Tuvojoties Ziemassvētkiem un gadumijai, kas mūs visus tuvina arī drīzajai Latvijas Republikas simtgadei, neviļus prāts nesas atcerēties un salīdzināt  senākus un ne tik senus faktus.

Liepāja jau vairākus gadsimtus kā pilsēta ir attīstījusies, pateicoties dažādām personībām. Spilgti piemēri ir Kurzemes hercorgi Bīroni, pirmais pilsētas mērs Kārlis Ulihs, ilggadējais Liepājas galva Hermanis Adolfi, tāpat Teodors Breikšs, Ēvalds Rimbenieks un Kārlis Strautiņš, kuri ne vienmēr ir bijuši Ziemassvētku enģeļi, bet, neapšaubāmi, pilsētai ir atstājuši gan saimnieciskas, gan kultūrvēsturiskas vērtības.

Arī mūsu tagadējais mērs Uldis Sesks divdesmit gadu laikā ir ieminis neizdzēšamas pēdas Liepajas jauno laiku vēsturē. Pašreiz, esot tuvplānā, ir grūti viennozīmīgi novērtēt mūsu tagadējā mēra gandrīz divdesmit gadu darbības bilanci. Bet, mūsuprāt, kaut kādi šīs bilances uzmetumi varētu būt.

Mēģināsim nosaukt. Nodibināta  Liepājas partija, nodibināta SEZ. Nav novērsta pilsētas vēsturiskā centra un Karostas bojāeja divdesmit gadu garumā. Ievērojami paplašināti Karostas Garnizona kapi. Nopirkts Pētera I namiņš. Saglabāts un mākslinieciski uzplaucis Liepājas teātris. Atjaunots Liepājas simfoniskais orķestris. Fundamentāli rekonstruēta Liepājas reģionālā slimnīca un Piejūras slimnīcas vēsturiskā apbūve. Nodibināts Futbola klubs. Liepāja kļuvuvusi par Latvijas Rallija galvaspilsētu. Liepājas muzeja vērtīgi mākslas priekšmeti telpu trūkuma dēļ netiek eksponēti, bet saglabāti nākamām paaudzēm gan. Ir ierīkota municipālā dzīvnieku patversme. No centra izmānīts Mcdonald. Par Eiropas naudu rekonstruētas galvenās ielas. Ierīkota laba kanalizācija un ūdensvads. Nolobēts cietuma projekts. Nodibināta koalīcija ar Saskaņas centru un notiek aktīva sadarbība ar Latvijas politisko zemniecību. Nodibināta nomierinošā  skrejlapa “Katram Liepājniekam”. Jūrmalas parka suņu pastaigu laukums uzticēts Aizkraukles bankai kurortoloģijas attīstīšanai. Uzcelts lielais brīnums koncertzāle “Lielais DZINTARS”. Valdībā politiski nolobēti simtiem miljonu vērtas investīcijas Liepājai. Sniegts atbalsts Sieksātes baznīcas tapšanai un kopā ar tēvu Mārtiņu Sesku Sieksātē radīts piemineklis Pienam.

Šo uzskaiti varētu vēl turpināt un turpināt, un katrs pēc savas pieredzes, samaitātības vai tikumības pakāpes vērtēt Uldi Sesku kā Liepājas mēru.

Bet tādai sportiskai  personībai kā Uldim Seskam, mūsuprāt, ir ļoti svarīgi, kā viņu vērtēs ne tikai pēc desmit, bet arī pēc simts un vairāk gadiem. Un, mūsuprāt, tas ir atkarīgs no tā, vai viņš jaudās  apturēt (vai rallija terminoloģijā runājot – nolikt uz bremzēm) Liepājas vēsturiskā centra un Karostas demontāžu un vai viņš pulcēs savā komandā ne tikai Liepājas Universitātes un Krievu institūta intelektuālo potenciālu, bet arī Kembridžas vai pat Jēlas absolventus, kas mūsu pilsētas attīstības latiņu uzliktu attiecīgā augstumā.