12.janvārī, aprit mēnesis, kopš viesnīcas "Fontaine Royal" 2.stāvā durvis vēra veikals "East West", kas vienīgais Latvijā un, iespējams, Baltijā piedāvā tik plašu Indijas preču klāstu.

Tās ir interjera un dizaina preces mājai, dekorācijas un preces ikdienai, masīvkoka mēbeles, lampas, tekstīlijas un daudzkas cits. Liepājnieku atsauksmes par "East West" ir dažādas – no "dārgi" un "izskatās kā no gružkastes" līdz "foršas, interesantas lietiņas jums te...".

SIA "Fontaine Royal Trading Co" piederošā veikala vadītājs Gustavs Pelēcis smaida par dažādajām atsauksmēm, tie, kuri te iegriežas, tikai slavējot (par to pārliecinos arī es – S.P.) un kopumā cilvēkiem šīs lietas patīk. Interneta komentāros, protams, lasāms daudzkas.

"Kā redzams jau no veikala nosaukuma, te ir ne tikai preces no Indijas, "mazās lietas" – rotaslietas, pelnutrauki utt. – ir arī no Āfrikas, no Zanzibāras, kur veikala īpašniekam pieder viesnīca. Uz 2.stāvu pārcēlies arī veikals "Wok", kas piedāvā ķīniešu, korejiešu, vjetnamiešu pārtikas preces. Ir arī "padomju mantu stūrītis", kas agrāk atradās "Fontaine Hotel" ēkā Jūras ielā (šo vietu tagad aizņēmusi kafejnīca "Valhalla Wine & Coffee" – S.P.)."

"Lielās lietas", un pirmkārt jau masīvkoka mēbeles (pat skapīšu aizmugures ir no koka, nevis papīra vai finiera) gan vestas no Indijas. Tās ir arī dārgākā prece – dažādi skapīši ir cenā no 100 līdz 200 eiro, bet milzīga gulta maksā 1600 eiro.

"Mēbeles ir ļoti izturīgas ar pamatīgām skrūvēm un stiprinājumiem," saka veikala vadītājs.

Vērtību mēbelēm piešķir arī autentiskie kokgriezumi un grebumi. Daļēji tās ir antīkas – izgatavotas, izmantojot senu un greznu skapju, durvju, slēģu utt. detaļas, kas papildinātas ar nepieciešamajām sānu vai aizmugures daļām.

"Katra lieta ir unikāla."

Pirmajā mēnesī ikdienā visvairāk pērkot preces 10 līdz 20 eiro vērtībā – stikla lampas, koka drēbju pakaramos, lādītes, grāmatiņas utt. Taču ir bijuši arī lielāki pirkumi – "Oishii Sushi"" iegādājies milzīgu koka leti, bet Renārs Kaupers – skapi.

"Viens no uzsvariem ir arī lampas. Mums tās ir divu veidu – arābu un indiešu stikla un metāla lampas veikala "Ikea" vai lauku stilā. Ir arī autentiskas misiņa sienu un griestu lampas no seniem kuģiem."

Mēbeles, tāpat kā lampas un pārējās preces ir "īsta manta", nekādas imitācijas, uzsver veikalnieks.

Lai gan šobrīd veikalā dominē preces no Indijas, "negribam aizrauties visu laiku ar to, kas jau bijis". Tāpēc jau nākammēnes "East West" piedāvās pašu vestus Francijas un Itālijas vīnus "pievilcīgās cenās", bet vasarā sola sezonai atbilstošu pītu mēbeļu piedāvājumu no Ēģiptes. Tāpat būšot arī kaut kas no rietumiem – Brazīlijas, Karību salām, varbūt Venecuēlas, kur arī veikala īpašniekam pieder viesnīca.

"Veidojamies par savdabīgu dzīvesstila noliktavu, kurā atrodams viss."

Brauciens uz Indiju – veiksmīga avantūra
Pērn aprīlī, pēc tam, kad nolemts atvērt veikalu, "Fonteina impērijas" īpašnieks Stīns Lorenss kopā ar Gustavu Pelēci un viņa sievu Līnu Freimani (abiem pieder salons "Mākslas lāde") devušies uz Indiju, uz Mumbaju, lai iepirktu preci.

"Neviens no mums iepriekš nebija bijis Indijā. Sākumā nesapratām, ko darīt. Mumbaja ir desmit miljonu pilsēta, ieliņa pie ieliņas, bodīte pie bodītes..."

Taču ceļotājiem paveicies jau pirmajā dienā.

"Iegājām tādā kā antikvariātā, kura īpašnieki, kā izrādījās, nodarbojas tieši ar eksportu."

Tālāk, uz tuksneša reģionu, uz tā dēvēto zilo (ļoti daudzo zilo namiņu dēļ) pilsētu Džodpuru, kas atrodas blakus Kašmīra reģionam, jau devušies kopā ar aģentu.

"Tur cilvēki vairāk piekopj tradīcijas un arī cenas tur ir pavisam citas."

Tāpēc, piemēram, tekstīlijas – indiešu šalles, lakati, paklājiņi – "East West" nopērkami par 6 – 20 eiro, kas esot divreiz lētāk nekā Mumbajā.

Džodpurā nodzīvojuši gandrīz nedēļu, katru dienu apmeklējot kādu ražotāju un apskatot viņu noliktavas "septiņu "Depo" lielumā".

"Redzējām arī mēbeļu izgatavošanas procesu – kā atjauno vecās lietas, izgatavo trūkstošās detaļas un to visu saliek kopā."

Kad beidzot izvēlējušies preces un visu norunājuši, turpmāko procesu uzticējuši Mumbajas aģentam. Tas gādājis, lai preces, kas iepirktas desmit dažādās vietās, nonāktu vienviet, tiktu sasaiņotas, iepakotas konteinerā un izsūtītas.

"Lai to izdarītu, bija vajadzīgi vairāk nekā divi mēneši. Atgriezāmies aprīļa vidū, bet konteineri tika izsūtīti jūlija sākumā."

Augustā preces pienākušas Liepājā.

"Kamēr visu izkrāmējām, sanesām, izkārtojām, pagāja vēl vairāki mēneši."

Lielākās mantas stiepuši astoņi vīri, jo skapji jau paši par sevi ir smagi, bet tajos vēl sakrāmētas lampas un citas lietas. Lai veikala telpās iedabūtu letes un citas masīvās mēbeles, nācies pat izcelt durvis.

"12.decembrī beidzot veikals vēra durvis."

Daļa atvesto mantu izmantotas arī, lai iekārtotu "Valhalla Wine & Coffee" interjeru, daļa – lai "uzfrišinātu" viesnīcu un citas "Fonteina impērijas" telpas.

"Mums pašiem viss šeit patīk, bet labprāt dalāmies arī ar citiem," saka Gustavs Pelēcis, piebilstot, ka "East West" nopērkams ir viss – arī veikala lete vai gaismekļi pie griestiem un logos.

Drīzumā veikals plāno uzsākt arī interneta tirdzniecību, bet sazināties ar to var arī facebook.com.