Arī Uldis Sesks neatbalsta vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža vēlmi stingrāk nodalīt izpildvaru no lēmējvaras.

29. augustā Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) pārstāvji, lielo pilsētu pašvaldību vadītāji, tikās ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Edmundu Sprūdžu.

Kā informē LLPA, tikšanās laikā tika diskutēts par reģionālās politikas pamatnostādnēm un Nacionālo attīstības plānu 2014. – 2020. gadam, kura neapstiprināšana apdraud efektīvu un mērķtiecīgu Eiropas Savienības fondu līdzekļu piesaisti nākamajā plānošanas periodā. Tikšanās darba kārtībā bija jautājumi, kas skar izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas sistēmā un to radīto izdevumu pieaugumu iedzīvotājiem. Tikšanās laikā diskutēja arī par likumprojekta „Vietējo pašvaldību referendumu likums” izstrādes gaitu, plānotajiem grozījumiem likumā „Par pašvaldībām”, kuru ietekmē no iespējamo pašvaldības deputātu loka var svītrot izglītības, kultūras, mākslas, sporta iestāžu un slimnīcu vadītājus un speciālistus. Ar ministru tika diskutēts arī par pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldību un ministrijas vēlmi ierobežot to darbību.

"Mums joprojām nav lielas viedokļu satuvināšanās," žurnālistiem pēc tikšanās sacīja asociācijas vadītājs Jūrmalas mērs Gatis Truksnis.
Kā piemēru viņš minēja ierosinājumu par liegumu pašvaldības uzņēmumos strādājošajiem kandidēt uz deputāta vietu domē, kuru mēri uzskata par nepareizu. "Mūsu vēlme tomēr ir, lai deputātu kvalitāte nepasliktinātos," sacīja Truksnis un pieminēja, ka ir būtiski, lai, piemēram, sociālo jautājumu vai izglītības jautājumu komiteju vadītu cilvēks, kurš konkrēto jomu pārzina.

Viņam piekrita arī Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, kurš teica, ka "deputātu līmenis pazemināsies, ja tiks pieņemti šādi ierobežojumi". Arī viņš norādīja, ka pagaidām no ministra skan tikai idejas un vīzijas, bet konkrētu darba rezultātu nav.

Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševics turpretī pieminēja, ka Sprūdžs esot pirmais ministrs, kurš reāli saprotot attīstības atšķirības starp reģioniem un kaut ko dara lietas labā, lai izlīdzinātu tās.

Pēdējās dienās izskanējusi skarba kritika no Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektora vietnieka Māra Kučinska un arī Valmieras mēra Ineša Boķa gan ministra darbam kā tādam, gan arī par ministrijas virzītajiem noteikumiem par kritērijiem sadzīves atkritumu radītājam, kurš atbrīvots no dabas resursu nodokļa samaksas un kuram ir tiesības slēgt līgumu ar sadzīves atkritumu apsaimniekošanas komersantu.

Iepriekš ministrs nācis klajā arī ar vairākām iniciatīvām, tostarp ideju samazināt pašvaldībās deputātu skaitu proporcionāli iedzīvotāju skaitam.
Tikšanās laikā konkrēti rezultāti netika panākti. Ministrs piedāvāja organizēt atkārtotu tikšanos jau tuvākajā laikā.
LLPA dibināta 2001. gada 23. augustā, lai īstenotu republikas pilsētu pašvaldību interešu aizstāvību un nodrošinātu interešu un tiesību pārstāvniecību gan valstī, gan ārpus tās robežām, kā arī veicinātu to savstarpējo sadarbību un attīstību.

LLPA biedri ir 9 lielās Latvijas pilsētas – Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera un Ventspils.