Piektdienas, 2.septembra, pievakarē, Liepājas vējam kārtīgi pūšot, kā jau tas piederas, atklājot foto izstādi "Liepājas vējos", Latviešu biedrības nama izstāžu zālē nebeidza klikšķēt fotoaparātu slēdži. Arī tas piederējās šai izstādei, kuras autors ir Gunārs Kopštāls, viens no Latvijas foto elites pārstāvjiem, pedagogs ar piecdesmit gadu stāžu. Arī viens no Liepājas fotokluba "Fotast" un amatierkino studijas aizsācējiem Liepājā, cilvēks ar tik daudzām prasmēm un lieliskām īpašībām – neatlaidīgs, akurāts, centīgs, precīzs, filigrāns, atjautīgs, attapīgs, mīļš, mīlošs, zinošs... utt., ka to uzskaitīšana vien aizņemtu ilgu laiku.  Nerunājot jau nemaz par apbalvojumiem un tituliem, kā Starptautiskās Fotomākslas federācijas Mūža biedrs, Mārtiņa Buclera prēmijas laureāts, starptautiskās klases fotomākslinieks un tā joprojām.


Savu 90.dzimšanas dienu Gunārs Kopštāls bija izlēmis atzīmēt parādot pēdējo piecu gadu laikā tapušas melnbaltas fotogrāfijas savā iemīļotāja kvadrāta formātā, taču, kolēģu pierunāts, galu galā iekļāvis izstādē arī nelielu sēriju krāsaino fotogrāfiju. Cik dažādi ir Liepājas vēji, tik dažādi arī fotoattēli – ar Liepāju nepierastos rakursos, ar Liepājas cilvēku portretiem. Un, protams, tās nebūtu Gunāra Kopštāla bildes, ja tajās nebūtu izmantoti īpaši tehniski knifi, kā pieklājas autoram, kurā ir dzīvs eksperimentētāja gars.


Jubilārs foto un kinokameru ielenkumā. Foto: irliepaja.lv.


Runājot par izstādi un tās nosaukumu, autors jokojot sacīja: "Liepājā viss saistās ar vēju – koku šalkas, ostas ūdeņi, varbūt vienīgi propellers pie bijušā "Boļševika" vēju vairs neizmanto".


Izstādes atklāšanā jubilāram tika veltīts daudz sirsnīgu un cildinošu vārdu, līdzgaitnieki un kolēģi atcerējās kopīgus piedzīvojumus un dzīves epizodes, bet pareizos akcentus, šķiet, izdevās salikt tieši Kultūras pārvaldes vadītājam Jurim Jirgenam, kurš, sveicot "īstenu Liepājas kultūras cilvēku un mākslinieku", atcerējās savus studenta gadus, laiku, kad ļoti augstu, arī starptautiskā mērogā, kā viena no retajām Latvijas eksportprecēm tika vērtēta koru māksla.


Jubilāru sveic dēls Aldis. Foto: irliepaja.lv.


"Patiesībā tajā laikā ar titulētajiem Latvijas fotomāksliniekiem, EFIAP, FIAP meistariem aizsākās vēl viena Latvijas eksportprece – Latvijas fotomāksla. Un Gunārs Kopštāls bija viens no šiem titulētajiem māksliniekiem, kuri veidoja Latvijas fotomākslas slavu un prestižu ārpus Latvijas robežām, nesa Latvijas vārdu pasaulē. Katrs Juridiskās fakultātes students tajā laikā uzskatīja par pilnīgi neiespējamu neapmeklēt kārtējo fotoizstādi fotokluba "Rīga" lieliskajā izstāžu zālē. Katra izstāde šajā zālē bija notikums."


Izstādi "Liepājas vējos" būs iespājams apskatīt tikai līdz septembra beigām. Izstādes apmeklētājiem ir arī vienreizēja iespēja bez maksas tikt pie Gunāra Kopštāla fotogrāmatas "Mirkļa pietura". Nepalaidiet garām!