Noziedzīgu nodarījumu skaits Liepājā pērn samazinājies – tas gan policijas darbinieku nopelns, gan tāpēc, ka savus noziedzniekus esam "eksportējuši" uz citām valstīm.

Par aizvadītā gada tendencēm un statistiku žurnālistus preses konferencē piektdien, 24.februārī, informēja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Normunds Grūbis un citas pārvaldes amatpersonas.

Pēc Grūbja sacītā pērn Kurzemē būtiski samazinājies noziegumu skaits, proti, par 16%. Šāda tendence vērojama jau gadus desmit, turklāt samazinājums attiecas uz visām policijas struktūrvienībām. Kopējais noziedzības līmenis Kurzemē ir zems – 168 izdarīti noziegumi uz 10 000 iedzīvotājiem, bet Liepājā – vēl zemāks, tikai 111.

Samazinājies gan sevišķi smago, gan smago noziegumu skaits, bet procentuāli pieaug mantisko noziegumu (dažāda veida zādzības) daudzums, kas sastāda 67 – 68% no visiem noziegumiem. Taču arī zādzību skaitam ir tendence samazināties, atzina Grūbis.

Kā to izdevies panākt? Pēc policijas priekšnieka sacītā – galvenokārt tas ir viņam pakļauto darbinieku nopelns, jo daudzi noziedznieki, īpaši tādi, kas pastrādājuši grupveida noziegumus, atrodas brīvības atņemšanas vietās, kur izcieš pelnīto sodu. Taču nozīme ir arī tam, ka samazinājies iedzīvotāju skaits kopumā, un "nevar noliegt, ka mēs arī "eksportējam" savus noziedzniekus", kuri turpina pārkāpt likumu jau citās valstīs.

Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieks Gints Ešenvalds apliecināja, ka liepājnieki var justies droši, jo "Kurzeme ir viena no drošākajām vietām valstī". Salīdzinot Liepājas iecirkni ar citiem līdzvērtīgiem iecirkņiem (1.kategorijas) valstī, Liepājai ir vislielākā teritorija un visvairāk iedzīvotāju uz vienu policijas darbinieku (975). Taču Liepāja ir arī otrā (aiz Valmieras), kur uz vienu policijas darbinieku ir visvairāk vajāšanai nodoto kriminālprocesu. Tāpat Liepāja ir otrā aiz Valmieras atklāto noziedzīgo nodarījumu skaita ziņā uz vienu policijas darbinieku (5 un 7,2).

Pēc Ešenvalda sacītā – lai arī noziedzīgo nodarījumu skaits samazinās, Liepājā ar katru gadu pieaug reģistrēto notikumu skaits.

"Tas nozīmē, ka iedzīvotāji arvien vairāk uzticas policijas un ziņo par notikumiem."

Pavisam 2016.gadā Liepājā reģistrēto notikumu skaits ir 13 500, kas ir par 500 vairāk nekā 2015.gadā. Taču reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits ir par 302 mazāks nekā 2015.gadā.

Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Kārlis Prūsis informēja, ka pērn reģistrēti 1182 kriminālnoziegumi, no kuriem kā īpaši smagi klasificējami 27 jeb 2,3%, kā smagi – 304 jeb 25%. Pērn Kurzemē notikušas piecas slepkavības, divas no kurām – Liepājā. Vienā gadījumā kriminālprocess izbeigts, jo atzīts, ka vīrietis iekritis kanālā un noslīcis, nevis notikusi slepkavība. Savukārt otrā gadījumā process nodots kriminālvajāšanai. Pērn Kurzemē bijuši arī seši smagi miesas bojājumu gadījumi, kas beigušies ar cietušo nāvi. No tiem četri noziegumi atklāti, viens process izbeigts, bet vienā gadījumā noziegums palicis neatklāts. 2016.gadā notikušas 11 laupīšanas, kas ir uz pusi mazāk nekā iepriekš. Visvairāk notikušie noziegumi ir zādzības (506 no 1135), un visvairāk no zagļiem cietušas tirdzniecības vietas (239 gadījumi). Pērn Kurzemē nozagtas arī 9 automašīnas, septiņos gadījumos manta atgūta, jo lielākoties mašīnas zog, lai pavizinātos.
 

Uzziņa
Kopumā visā Kurzemes reģionā reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits 2016.gadā ir 4222.

Liepājas iecirknī ir reģistrēti 1182 noziedzīgi nodarījumi, kas ir par 302 mazāk, nekā 2015.gadā. No tiem atklāti ir 543. Smagi un sevišķi smagi noziegumi ir reģistrēti 331, no kuriem atklāti ir 130.

Savukārt  visu atklāto noziedzīgo nodarījumu kopskaits ir 709. Atklāto smago un sevišķi smago noziegumu kopskaits ir 204.

2016.gadā Liepājas iecirknī ir uzsākti 1135 kriminālprocesi, kas ir par 238 mazāk, nekā 2015.gadā. No tiem atklāti ir 552.

(Avots: Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvalde)