Ceļu no Liepājas uz Rīgas pusi liepājnieki mēro diezgan bieži – varbūt ir vērts kādreiz, garām braucot, paviesoties Skrundas novadā! Portāls irliepaja.lv sadarbībā ar Skrundas novada pašvaldības Tūrisma un uzņēmējdarbības atbalsta centru piedāvā iepazīties ar šo vietu un atpūtas piedāvājumiem nedēļas nogalei.
Rudbārži
Attālums pieņemams, jo nepilnas stundas laikā, pieveicot vien 60 km sasniegsiet pirmo Skrundas novada pagastu – Rudbāržus. Pagasts atrodas abās pusēs A9 šosejai, tāpēc nogriezieties nedaudz pa labi, un klāt būsiet.
Iebraucot Rudbāržos, kreisajā pusē aiz kadiķu žoga redzama Rudbāržu evaņģēliski luteriskā baznīca. Ar ko tā īpaša? Šī 1904. gadā no sarkaniem ķieģeļiem celtā baznīca ar mazo tornīti virs jumta kores ir vismazākais dievnams Latvijā. Nostāsti vēsta, ka barons fon Firkss tikai uzceļot Rudbāržos baznīcu varējis saņemt bagātās radinieces mantojumu. Pagājušā gada nogalē pie Rudbāržu baznīcas vietējo iedzīvotāju spēkiem izveidots informatīvs stends.
Šajā pašā ceļa pusē jau pa gabalu visus sagaida vietējais lepnums – Rudbāržu muiža, kas celta Fon Firksu dzimtai 1835. gadā. Muiža laiku lokos tikusi pārbūvēta, revolucionāru dedzināta, bet turpmāko muižas vārdu un likteni visvairāk ietekmēja 1919. gads. Rudbāržu muižā Latvijas brīvības cīņu laikā uzturējās Oskara Kalpaka bataljons un 3. martā no šīs vietas sākās uzbrukums lieliniekiem. 1938. gadā pili pārbūvēja. Otrā pasaules kara laikā ēkā atradās vācu armijas karavīru hospitālis, pēckara gados – mežu darbinieku skola. 1962. gada pilī izvietoja Rudbāržu skolu, kas bija nosaukta Oskara Kalpaka vārdā. Skolas vairs nav, bet pie ēkas novietotā Kalpaka bataljonam veltītā piemiņas plāksne par to atgādinās jaunajiem kadetiem, jo Aizsardzības ministrija tieši šajā vietā plāno izveidot Latvijā pirmo militāro kadetu skolu.
Pēc tam brauciet lejā pa Rudbāržu kalnu, kurš lielo dižskābāržu dēļ ir īpaši gleznains rudeņos. Pēc maza brīža šosejas kreisajā pusē redzams krodziņš "Rančo", kurā var nobaudīt gardu maltīti vai baudīt labu kafiju. Siltās dienās, kamēr vecāki baudīs krodziņa atmosfēru, bērni var rotaļāties pie krodziņa ierīkotajā bērnu laukumiņā.
Mob. tālr.: +371 29276624, +371 29285534; https://www.facebook.com/rancokrodzins/
Dodoties Aizputes virzienā un, nogriežoties pa kreisi, (ceļa zīme "Aizpute 27 km" un P117) pieveicot aptuveni sešus kilometrus, būs norāde "Keramika".
Šeit atrodas keramikas darbnīca "Vilki", un keramiķe Guna labprāt stāsta un demonstrē, kā no māla top dažādi izstrādājumi, kā arī mudina apmeklētājus darboties pašiem. Šeit tapušos darbus var arī iegādāties. Iepriekš gan jāvienojas par ekskursijas laiku un grupas lielumu.
Keramiķe Guna Rubeža; Tālr. +371 26194220
Turpinot ceļu, aizbraucot vēl pāris kilometrus, ieraudzīsiet norādi "Piena muiža Berghof". Celta 16. gadsimtā, mainījusi īpašniekus, līdz kļuva par barona fon Medema vasaras un medību rezidenci. 1906. gadā tā pārveidota pēc arhitekta Paula Maksa Berči projekta, bet padomju laikā kalpojusi kā atpūtas un mācību bāze Liepājas Piena kombinātam. 2005. gadā muižas komplekss piedzīvo atdzimšanu, saglabājot sākotnējo spozmi. Tagad Piena muiža ir viesu nams, kurā varat nosvinēt svētkus vai vienkārši atpūsties. Muiža atvērta katru dienu. Turpat blakus atrodas Piena muzejs.
Turpat pretī savvaļā dzīvo dambriežu saime un aitiņas, bet sākot jau ar maiju – zirdziņi Mia un Mara. Brauciet atpūsties no lielpilsētas drūzmas, baudot rāmo laika ritējumu !
Viesu uzņemšana: +371 26518660; www.pienamuiza.lv; https://www.pienamuiza.lv/lv/piena_muzejs
Vēlaties ko uzzināt par sēnēm, kuras pasaules gardēžu ēdienkartēs ienākušas no Japānas? Brauciet tālāk Aizputes virzienā, līdz kreisajā pusē ieraudzīsiet zīmi "Garīkas, šitaki sēnes". Nogriezieties pa labi un brauciet vēl apmēram 1, 4 km līdz viesu mājai "Garīkas". Uz māju ved simtgadīga liepu aleja, viesu māja iekārtota senā, nelielā lauku muižas ēkā. Saimnieki nodarbojas ar netradicionālo lauksaimniecību – šitaki sēņu audzēšanu un jums labprāt pastāstīs par sēņu dziedinošo spēku. Uz vietas var iegādāties sēnes kaltētā veidā vai sēņu pulveri. Viesu uzņemšana gan tikai pēc iepriekšējas pieteikšanās.
Tālr. +371 29134122; E-pasts: info@garikas.lv; www.garikas.lv
Skrunda
Ja vēlaties turpināt izzināt Skrundas novadu, tad brauciet atpakaļ uz Liepājas šoseju. Tuvojoties Skrundai, kreisajā pusē par pilsētu liecina īpaša, koka robežzīme. Koktēlnieka Ģirta Burvja roku pieskārienu jūs redzēsiet vēl vairākās vietās – gan centra skvērā pulksteni "Laika upe", gan pilskalna estrādē koka skulptūru ansambli "Ķēniņa krēsli".
Ja jūs interesē apskatīt vēl vienu muižu, tad brauciet Rīgas virzienā un pirms tilta pār Ventas upi grieziet stūri pa labi, un klāt tā ir – Skrundas muiža. Muižas komplekss pamanāms pa gabalu, skaists, sakopts visā lielajā teritorijā.
Muižas ēka celta klasicisma stilā 19. gadsimta sākumā. Arhitektūras un vizuālo aprišu dēļ tā tiek dēvēta par Mežotnes pils miniatūru kopiju. Vēstures laiku lokos Skrundas muiža bijusi hospitālis, savulaik tur bijusi ierīkota aptieka, un pēc tam ilgus gadus muižas ēkā atradās skola, vēlāk arī internāts. 1998. gadā pēc jumta iebrukšanas muiža nonāca avārijas stāvoklī. 2006. gadā to izsolē No Skrundas domes iegādājās jaunie īpašnieki. Kopš šī brīža sākās Skrundas muižas atdzimšana. Skrundas muižas SPA atrodas atsevišķā ēkā. Skrundas muižā ierīkota vēstures istaba, kura paver ieskatu kā tā veidojusies no pagātnes līdz šai dienai. Te apskatāms arī 365 miljonus gadu sena četrkājaina reptiļa makets, kura fosīlijas tika atrastas 2016.gadā Skrundas apkaimē.
https://www.skrundasmuiza.lv/; https://www.skrundasmuiza.lv/lv/spa-skrundas-muiza
Ja par pieturas vietu esat izvēlējies muižu, tad atstājiet tur mašīnu vai aizbrauciet uz estrādes stāvlaukumu. Dodieties Ventas plūsmas virzienā un izstaigājiet jauno pastaigu taku. Tā Skrundas Ventmalas ainavā iekļauta tikai otro gadu, bet jau tagad ir viena no galvenajām pastaigu vietām.
Tā ļauj izbaudīt skaistos dabas skatus, vērot putnus un Ventas plūdumu. Gar pastaigu taku uzstādīti soliņi, atpūtas un ugunskura vieta, bet pastaigu noslēdz dažādu segumu sajūtu taka. Pastaigu taka ir apgaismota arī naktī.
Ja gribat redzēt ko savdabīgu un interesantu, tad ejiet vēl 150 m uz priekšu, Rūpniecības ielā 5 atrodas Metāllūžņu mākslas dizaina darbnīca – muzejs "Andžēnu stacija". Vēsturiskas un pašdarinātas lietas, lokomotīve ar restorāna vagonu, oriģinālā lieluma Britu karaliskā telefona būda un vēl tūkstošiem dažādu mājsaimniecības lietu, ko jaunā paaudze nekad nav redzējusi. Ciemošanās šeit iepriekš jāsaskaņo ar saimniekiem.
Tālrunis: +371 2007 6776; http://andzenustacija.lv/
Nākot atpakaļ, izejiet cauri Skrundas estrādes parkam, tur jūs sagaidīs iepriekš pieminētais koka skulptūru ansamblis "Ķēniņa krēsli". Turpat arī ir koka kāpnes un skatu laukums, no kura paveras gleznaina ainava uz Ventas upi. Šajā vietā daudzi pāri viens otram teikuši jāvārdu kāzu dienā.
Ir vēl kāda vieta, ko pilsētas viesiem iesakām apmeklēt – Skrundas novada mājražotāju, amatnieku un tūrisma biedrības veikaliņš "Skrundas klēte". Tajā varat iegādāties ar mīlestību darinātas lietas un suvenīrus.
Adrese: Ventas iela 14; https://www.facebook.com/skrundasklete/
Raņķi
Diena vēl gara, dodieties astoņus kilometrus Kuldīgas virzienā (ceļa zīme P 116), un nokļūsiet bijušajā kara pilsētiņā, kura pārtop par reģionāla līmeņa poligonu. Šeit pie ieejas vāriem var aplūkot militārā transporta ekspozīciju. Tajā ir ap 20 tehnikas vienības, kas izmantotas Latvijas armijas atjaunošanas laikā pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā un kas kalpojušas arī zemessardzei tās pirmajos gados.