Ceturtdien, 26.janvārī, Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldē ar mediju pārstāvjiem tikās Valsts policijas (VP) priekšnieks Armands Ruks un VP Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Indulis Blīgzna, lai informētu par gaidāmajām pārmaiņām.

Būtiskākā no tām ir piecu iecirkņu apvienošanu divos, Ziemeļkurzemes un Dienvidkurzemes iecirkņos. Šīs, tāpat kā citas reformas, kas skar policistu atalgojumu un ikdienišķos pienākumus, Kurzemē stāsies spēkā no 1.februāra.


Policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Indulis Blīgzna sola vairāk policistu ielās. Foto: irliepaja.lv.


Kā pastāstīja Ruks, reforma skar visu Valsts policijas sistēmu, ne tikai Kurzemes reģionu. Vidzemē un Zemgalē tā sekmīgi darbojas jau kopš pērnā gada 1.novembra. Pārējos reģionos – Rīgā, Kurzemē un Latgalē – tā jāpabeidz līdz 1.jūlijam. Lai pilnībā "pierīvētos" būs vajadzīgs pusotrs, divi gadi, lēš VP priekšnieks, taču Zemgales, bet jo īpaši Vidzemes piemērs rāda, ka "esam uz pareizā ceļa".


Mazāk, iecirkņu, mazāk priekšnieku
"Reformas galvenais uzdevums ir novērst funkciju dublēšanos, izlīdzināt slodzes, lai policija būtu redzamāka un vairāk pieejama," uzsvēra Ruks.


Kurzemē reforma izpaudīsies esošo piecu iecirkņu vietā veidojot divus – Ziemeļkurzemes un Dienvidkurzemes iecirkņus. Dienvidkurzemes (priekšnieks Ingus Ukstiņš) iecirknis ietvers līdzšinējos Liepājas un Saldus iecirkņus, Ziemeļkurzemes (priekšnieks Ansis Zanders) – Ventspils, Kuldīgas un Talsu iecirkņus. Šādi priekšnieku skaits reģionā samazināsies no 15 uz sešiem, pastāstīja Blīgzna. Kā norādīja Ruks, visas izmaiņas stingri balstītas uz aprēķiniem – iedzīvotāju skaitu, noziegumu statistiku u.tml. Tāpat ir izvērtēta līdzšinējā darba organizācija, un,


apvienojot ceļu satiksmes uzraudzības, patruļpolicijas un operatīvās reaģēšanas vienības, izveidota jauna – reaģējošo jeb "universālo" policistu institūcija,

un turpmāk uz tūkstoš iedzīvotājiem būtu jābūt vienam šādam policistam. Tas, kā atzina Blīgzna, nav viegls uzdevums, jo Kurzemē šobrīd ir vakantas 82 policistu vietas. Tomēr Kurzemes pārvaldes priekšnieks saredz iespēju, strādājot jaunajā modulī, izveidot katrā iecirknī papildus vēl divas trīs reaģēšanas ekipāžas, kas nozīmē, ka iedzīvotāji biežāk ielās redzēs policijas transportu.


Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks, Kārtības policijas biroja priekšnieks Gints Ešenvalds izrāda reaģēšanas vienības jaunos mobilos iecirkņus. Foto: irliepaja.lv.


Apvienošanas rezultātā līdzšinējo piecu operatīvās reaģēšanas grupu vietā (pie katra iecirkņa pa vienai) paredzētas 13 grupas – septiņas Dienvidkurzemē un sešas Ziemeļkurzemē – kopumā ar 190 policistiem.


"Proti, ir lielāks norīkojumu skaits uz ielām, tuvāk cilvēkiem, tuvāk sabiedrībai, plašākā izkliedē pa teritoriju, veidojot viendabīgāku pārklājumu," norādīja Ruks.


Kurzemes reģiona pārvaldes rīcībā pavisam ir 17 universālie mobilie iecirkņi. Foto: irliepaja.lv.


Prasības pret policistu augstākas
Vienlaikus, kā uzsvēra VP priekšnieks, šādi pārkārtojumi prasa arī lielāku kompetenci no policistiem, un tas nozīmē spēju reaģēt uz sadzīves konfliktiem, ceļu satiksmes notikumiem, sabiedriskās kārtības pārkāpumiem, kriminālpārkāpumiem un mazāk smagiem noziegumiem, un pieņemt lēmumu, vai nu par administratīvās lietvedības uzsākšanu vai kriminālprocesu. Tāpat policistam ir jāveic sākotnējās izmeklēšanas darbības un kriminālmeklēšanas pasākumi. Proti, policists vairs negaida citu policistu, bet pats tiek galā ar vienkāršām lietām.


"Tam zināšanas, protams, ir vajadzīgas, bet tā nav nekāda raķešu zinātne,

un tāpēc ir paredzēta policistu profesionālā pilnveide," uzsvēra Ruks.


Mobilie iecirkņi ražoti speciāli policijas vajadzībām un aprīkoti ar vismodernāko videotehniku. Foto: irliepaja.lv.


Atbilstoši pienākumu paplašināšanai palielinās arī policistu atalgojums. Turklāt, kā norādīja Ruks, tieši zemāk atalgotajiem darbiniekiem, nevis priekšniekiem. Provizoriski tas pieaugs par apmēram simts eiro "uz rokas". Papildināts arī tehniskais nodrošinājums, proti, Kurzemes reģiona pārvaldes rīcībā šobrīd jau ir 17 jauni speciālie transportlīdzekļi jeb mobilie iecirkņi.



Kā jau iecirknī – ir arī aresta telpa. Foto: irliepaja.lv.