Līdz 25. februārim Liepājas muzejā, Kūrmājas prospektā 16, skatāma vizuālās mākslas izstāde no muzeja krājuma "Liepājas māksla.100 gadi".

Izstāde skatāma "Kurzemē joprojām lielākajā izstāžu zālē", kura tomēr ir bijusi par mazu, lai parādītu visus dažādo periodu māksliniekus (muzeja direktore Dace Kārkla).

"Liepājas māksla.100 gadi" atspoguļo pilsētas mākslas dzīvi no profesionālās mākslas pirmsākumiem Latvijas valsts sākotnē līdz mūsdienām, un tā veltīta Latvijas simtgadei. Ekspozīcija galvenokārt veidota no Liepājas muzeja krājuma mākslas priekšmetu kolekcijas, kurā glabājas vairāk nekā 4000 priekšmetu. Muzejs to iespēju robežās joprojām pilnveido.

Bagātīgais krājums ir ļāvis izveidot izstādi, kas atspoguļo Liepājas mākslas dzīves daudzveidību, atklājot mākslinieku rokrakstus un izteiksmes veidus dažādos žanros.

Tiesa, kā izstādes atklāšanā atzina Dace Kārkla, muzeja krājumā ir arī būtiski "robi", piemēram, tajā nav pārstāvētas divas vispazīstamākās Liepājas tekstilmākslinieces – Erna Ošele un Anna Eltermane. Darbi, kas skatāmi izstādē, ir "aizlienēti" no privātām kolekcijām. Gados jaunāki izstādes apmeklētāji pauda vēlmi redzēt vairāk pēdējo desmitgažu mākslinieku darbus, savukārt kāda pusmūža dāma bija pārsteigta, ka izstādē neredz nevienu savdabīgā mākslinieka Miķeļa Golta gleznu.

Taču, kā atklājot ekspozīciju sacīja mākslinieks un Liepājas Universitātes profesors Aldis Kļaviņš, šī izstāde sniedz vērtīgu ieskatu muzeja krājumos, un īpašu interesi varētu raisīt tieši senākā krājuma daļa, piemēram, Liepājas mākslas jeb daiļamatniecības skolas dibinātāja Hermaņa Aplociņa darbi, kas joprojām izskatās, "kā vakar gleznoti" un laika gaitā nekā nav zaudējuši no savām gleznieciskajām kvalitātēm. Kļaviņš arī rosināja muzeju turpināt izstādēs izrādīt krājuma bagātības, lai "putekļi pārāk ilgi nesēž uz tām" un vēlēja, "lai šī ir tikai pirmā izstāde no sērijas", ko muzeja direktore arī apsolīja.

Kļaviņš arī norādīja, ka profesionālā mākslas apmācība vidusskolas līmenī aizsākusies tieši Liepājā, un arī turpmāk "visas mākslas kustības, kas šeit ir norisinājušās, patiesi bijušas orientētas uz profesionālo darbu".

Izstādi veidojušas un iekārtojušas Liepājas muzeja vēsturniece Antra Brakše un māksliniece Dace Lanka.