Smaidīgs un apskaužami jauneklīgs, lai arī ar ieģipsētu kāju, mākslinieks Aldis Kļaviņš muzeja lielajā izstāžu zālē sagaidīja kuplo viesu un sveicēju pulku.

Savu nopietno jubileju mākslinieks atzīmē ar personālizstādi, kurai dots zīmīgs nosaukums – "Pēdējā piecgade", un tajā skatāmi tikai pēdējos piecos gados radītie darbi. Mākslinieks šajā reizē pārsteidz ne tikai ar izstādes apjomu, krāsainību, žanru un tehniku dažādību gleznās, bet arī iepriekš maz pamanītu pievēršanos grafikai.

Par to, ka gadā, kad "Latvijai būs 100, bet man 80 gadi" būs lielāks iznāciens plašas publikas priekšā, mākslinieks brīdināja jau pirms diviem gadiem, savā dzimšanas dienā 27.maijā atklājot “ārpusplāna" izstādi turpat, muzeja pirmā stāva amfilādes zālēs. Pirms diviem gadiem mākslinieks dāvināja muzejam vienu no 23 izstādītajiem pašportretiem – "Gaidot pavasari", šoreiz muzejs, izmantojot Kultūras pārvaldes piešķirto finansējumu, nolēmis pats iegādāties vienu no izstādē skatāmajām ziemas ainavām, lai papildinātu Kļaviņa darbu kolekciju.

Mākslinieks savā izstādes atklāšanas uzrunā apliecināja, ka šo tradīciju – ik pēc pieciem gadiem uzdrošināties nākt publikas priekšā, līdz šim ievērojis kārtīgi, un arī šajā izstādē nav darbu, kas būtu gleznoti 2013.gadā vai pirms tam. Atzinis, ka beidzot gandrīz jau kļuvis par "pilna laika brīvmākslinieku" jeb profesionālu mākslinieku, kā teiktu Indulis Zariņš, kurš par tādu uzskatīja gleznotāju, kurš pārtiek no savas mākslas, Aldis Kļaviņš solīja izmēģināt, “kā tas ir", kas mudina domāt, ka "Pēdējā piecgade" nebūs pēdējā. Tomēr mākslinieks arī atzina: tam, ka visu mūžu strādājis arī kādu "maizes darbu", ir bijusi sava priekšrocība, jo "neesmu bijis atkarīgs no mākslas tirgus, tāpēc vienmēr esmu gleznojis to, ko gribu, un tikai tad, kad gribu", taču tas nav traucējis gleznot regulāri.

Mākslinieks Aivars Kleins, lepns par pazīšanos ar mākslinieku un ilggadīgu sadarbību plenēros un izstādēs, Aldim Kļaviņam vēlēja "tā turpināt" un dāvināja paša audzētās saldās vīnogas kādai "klusajai dabai", kuru izstadē neredzot daudz. Arī vicemērs Atis Deksnis atzina, ka ir pagodināts par iespēju sveikt mākslinieku 80.dzīves jubilejā, tāpat kā visi pārējie daudzie sveicēji gan no mācību iestādēm, kurās viņš strādājis vai joprojām strādā, gan no mākslinieku un teātra aprindām.

"Ņemiet par labu to, kas ir radies pēdējos piecos gados. Pēc horoskopa esmu Dvīnis, tāpēc ir divas pretējības manā raksturā, un reizēm es ļoti nīstu to ko redzu sev apkārt, ļoti man nepatīk visa realitāte, un tad es pie viņas nepieskaros. Tad es meditēju, un tad ir abstrakcijas," savu uzrunu pabeidza jubilārs un izstādes autors.

Aldis Kļaviņš dzimis 1938. gadā Madonā, taču visu mūžu strādājis Liepājā. 1967. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu ar diplomdarbu "Vingrotājas". No 1969. gada Latvijas Mākslinieku savienības biedrs un izstādēs piedalās kopš 1966. gada.

Viņš ir daudzu izstāžu organizētājs, apjomīgu mākslas albumu sastādītājs. Mākslinieka darbi regulāri apskatāmi Liepājas muzeja rīkotajās izstādēs. Strādājis Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā par pedagogu, direktoru un mācību daļas vadītāju. 1976. gadā kļuva par Liepājas teātra galveno mākslinieku, un strādāja tur līdz 1988. gadam.

Pērn Aldis Kļaviņš saņēma Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā, un šās nedēļas nogalē atkal mēros ceļu uz Preiļiem, tikai šoreiz kā žūrijas komisijas priekšsēdētājs, lai pasniegtu "Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā".

2014. gadā mākslinieks ieguva Goda Liepājnieka titulu par mūža ieguldījumu Liepājas kultūras dzīvē, bet 2011. gadā saņēma Triju Zvaigžņu ordeni.

No 1988.gada strādā Liepājas Universitātē. 2003.gadā ieguvis Humanitāro zinātņu maģistra grādu mākslā. Šobrīd Aldis Kļaviņš ir Liepājas universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes vizuālo mākslu profesors.
Izstāde Liepājas muzejā skatāma līdz septembra beigām.