Viesnīcas "Promenade" vestibilā starp pārējiem mākslas darbiem uzmanīgs vērotājs ieraudzīs akvareli "Vecās noliktavas Liepājas ostā".

Gleznā redzams Liepājas ostas skats ar zudušajām ostas koka noliktavām un sarkano dakstiņu jumtiem, kā arī mūsdienās zināmās viesnīcas "Libava" ēku, kas Liepājas ainavā iezīmējas teju jau divus gadsimtus. Gleznas autors ir mākslinieks Ervins Volfeils (1900–1991) un šis ir viens no viņa gleznotajiem pilsētas skatiem, kas tika reproducēts Latvijas telegrāfa aģentūras (LETA) izdotā atklātnītē Nr 183 un plaši prezentēja Liepāju.

1926.gadā Latvijas telegrāfa aģentūra, direktora Riharda Bērziņa rosināta, sāka izdot Latvijas pilsētu, vietu un skatu atklātnītes.


Līdz 1929.gadam izdeva 162 krāsainas ofsetiespieduma, 9x13 cm izmēra kartītes. 102 kartītes bija mākslinieka Ervina Volfeila reproducēti akvareļi. Mākslinieks attēloja Latvijas pilsētu – Rīgas, Liepājas, Jelgavas, Talsu u.c. skatus, pilis, ievērojamus objektus un dabas ainavas. Tās bija pirmās krāsainās atklātnes pēc Pirmā pasaules kara un tika izplatītas visās dzelzceļa stacijās "LETA" kioskos.

Ervins Volfeils, pilnā vārdā Ervins Reinholds Adalberts Volfeils (vācu: Erwin Reinhold Adalbert Wohlfeil) bija Latvijas vācbaltiešu gleznotājs un grafiķis.

Dzimis 1900.gada 1.martā Ipiķos dzirnavnieka ģimenē. Kopā ar ģimeni Pirmā pasaules kara laikā pārcēlies uz Pļaviņām, kur tēvs bija pārvaldnieks ūdensdzirnavās. Piedalījies Latvijas Brīvības cīņās.

Māksliniecisko izglītību Ervins Volfeils ieguvis Latvijas Mākslas akadēmijā, iestājoties tur divdesmit viena gada vecumā būdams viens no pirmajiem akadēmijas studentiem. 1929.gadā E. Volfeils beidza Riharda Zariņa grafikas meistardarbnīcu ar diplomdarbu "Māte ar bērnu".

No 1929. līdz 1939.gadam E. Volfeils bijis zīmēšanas un mākslas vēstures skolotājs Madonas un Cesvaines ģimnāzijās. Madonas ģimnāzijā viņš bija izveidojis zīmēšanas klasi, organizēja labāko zīmējumu albumu veidošanu, un, kā liecina audzēkņu atmiņas, ne tikai gatavoja dekorācijas skolēnu izrādēm, bet arī rūpējās par piemērotiem tērpiem un grimu.

Madonas ģimnāzijas absolvente Velta Ķīse atceras: “Pietātes pilna bija Volfeiļa attieksme pret klasisko mākslu, un viņš uzskatīja par pienākumu tai tuvināt arī savus audzēkņus. Volfeiļa laikā ģimnāzijas 3.stāvā tika iekārtota t.s. zīmēšanas klase, tumši zila aptumšota telpa ar zeltainu meandra rakstu gar augšējo malu. Skapjos atceros ģipša atlējumus, kuri man sagādāja daudz nepatikšanu (vienīgais trijnieks atestātā). Kopš bērnības Volfeiļa mākslinieciskās darbības sakarā atceros t.s. dzīvās bildes ar klasisku tematiku – par Prometeju, Ifigeniju, Rozentāla “Princese un mērkaķītis". Pēdējā īpaši palikusi atmiņā, jo man pienācās mērkaķīša loma (starp ģimnāzistiem tik mazu neatrast). Par dekorācijām un tērpu autentiskumu arvien zināja mākslinieks Volfeils".


E. Volfeils kopā ar ģimeni 1939.gadā repatriējies uz Vāciju, kur Poznaņā strādājis kā restaurators ķeizara Frīdriha muzejā. Otrā pasules kara beigās ticis iesaukts armijā un nonācis Krievijā gūstā. Vācijā atgriezies 1946.gadā un apmeties Lejassaksijas pilsētiņā Hermansburgā. Miris Hanoverā 1991.gada 26. oktobrī.

Latvijā galvenokārt strādājis akvareļa tehnikā, gleznojot Rīgas, Jelgavas, Liepājas un citas pilsētas, pilis un pilsdrupas, tiltus un ostas, dabas ainavas.

Bez akvareļiem gleznojis arī eļļas tehnikā portretus un ainavas, kā arī veidojis litogrāfijas un zīmējumus. 1933.gadā izpildījis Cesvaines evaņģēliski luteriskās baznīcas pasūtījumu, papildinot Jēkaba Bīnes altārgleznu ar sānu daļām. Vācijā darbojies portreta un ainavu glezniecībā, grafikā, gleznu restaurācijā. Sarakstījis atmiņu manuskriptu "Die zerzauste Birke. Ein baltisches Malerleben in den Stürmen des 20. Jahrhunderts".


Latvijā organizējis izstādes un piedalījies Kultūras Fonda izstādēs Rīgā. 1934.gadā apceļojis Itāliju un Vāciju. Dzīvojot Vācijā piedalījies izstādēs Poznaņā un Cellē. Piemiņas izstādes Latvijā noritējušas Madonā (1995) un Rīgā (2000).

Mūsdienās Ervina Volfeila Latvijas pilsētu un dabas objektu gleznojumu atklātnes atrodas privātās kolekcijās un Latvijas Nacionālās bibliotēkā, Madonas muzejā glabājas daļa šo atklātņu, kā arī E.Volfeiļa mākslas darbi – akvareļi, eļļas gleznas, zīmējumi, linogriezumi.

Informācija sagatavota, izmantojot interneta resursus un enciklopēdiju "Māksla un arhitektūra biogrāfijās" III daļa.