Šī gada Liepājas vizuālās mākslas rudens kopizstādē "Tuvplāni" tika iesniegti daudzi augstas kvalitātes darbi, taču visus ilgstoši eksponēt nebūs iespējams. Diemžēl pirms izstādes noslēguma nāksies atteikties no mākslinieku Egona Peršēvica un Ivonnas Kalitas spilgtā kopdarba "Sabīnes pelde" (attēlā), informē Liepājas muzejs.

Šajā darbā tiek runāts par mūsdienu trauslo ekoloģisko situāciju un lielo vides piesārņojumu. Instalācijā ir izmantota muca ar izstrādātu motoreļļu, kas rada nepatīkamu aromātu un lielā koncentrācijā var būt kaitīga muzeja apmeklētāju un darbinieku veselībai.

Kā uzvēra Egons Peršēvics, pasaulē mūsdienu mākslā dažādu vielu, pat ar ļoti nepatīkamu aromātu, izmantošana nav nekāds jaunums, pie kā sen jau ir pieraduši gan mākslas izstāžu kuratori, gan apmeklētāji, taču šādu darbu eksponēšanai ir nepieciešamas telpas ar speciāli tam aprīkotu ventilāciju.

Liepājas muzejs veido dažādas vizuālās mākslas izstādes. Ikgadējā rudens kopizstāde ir ļoti nozīmīga vietējās mākslas dzīves uzturēšanai – tā ir vieta, kur vismaz reizi gadā tiekas Liepājas un apkārtnes mākslinieki. Taču šādu laikmetīgās mākslas darbu eksponēšanai, kāda ir "Sabīnes pelde", neradot draudus klātesošo cilvēku veselībai, Liepājai ir nepieciešama speciāli aprīkota laikmetīgās mākslas izstāžu telpa. Vēl jo aktuālāks šobrīd šis jautājums Liepājai ir kultūras galvaspilsētas kontekstā.

Jau vēstīts, ka šogad Liepājas vizuālās mākslas izstādei dots nosaukums "Tuvplāni", kas ir aicinājums ielūkoties apkārt notiekošajā, lietās, cilvēkos un notikumos, atmetot virspusējos vispārinājumus, stereotipus un tverot detaļas, sajūtas un emocijas, fokusējoties caur personīgo, intīmo un uzreiz pat nesaskatāmo. Tuvplāns šajā gadījumā sevī iekļauj gan optisko tuvumu, gan ciešas klātbūtnes sajūtu saturiski.

Izstāde "Tuvplāni" Liepājas muzzejā apskatāma līdz 2021. gada 3. janvārim.

Saistībā ar aktuālajām prasībām "Covid-19" izplatības ierobežošanai, ienākot muzejā, ikvienam apmeklētājam no 13 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs.