Galerijas "Romas dārzs" krājumā ir glezna, kas viennozīmīgi piesaista apmeklētāju uzmanību. Tā ir mākslinieka Nikolaja Kūlaiņa gleznotā "Brīvības iela vakarā". Lai arī mākslinieks gleznu nav datējis, attēlotais sižets rāda Brīvības ielu Rīgā pagājušā gadsimta vidū. Uz zilganpelēko mākoņu fona izceļas daudzstāvu namu jumti un tornīši kā tumši silueti, izceļot to arhitektoniskās formas. Gleznas priekšplānā spoži un aicinoši spīd skatlogu un reklāmu elektriskās gaismas, kontrastējot ar vakara tumsu. Auto uguņi atspīd uz slapjā asfalta.


Mākslinieks meistarīgi radījis rosīga vakara noskaņu, kas it kā aicina pievienoties cilvēku tēliem un doties garā pastaigā pa romantiski naksnīgo Rīgu.

Nikolajs Kūlainis galvenokārt gleznojis pilsētas skatus un ainavas, par viņa ampluā kļuva nakts ainavu glezniecība. Īpašu atzinību mākslinieks guvis par saviem Rīgas skatiem nakts uguņu gaismā. Kūlaini interesēja Rīgas vide, arhitektūra, parki un pieminekļi, kas izgaismoti laternu gaismā. Kūlaiņa ainavās dominē tumšas novakares, ugunskuri ar cilvēku siluetiem u. tml. Šo motīvu attēlošanai mākslinieks izstrādājis noteiktu glezniecības paņēmienu kopumu.


Tomēr pilsētas ainavas ar mākslīgo apgaismojumu ir patiesi visaugstākais mākslinieka sasniegums.

Nikolajs Kūlainis dzimis 1901.gada 17.martā Rīgā. Pirmā pasaules kara laikā kopā ar ģimeni bijis bēgļu gaitās Maskavā, bet 1919. gadā atgriezies Rīgā.


Latvijas Mākslas akadēmijā N. Kūlainis studēja no 1924. līdz 1931. gadam, viņš mācījās profesora Jāņa Roberta Tillberga vadītajā Figurālās glezniecības meistardarbnīcā. Studijas viņam nācās pamest pēc kāda dumpinieciska notikuma – Kūlainis kopā ar Jēkabu Strazdiņu bija uzzīmējis plakātu, kas aizstāvēja trūcīgos akadēmijas audzēkņus, salīdzinot Vilhelma Purvīša daudzās algas ar audzēkņu skopajiem ienākumiem.


Kūlainis līdz ar citiem domubiedriem 1927. gadā nodibināja mākslinieku apvienību "Radigars", kas apvienoja galvenokārt LMA audzēkņus un bija pierakstīta Maskavas ielas dzīvoklī, kuru Nikolajs Kūlainis īrēja kopā ar studiju biedriem Jēkabu Strazdiņu un Jāni Rikmani. Šī studentu vienība bija visai trūcīga, muzejos telpas nevarēja noīrēt vai arī tai atteica, tādēļ grūti gāja ar gleznu izstādīšanu un pārdošanu. Reiz viņi sarīkoja izstādi brīvā dabā "Zem liepām".


Tikpat sīvi Nikolajam Kūlainim nācās cīnīties par savu atpazīstamību. Pēc sarīkotās izstādes dzīvoklī 30. gadu vidū viņš kļuva zināms ar saviem pilsētas skatiem nakts apgaismojumā. Tie joprojām ir visai populāri un diezgan labi kotējas kolekcionāru vidū.


Izstādēs mākslinieks piedalījies no 1929. gada. No 1936. gada viņš darbojies Latvijas tēlojošo mākslinieku biedrībā, no 1939. gada – mākslinieku apvienībā “Rosme". No 1944. gada bijis Mākslinieku savienības biedrs.


Pēc Otrā pasaules kara republikas izstādēs piedalījies reti, taču samērā regulāri rīkojis nelielas personālizstādes Rīgā un citur Latvijā.


Nikolajs Kūlainis miris 1975. gada 15. martā Rīgā.


Galerijas kolekcijas glezna šobrīd eksponēta viesnīcas "Promenade" vestibilā.

Informācija iegūta izmantojot interneta resursus un enciklopēdiju“Māksla un arhitektūra biogrāfijās" 2. daļa, 1996