Finanšu komitejas sēdē ceturtdien, 12.maijā, deputātiem bija jālemj par Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas sagatavoto lēmumprojektu "Par izstādes "Slava Ukrainai! Varoņiem slava!" eksponēšanu".


Runa ir par izstādi, kas līdz 15. maijam skatāma Rīgā, Uzvaras laukumā, un kurā eksponētas rūpīgi atlasītas un  no starptautiskām ziņu aģentūrām Eiropā iegādātas fotogrāfijas, kas atspoguļo vardarbību un vandalismu, ko Ukrainā piekopj Krievijas armija.


Izstāde ir veidota, atsaucoties Latvijas pilsoņu iniciatīvai "Izveidot fotoizstādi Uzvaras parkā par Krievijas veiktā kara postījumiem Ukrainā" platformā ManaBalss.lv. To organizēja Rīgas pašvaldība, un tās kurators ir fotogrāfs Ilmārs Znotiņš.


Lai izstādi varētu atgādāt uz Liepāju un atbilstoši parādīt, bija jānobalso par sagatavoto lēmumprojektu: "Piešķirt  Liepājas pilsētas pašvaldības iestādei "Liepājas pilsētas pašvaldības administrācija" no Liepājas pilsētas pašvaldības budžeta rezerves fonda līdzekļiem 5 000 EUR (t.sk. PVN) lielformāta fotogrāfiju izstādes "Slava Ukrainai! Varoņiem slava!" eksponēšanai Liepājā".


Dīvainā kārtā, balsojot "par", Finanšu komitejas deputātu vairākums nobalsoja pret šīs izstādes eksponēšanu Liepājā. Kā tas iespējams? Pavisam vienkārši –


ja sākotnējo lēmumprojekta tekstu nomaina ar citu, tad rezultāts ir ar pretēju efektu.

Versija, par kuru nobalsoja Atis Deksnis, Jānis Vilnītis, Linda Matisone, Uldis Hmieļevskis un Uldis Sesks, skan šādi: "Piešķirt  Liepājas pilsētas pašvaldības iestādei "Liepājas pilsētas pašvaldības administrācija" no Liepājas pilsētas pašvaldības budžeta rezerves fonda līdzekļiem 5 000 EUR sabiedrību izglītojošu un integrējošu pasākumu īstenošanai Liepājā, iesaistot NVO un sabiedriskās domas līderus."


Kā redzams, par fotoizstādi lēmumprojektā vairs nav runas. Argumenti, kāpēc šo tautas pieprasīto izstādi liepājniekiem redzēt nevajag, bija visdažādākie.


Ludmilai Rjazanovai, kā allaž, rūpēja, vai budžetā pietiek naudas un vai nebūtu labāk vasarā piešķirt skolēniem brīvbiļetes sabiedriskajā transportā.


Uldis Sesks rosināja sagatavoto lēmumprojektu papildināt, jo vajagot arī organizēt sabiedrību izglītojošus pasākumus par karu Ukrainā. Tiesa, deputāts arī neiebilda pret gluži citu lēmumprojekta tekstu, kurā "papildinājumi" jau bija kļuvuši par vienīgo saturu.


Jānis Vilnītis, lai gan izteicās, ka "mums noteikti ir jāparāda, kurā pusē stāv pilsēta, un jāparāda skaidri un viennozīmīgi, lai nebūtu ne mazāko šaubu par to", tomēr pauda, ka "konkrētā izstāde nav ne oriģināla, ne piemērota, ne laikā, ne vietā" un ka


Liepājai ir jāiet savs ceļš, "jāmeklē jauni, oriģināli, spēcīgi izteiksmes līdzekļi". Kādi, to, protams, deputāts nepateica.

Uldis Lipskis paziņoja, ka atturēsies balsot "par" sagatavoto lēmumprojektu, jo "mēs kā primāro uzdevumu uzskatām demontēt un pārvietot padomju armiju slavinošus pieminekļus". Apsveicami, tikai kāds sakars šim uzdevumam ar lēmumu par izstādes eksponēšanu?


Deputāte Dace Bluķe vienīgā no Finanšu komitejas deputātiem iestājās par lēmumu tā sākotnējā versijā, proti, par izstādes eksponēšanu Liepājā.


"Manuprāt, izstāde ir gan laikā, gan vietā, kamēr Ukrainā notiek karš, mēs nevaram teikt, ka tā nav, un ir ļoti dīvaini ko tādu dzirdēt," atbildot uz Jāņa Vilnīša repliku, sacīja Bluķe, piebilstot, ka izstāde pati par sevi jau ir sabiedrību izglītojošs pasākums, par kādiem iestājās Sesks un Vilnītis. Deputāte arī uzsvēra, ka nav jābaidās runāt ar liepājniekiem šādā veidā un ļoti aicināja atbalstīt lēmumu par izstādes eksponēšanu. Taču pēc tam, kad lēmumprojekta sākotnējais teksts tika aizstāts ar citu, balsošanā nepiedalījās.


Komitejas vadītājs, mērs Gunārs Ansiņš, kurš balsojumā atturējās, atzina, ka vēl pirms komitejas sēdes no sarunām ar deputātiem sapratis, ka lēmuma pieņemšanai nepieciešamā balsu skaita nebūs. "Pret" izmainīto lēmumprojektu nobalsoja vienīgi "Saskaņas" deputāte Ludmila Rjazanova, kuru acīmredzot neapmierināja ne izstādes iespējamā parādīšanās pie Liepājas aizstāvju monumenta, ne "izglītojošie pasākumi" ar kuriem tā tika nomainīta un par kuriem nobalsoja pieci koalīcijas deputāti.


Lai portāla lasītājiem iepriekš aprakstītais būtu vēl saprotamāks, pievienojam pastāvīgās Finanšu komitejas sēdes videoierakstu.