Ceturtdien, 29.decembrī pulksten 18 "UPB" galerijā Liepājā, Dzintaru ielā 19, atvērs neparasto laikmetīgās arhitektūras un pilsētvides grāmatu "liepājiņa".

Grāmatu kopā gatavojuši pieaicinātie vairāk nekā 100 līdzautori. Vienlaikus atklās grāmatā iekļauto un arī neiekļauto, taču īpaši tai tapušo Liepājas bērnu mākslas skolas audzēkņu un citu bērnu zīmējumu izstādi.

Kāpēc neparasta grāmata? "liepājiņa" ir iedrošinājums liepājniekiem bezbailīgāk domāt un runāt par pašu apdzīvoto moderno pilsētas telpu, kuru izrāda viņiem līdzīgie pilsētnieki, tostarp — mazākie. LIEPĀJIŅA nav sabiedrībai atsvešināts vēstījums, kur viens arhitekts apraksta otra arhitekta sastrādāto. Labākos 47 piemērus — mūsdienu sabiedriskās ēkas, pilsētvides objektus vai vīziju stadijā esošas nozīmīgas būvieceres — publikācijām zīmējuši 47 bērni, par tām rakstījuši dažādās citās jomās atzīti 47 liepājnieki, bet fotografējuši 6 mākslinieki, kam fotogrāfija nav darbdiena vai kas nav specializēti tieši arhitektūras apskatīšanā — Liepājas tautas fotostudijas "Fotast" dalībnieki Mārcis Grīnbarts, Mārtiņš Sīlis, Ziedonis Safronovs, laikraksta "Kurzemes Vārds" fotogrāfs Egons Zīverts, dizaineri Aldis Niedols un Edīte Bernatoviča. Ar personisku piesaisti apkārtējas apbūvētās vides izzināšanai "Liepājiņa" tuvinās gan līdzautorus, gan lasītājus. Jo vēlamo izpratni var gūt, mērķtiecīgi vērojot, analizējot un attēlojot pilsētvidi.

Metode:

•profesionāļi — idejas autors, projekta vadītājs un redaktors, kā arī arhitektūras grāmatu dizaineri
•liepājnieki vai pilsētas fani — satura veidotāji — esejās un fotogrāfijās
•bērni — kritiķi zīmējumos

Arhitektes un publicistes, liepājnieces Indras Ķempes vadībā "liepājiņa" īstenota divu gadu laikā kā vidi veidojošo profesiju biedrības "Klubs V10" [V10] aktivitāte ciešā sadarbībā ar partneriem Liepājas bērnu mākslas skolu, Liepājas Kultūras pārvaldi, Liepājas būvvaldi, arhitektu vai plānotāju birojiem. Grāmatas grafisko koncepciju un maketa salikumu izstrādāja dizaina biroja "H2E" dizaineres Tatjana Raičiņeca un Ingūna Elere. Par valodas literāro labskaņu rūpējās žurnāla "Rīgas Laiks" korektore Guna Kalniņa. Pirmā eseja saņemta otrajā dienā pēc elektronisko uzdevumu izsūtīšanas — 2010.gada 15.martā, pēdējā — šāgada 2.decembrī.

Ideja pirmoreiz pieteikta projektam "Liepāja — Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014", kura paredzēja, ka grāmatu par Liepājas laikmetīgo arhitektūru un pilsētniecisko teritoriju pavada informatīvi ietilpīgas arī izstāde un mājas lapa. Tā paša — 2009.gada septembrī sekoja iesniegums Valsts Kultūrkapitāla fonda [VKKF] radošā darba stipendijai par koncepcijas izstrādi. "liepājiņa" tika iesniegta VKKF konkursiem pavisam 10 reizes, no kurām divas — Kurzemes programmas ietvaros. Nosaukumu "liepājiņa" pieteikums ieguva pēc tā apjoma samazināšanas un divu līdzautoru [Indra Ķempe un Aldis Niedols] dalības Nākotnes pilsētas spēlē, kurā ar tādu pašu nosaukumu uzvarēja viņu komandas piedāvājums, kā Liepājas pilsētvidi padarīt pievilcīgāku bērniem. "Tik tiešām, ir Liepāja un Liepājiņa! Liepāja ir izplūdusi, nekonkrēta. Toties Liepājiņa veidota saprotami un skaidri," tā viena no vairāk nekā simt liepājiņniekiem, aktrise Ināra Kalnarāja.

"liepājiņa" nav pirmais V10 izdevums. V10 bija izdevējs 1999.gadā iznākušajai "Liepājas arhitektūras gadagrāmatai", kurā pēdējoreiz apkopota Liepājas arhitektūras kopaina. 1991.gadā V10 laida klajā burtnīcu "Ceļvedis Liepājas arhitektūrā", 1989.gadā izdevis pēc pārtraukuma atjaunoto žurnālu "LA.Latvijas Arhitektūra". V10 ir mūsdienu formāts dažādas ekonomiski pamatotās transformācijas izgājušajai organizācijai ar misiju veicināt starpnozaru diskusiju kultūru.

"liepājiņa" ir 136 lappušu bieza, mīkstā sējuma grāmata, kas nodrukāta 1000 eksemplāros. Drukas darbus Jelgavas tipogrāfijā finansēja Liepājas pašvaldība.

"liepājiņa" pilsētā būs iegādājama tikai Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojā, Rožu laukumā 5/6, jau no 30.decembra, pēc Jaungada arī Rīgā — grāmatnīcās "Lukabuka", Tērbatas ielā 6/8 vai Aspazijas bulvārī 3, un Rīgas Tūrisma Attīstības Birojā, Rātslaukumā 1.

"liepājiņa" ir draudzīgi neparasts Liepājas suvenīrs Latvijas arhitektūras tūristam.

Teksts: Indra Ķempe, projekta vadītāja, idejas autore un redaktore

Izdevējs: Vidi veidojošo profesiju biedrība "Klubs V10" sadarbībā ar dizaina biroju "H2E" un Jelgavas tipogrāfiju

Atbalsts: Liepājas Kultūras pārvalde, Liepājas pilsētas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, uzņēmumi "UPB", "UPTK", "SCAN-PLAST" un citi