Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras prokurore tiesai nosūtījusi krimināllietu, kurā par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanu lielā apmērā apsūdzētas astoņas personas.

To aģentūrai BNS pavēstīja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.

Viņa sacīja, ka atbilstoši lēmumam par krimināllietas nodošanu tiesai, apsūdzētie no 2011.gada līdz 2013.gadam, pēc savstarpējas lomu sadales, veica PVN izkrāpšanu no Latvijas valsts budžeta lielā apmērā, kā PVN pārmaksu, noformējot dažādu preču iegādi ar starpniekiem. "Tas ir, it kā izmantojot mārketinga pakalpojumus, reāli šādas darbības neveicot, iesaistot darījumu ķēdē fiktīvus uzņēmumus," skaidroja Eiduka.

Personu grupa ir veikusi noziedzīgas darbības tekstilizstrādājumu un armatūras tirdzniecības jomā, sagatavojot grāmatvedības dokumentus par faktiski nenotikušiem darījumiem. Tādējādi apsūdzētie nodarīja Latvijas valsts budžetam zaudējumus 791,1 tūkstoša eiro apmērā.  

Visi apsūdzētie pie kriminālatbildības saukti pēc Krimināllikuma panta daļas par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, vai ja tā izdarīta, iegūstot narkotiskās, psihotropās, stipri iedarbīgās, indīgās vai radioaktīvās vielas, sprāgstvielas, šaujamieročus vai munīciju. Par šādu pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Eiduka arī atzīmēja, ka, ņemot vērā, ka kriminālprocesā apsūdzētie kā fiziskas personas, būdami iesaistīto uzņēmumu amatpersonas, veica PVN izkrāpšanu no valsts budžeta lielā apmērā, izdarīja noziedzīgu nodarījumu šo uzņēmumu interesēs, pieņemti lēmumi par procesa sākšanu piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanai piecām juridiskām personām.

Vienlaikus viņa norādīja, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Lieta izskatīšanai nodota Liepājas tiesai.