Atzīmējot 40 gadu jubileju, komponists Jānis Strazds aicina uz diviem atšķirīgiem koncertiem, kas 13. februārī notiks Rīgā, VEF Kultūras pilī, un 14. februārī – Liepājā, koncertzālē "Lielais dzintars".


Abos koncertos līdzās Andrim Ērgli, Antrai Stafeckai un citiem solistiem uz skatuves būs arī Igo, kuru ar Jāni Strazdu saista sadarbība vairāk nekā desmit gadu garumā.


Piedāvājam īsu sarunu ar Igo.


Kādas ir Strazda dziesmas?
Liriskas, pārdomātas. Jānis domā, ko raksta, viņam nav nejaušu tēmu. Tas ir tas raksturīgākais. Vēl – melodija. Jānim vairākkārt izdevies ietrāpīt tieši klausītāju sirdīs, saprast, ko cilvēks tajā brīdī grib dzirdēt.


Cik sen jau sadarbojaties?
Sākums laikam bija 2008. gadā, un pirmā Jāņa dziesma, ko izpildījām duetā ar Andri Ērgli, bija "Spēle". Guvām ļoti labus panākumus. Pēc tam bija disks un koncertprogramma "Ieelpots" ar Jāņa Strazda tituldziesmu. "Ieelpots" bija dziesmu izlase bez ritma, balstīta uz sajūtām. Ideja mums radās Mazajā Mežotnes pilī, plenēra noslēgumā, un jau pēc pusotra mēneša prezentējām disku, un bija skaidrs par koncertu sēriju Latvijas pilīs un muižās.


Ar "Ieelpots" Jānis ir precīzi trāpījis manā dziesmu noskaņā, un šo kompozīciju uzskatu par vienu no izcilākajām savā repertuārā.

Lielākais mūsu kopdarbs ir cikls "Uguns" – mani teksti un Jāņa mūzika. Viena dziesma – "Nojausma" – radās pēc cikla "Uguns" pirmā koncerta Dzintaru koncertzālē, jo man bija sajūta, ka kaut kā vēl pietrūkst. "Uguns" arī pērn izskanēja sešos lielos koncertos – cikls veidoja manas koncertprogrammas "Pirmie 40" pirmo daļu.


Strādājot pie "Uguns", sajutu lielu Jāņa atbalstu, un tas iedvesmoja turpināt ieceri par koncertcikliem, kas veltīti četriem pirmelementiem.


Sekoja cikls "Zeme", kuram mūziku rakstīja Valts Pūce, "Ūdens" ar Mārtiņa Brauna mūziku, un kaut kur gaisā lidinās ceturtais cikls – "Gaiss", kam uzrakstu pa dzejolim. Nepabeigts ir arī cikls "Ūdens" – tam vēl nav izdots kompaktdisks.


Tu jau pieminēji "Ieelpots", vai ir vēl kāda Jāņa Strazda kompozīcija, kas tev īpaši tuva?
Mums ar Jāni ir ļoti laba sadarbība, un ir vairākas dziesmas, kas pastāvīgi ir manā repertuārā. Ir dziesma Ziemassvētku noskaņās – "Viss šonakt ātrāk rims", ko vienmēr izpildu šajā laikā. Otra, tāda rudenīga, kas visu gadu ir manā repertuārā, ir "Vējš sola lapai debesis". Trešā, kas manā repertuārā parādījusies pēdējos gados, ir "Mēs ejam", tai pamatā ir latviešu tautasdziesma.


Kuras dziesmas tavā izpildījumā dzirdēsim Jāņa Strazda 40. dzimšanas dienas koncertā?
Visas iepriekš nosauktās un vienu pavisam jaunu, nesen uzrakstītu – "Kad būšu zālē atgūlies".


Vai pēc šiem koncertiem jums abiem iecerēts vēl kāds kopdarbs?
Mēs gatavojam divas programmas, kas marta vidū skanēs Anglijā – viena Londonā, Daugavas Vanagu namā, otra – Pīterboro, kur paredzēta arī mana grafiku un dizaina priekšmetu izstāde.