"Iespaidīgi", "patīkami būt izcilā mākslas templī" – šādi un līdzīgi komplimenti 13.decembra pievakarē bija dzirdami galerijā "Romas dārzs" pastāvīgās ekspozīcijas "Liepāja-Laiks-Mākslinieks" atklāšanā.

Mākslas kolekcionārs Andris Ivanovs atzina, ka ne tikai ekspozīcija ir iespaidīga, bet arī galerijas telpas, kas ļauj šo apjomīgo krājumu izlikt apskatei. Domes vicemērs Gunārs Ansiņš, pasniedzot ziedus galerijas vadītājai Astrai Dzērvei, atzina, ka ir patīkami būt "izcilā mākslas templī". Ekspozīcijas atklāšanā klāt bija arī otrs vicemērs – Uldis Sesks, deputāts Vilnis Vitkovskis, Liepājas mākslinieki. Mākslinieks Aivars Kleins atzina, ka jūtas kā ķēdes posms starp aizsaulē aizgājušajiem lielajiem Liepājas māksliniekiem un mākslinieku jauno paaudzi, un nedaudz dalījās atmiņu stāstos par savulaik sastaptajiem gleznotājiem. Mākslinieks Aldis Kļaviņš par profesionālismu cildināja galerijas "Romas dārzs" vadītāju Astru Dzērvi un uzteica galerijas īpašnieku Ivaru Kesenfeldu par tik nopietnu mākslas kolekciju, kurā "ir tādas pērles, ar kurām pat muzejs nevar lepoties". Mākslinieks atzina, ka viņu ļoti daudzkas pārsteidzis šajā ekspozīcijā un viņš no jauna atklājis vecos meistarus to jaunības laikā, kas nekur citur nav pārstāvēts.

"Līdz ar to šī galerija strādā paralēli un tikpat nopietni, kā pasaulē strādā muzeji. Jebkuru svešzemnieku, kurš Liepājā nav bijis, vedu uz šejieni, jo šeit var redzēt gan pilsētas vēsturi, gan mūsu māksliniekus."

Astra Dzērve, atklājot jauno ekspozīciju, atšifrēja tās nosaukumu: Liepāja, jo izstādīti to mākslinieku darbi, kuri Liepājā dzimuši, auguši, mācījušies vai strādājuši; laiks – katram savs un visiem kopīgs, pārsvarā pagājušais, 20., gadsimts; mākslinieks – ar to, kas viņam dots, ar savu talantu un spējām, radīšanas prieku. Tāpat galerijas vadītāja pateicās Kurzemes tautastērpu informācijas centra vadītājai Liai Ģibietei, kura bijusi klāt pie galerijas aizsākuma pirms daudziem gadiem, un māksliniekam Aldim Kļaviņam par grāmatā "Liepājas māksla gadsimtu vējos" apkopoto vērtīgo informāciju par Liepājas māksliniekiem, kas galeristei esot gluži vai Bībeles vietā.
 
Jau vēstīts, ka ekspozīcija "Liepāja-Laiks-Mākslinieks", kas skatāma vairākās galerijas izstāžu zālēs, ikvienam sniedz iespēju iepazīties ar plašu Liepājas 20. gadsimta mākslinieku darbu kolekciju – gleznām, akvareļiem, grafiku. Ekspozīcija ir vienīgais Liepājā pastāvīgi pieejamais liepājnieku mākslas darbu krājums, kur klātienē skatāmi ap 150 mākslas darbi, un tā ir tikai neliela kolekcijas daļa.

Galerija "Romas dārzs" izvirzījusi uzdevumu kolekcionēt un apkopot latviešu mākslinieku darbus, kuru dzīves un darba gaitas saistītas ar Liepāju. Kolekcijā ir pārstāvēti vairāk nekā 30 mākslinieki, kuru dzīves sākums un skolas gaitas aizsākušās Liepājā, ir mākslinieki, kuru ražīgākie darba gadi ritējuši šeit, kā arī mākslinieki, kuri aktīvi piedalījušies izstādēs, bijuši mākslas pedagogi, veidojot kultūras vidi un atstājot vērtīgu kultūras mantojumu.

Lielākā daļa darbu atspoguļo mākslas tendences pagājušā gadsimta sešdesmitajos, septiņdesmitajos, astoņdesmitajos gados, kad Liepājā aktīvi strādāja mākslinieki Valters Uzticis, Matīss Zavickis, Staņislavs Dinģelis, Artūrs Baumanis, Otto Tiliņš u.c. Vēlāko laika posmu parstāv Egils Radziņš, Egīls Brūns, Valdis Mackars.

Galerijas "Romas dārzs" darbības laikā tās krājumi papildināti arī ar apjomīgām vairāku Liepājas mākslinieku – Valtera Uztiča, Jāņa Lauvas, Staņislava Dinģeļa un Valda Mackara darbu kolekcijām. Pilnveidots mākslinieku Egila Radziņa un Roberta Stārosta darbu krājums.

Ekspozīcijā pārstāvēti arī liepājnieki, kuru mūža un daiļrades garākais posms aizvadīts trimdā –Jānis Gailis, Augusts Annuss, Ēvalds Dajevskis, Kārlis Frīdrihs Šaumanis.

Interesants kolekcijas akcents ir Jāņa Jaunsleiņa zīmējumi, kas atspoguļo dažādas dzīves situācijas un cilvēku tipāžus Latvijas brīvvalsts sākuma posmā.

Tēlotājas mākslas darbu kolekcijas pirmsākumi aizsākušies galerijā "Māja" divtūkstošo gadu sākumā, kad uzņēmējs Ivars Kesenfelds to bija izveidojis Vecajā ostmalā 24. Vēlāk mākslas kolekcija mērķtiecīgi papildināta, iegādājoties darbus gan izsolēs, antikvariātos, gan no māksliniekiem un kolekcionāriem, darbi saņemti arī dāvinājumos, taču kolekcijas papildināšana joprojām ir aktuāls un nepārtraukts process. Turpmāk mākslas darbi ekspozīcijā tiks regulāri mainīti, lai galerijas apmeklētājiem būtu iespēja apskatīt arī pārējo kolekcijas daļu.

Ekspozīciju "Liepāja-Laiks-Mākslinieks" iekārtoja galerijas vadītāja Astra Dzērve un mākslinieks Vilnis Bulavs.

Galerijas darba laiks ir no otrdienas līdz piektdienai pulksten 11–18, sestdienās pulksten 11–16. Ieejas biļetes cena pieaugušajiem 2, 50 eiro, studentiem, pensionāriem – 1 eiro, bērniem, skolēniem ieeja bez maksas.