Liepājas domes deputāts Ivars Ķervis neiebilst pret paša partijas rosinātajiem amatu ierobežojumiem, taču vēlas „pareizu secību – vispirms apakšveļu, tad uzvalku”.

Kā zināms, partija „Vienotība” rosinājusi nošķirt pašvaldību lēmējvaru no izpildvaras, liedzot deputātiem vienlaikus ieņemt vadošus amatus pašvaldības struktūrās. Šādu kārtību „Vienotība” vēlas ieviest līdz 2013.gada pašvaldību vēlēšanām.

Aģentūra LETA noskaidrojusi, ka plānotie likuma grozījumi par amatu apvienošanas ierobežošanu no pašreizējiem 13 Valmieras domes deputātiem varētu ietekmēt piecus – vidusskolas direktoru, Kultūras centra direktoru, Izglītības pārvaldes vadītāju un divus, kuri ieņem amatu pašvaldības uzņēmumu valdēs.

Ja likuma grozījumi tiks pieņemti, arī vairāki pašreizējie Liepājas domes deputāti pirms nākamām vēlēšanām būs spiesti izvēlēties – ieņemt amatu vai kandidēt vēlēšanās. Šo deputātu vidū ir Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs Uldis Sesks, SEZ pārvaldnieks Guntars Krieviņš, Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas direktors Helvijs Valcis, Liepājas kompleksās sporta skolas direktors Naums Vorobeičiks, Liepājas Olimpiskā centra SPA kompleksa un baseina vadītājs Romans Miloslavskis un arī „Vienotības” deputāts, pašvaldības SIA „Liepājas autostāvvietas” valdes priekšsēdētājs Ivars Ķervis.

Kā portālam atzina Ķervis, „viss ir pareizi, tikai jādara pareizā secībā – nevar vispirms uzvilkt uzvalku un tikai pēc tam apakšveļu”.

Deputāts uzskata, ka vispirms būtu jāpabeidz teritoriālā reforma un jāsakārto likumdošana, kas nosaka pašvaldības deputātu pienākumus, funkcijas, atbildību un atalgojumu. „Šobrīd deputāta alga uz rokas ir niecīga (kam interesē, var ar to iepazīties domes mājaslapā: http://www.liepaja.lv/upload/zinjas_new/amatpers_atlidz_julijs_2012.pdf). Ja ieviesīs amatu ierobežojumus, neviens normāls cilvēks vairs negribēs balotēties.”

Pašvaldību lēmējvaras un izpildvaras nodalīšana ļautu nostiprināt labas pārvaldības principus pašvaldību darbā un novērst iespējamus interešu konfliktus, uzskata partijas „Vienotība” dome, kas 14.septembrī pieņēma rezolūciju, kurā rosina noteikt, ka pašvaldības deputāts pēc deputāta mandāta iegūšanas nedrīkst ieņemt amatus pašvaldības domes administrācijā, tai skaitā pagasta vai pilsētas pārvaldē, šo ierobežojumu paredzot attiecināt jau uz 2013.gada jūnijā ievēlamajām pašvaldību domēm.

Tāpat „Vienotība” domes pārstāvji vienojušies par nepieciešamību liegt pašvaldības domes priekšsēdētājam ieņemt arī izpilddirektora amatu tajās pašvaldībās, kuru iedzīvotāju skaits ir mazāks par 5000.

Savukārt attiecībā uz 2013.gada jūnijā ievēlamajām deviņām republikas pilsētu – Rīgas, Daugavpils, Liepājas, Jelgavas, Rēzeknes, Valmieras, Ventspils, Jēkabpils un Jūrmalas – domēm noteikt, ka pašvaldības deputāts pēc deputāta mandāta iegūšanas nedrīkst vienlaikus ieņemt amatus domes administrācijā, vadīt pašvaldības iestādes, būt pašvaldības kapitālsabiedrību un ostu valdēs un ostu pārvaldēs.

Šie ir uz novadu attīstību vērsti, pragmatiski, izsvērti un reālistiski priekšlikumi, norāda iniciatīvas autori. Īstenojot piedāvātās pašvaldību pārvaldības reformas, tiks nodrošināta ievērojami plašāka novada cilvēku iesaiste lēmumu pieņemšanā, kā arī tiks nodrošināta lēmumu caurskatāmība, nodalot lēmumu pieņemšanas un izpildes procesus. Tāpat lēmējvaras un izpildvaras nošķiršana paaugstinās pašvaldību deputātu kompetenci un neatkarību, ir pārliecināti „Vienotības” domnieki.

Vienlaikus partija norāda, ka grozījumi likumā, kas paredz pašvaldību deputātu skaita samazināšanu, laika ziņā pieteikti pārāk tuvu pašvaldību vēlēšanām, lai atbilstu labai vēlēšanu likumu sagatavošanas praksei. Ņemot vērā līdzšinējo administratīvi teritoriālās reformas pieredzi, pašvaldību deputātu skaita mazināšana būtu skatāma kontekstā arī ar lēmumiem reformas nākamo soļu īstenošanā, uzskata „Vienotība”.

Attiecīgus grozījumus “Likumā par pašvaldībām” sagatavot un iesniegt parlamentā paredzējusi partijas Saeimas frakcija.