Precizēts. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) noilguma dēļ beidzis lietu saistībā ar Liepājas SEZ pārvaldes "Volkswagen" automašīnu iepirkumu.

To šodien ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "De facto", raksta LETA.

Saskaņā ar raidījuma rīcībā esošo informāciju četras Liepājas SEZ amatpersonas atzītas par vainīgām dienesta dokumentu viltošanā, bet tiesas spriedums tam nesekoja. KNAB izmeklētājs, pieņemot lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu uz nereabilitējoša pamata, pēc būtības atzinis personas par vainīgām noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, apgalvo "De facto".

Pirms diviem gadiem publiski izskanēja informācija par KNAB veiktu kratīšanu Liepājas SEZ. Šogad parādījās informācija par auto iepirkumu.

Vairākas personas "De facto" apstiprinājušas, ka Liepājas SEZ ekonomiste Evita Pērkone ir tā, kas parasti organizē iepirkumus pārvaldē.

"KNAB bija atbraucis uz Liepāju, veica kratīšanu. Pērkones kundzei tika izņemts dators. Protams, tas fons bija diezgan skarbs! Tāpēc bija jautājumi valdei, vai viss ir kārtībā? Uz ko mums (SEZ pārvaldnieks Guntars) Krieviņa kungs un Pērkones kundze atbildēja, ka iepirkums bijis pareizs, ka nekas nav pārmaksāts," notikušo atstāstījis bijušais Liepājas SEZ valdes loceklis Jānis Vilnītis.

KNAB liecinieku nopratināšanas protokolā lasāms, ka Pērkone esot lūgusi "SD Autocentra" darbiniekam sagatavot tehniskās specifikācijas konkrētām automašīnām. Tajā pašā laikā Liepājas SEZ pārvaldnieks Krieviņš apgalvo: "Mēs ar viņiem konsultējāmies, nevis viņi mums uzrakstīja priekšā". Savukārt Pērkone, uzzinot, ka zvana "De facto", uzreiz sarunu pārtrauca.

Precizēts. (Raidījums "De facto" precizē 1.februāra ziņā minēto personu loku, norādot, ka komisijā nebija Aigara Kudrēviča un Daiņa Eņģeļa.) Lai arī neizdevās pierādīt, kurš konkrēti pieprasījis rīkot konkursu ar atpakaļejošu datumu, lai nopirktu "Volkswagen" mašīnas, KNAB izmeklēšanā secināja, ka dokumentus viltojuši, visticamāk, četri iepirkumu komisijas locekļi. Liepājas SEZ pārstāve uzvārdus neatklāj. Valsts amatpersonu deklarāciju datu bāzē redzams, ka 2011.gadā, kad iespējamais noziegums tika pastrādāts, komisijā bija pārvaldnieka vietnieks Jānis Lapiņš un finanšu direktore Helga Rāte, vēsta raidījums.

"Četru amatpersonu rīcībā ir noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes, viņas to ir izdarījušas. 4.jūnijā kriminālprocess jau tika nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai Liepājas pilsētas prokuroram," notikušo atstāsta KNAB Izmeklēšanas nodaļas vadītāja Lienīte Šikore. Tobrīd laika bija maz. Strauji tuvojās brīdis, kad lietā iestāsies noilgums.

Liepājas prokuratūras prokurors Andis Šķēle atzīst, ka zinājis šo apstākli, taču "caurumu" lietā bijis pārāk daudz un tos atlikušajās desmit dienās nebūtu bijis iespējams aizlāpīt. Tādēļ arī lieta tika nosūtīta papildu izmeklēšanai.

Šāds prokurora lēmums lietai pielika punktu. KNAB virsprokuroram iesniedza sūdzību par Šķēles lēmumu. Taču arī tās izskatīšanu nācās pārtraukt noilguma dēļ.

Pēc tam, kad KNAB pēc būtības atzina četrus iepirkuma komisijas locekļus noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, 10 dienu laikā šīs amatpersonas varēja pārsūdzēt biroja lēmumu. Taču neviens no Liepājas SEZ strādājošajiem, to neizdarīja.

Jau ziņots, ka Konkurences padome (KP) par aizliegtu vienošanos sodījusi auto markas "Volkswagen" oficiālos dīlerus un importētāju, piemērojot 7,6 miljonu eiro naudas sodu. Sodīti seši uzņēmumi – SIA "SD Autocentrs", SIA "Ripo Autocentrs", SIA "Moller Auto Krasta", SIA "Moller Auto Ventspils", SIA "Moller Auto Latvia" un "Volkswagen" importētājs Baltijas valstīs SE "Moller Baltic Import".

KP vadītāja Skaidrīte Ābrama stāstīja, ka minētie uzņēmumi gan savstarpēji vienojušies nekonkurēt iepirkumos, gan arī dažos gadījumos sazinājušies ar iepirkuma pasūtītājiem un palīdzējuši tiem izstrādāt iepirkuma specifikāciju.

Lietas izskatīšanas gaitā KP saņēmusi informāciju no KNAB par Liepājas SEZ pārvaldes auto iepirkumu. KP rīcībā esošie KNAB liecinieku nopratināšanas protokoli liecina, ka 2011.gadā "SD Autocentra" darbinieks ir palīdzējis Liepājas SEZ darbiniekam sagatavot automašīnu iepirkumu.

"Šīs tehniskās specifikācijas es arī esmu palīdzējis sagatavot, kas notika pēc viņas lūguma sagatavot tehniskās specifikācijas uz automašīnām "VW Touareg Hybrid" un "VW Phaeton". Šajā iepirkuma procedūrā vēl bez mūsu uzņēmuma piedalījās [Iesniedzējs] SIA "Venta Motors". Minētajiem uzņēmumiem par iepirkuma procedūru paziņoju es pēc Liepājas SEZ lūguma, jo bija nepieciešams un lūgums no LSEZ puses iesniegt vēl divus pretendentu piedāvājumus," liecina "SD Autocentra" darbinieka teiktais KNAB liecinieku nopratināšanas protokolā.

"Volkswagen" automašīnu tirgotāju "Møller" grupas uzņēmumi Latvijā nepiekrīt KP lēmumam un apstrīdēs to tiesā, aģentūru LETA informēja "Møller" grupas uzņēmumu pārstāvis Gundars Ruža.

Tā kā šie uzņēmumi nav kavējuši vai ierobežojuši konkurenci un "Volkswagen" pircējiem ar to darbībām nav nodarīts nekāda veida kaitējums, tad KP lēmumā aprakstītā vairākus gadus senā situācija nav klasificējama kā konkurences tiesību pārkāpums, uzsver Ruža.