā, Laikmetīgās mākslas centrā kim?, gan ārzemēs – Šveicē, Beļģijā, Īrijā, Francijā u.c.

Rasa Šmite un Raitis Šmits ir mākslinieki-novatori, kas strādā ar zinātni un jaunajām mediju tehnoloģijām kopš 20. gs. 90. gadu vidus, tai skaitā producējot procesā balstītas mākslas instalācijas un citus digitālās mākslas avangarda projektus. Rasa un Raitis ir dibinājuši Rīgas pirmo elektroniskās mākslas centru "E-Lab”, kas tagad zināms kā "Jauno mediju kultūras centrs RIXC”.

Izstāde būs skatāma līdz 30. septembrim bez ieejas maksas, koncertzāles darba laikā no 10 līdz 20, svētdienās no 10 līdz 15.