Piektdien, 26.janvārī, Liepājā notika Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) rīkotais Kurzemes Biznesa forums "Mūsdienīga uzņēmumu vadība 21.gadsimtā".

Pasākuma laikā, kas "Lielajā dzintarā" notika sadarbībā ar Liepājas pilsētas pašvaldību un Banku "Citadele", uzņēmēji diskutēja par reģiona attīstību, kā arī energoefektivitātes ieviešanu un nozīmi.

Pasākuma pirmajā daļā ar prezentāciju uzstājās Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš, kurš iepazīstināja ar Latvijas ekonomikas prognozēm 2018.gadā, tostarp izaicinājumiem un iespējām. Viņš pauda, ka pašreiz ekonomikas aug visā pasaulē un līdztekus tas notiek arī Latvijā. Pēc tam par Latvijas 2022 vīziju Rīgā un reģionos stāstīja domnīcas "Certus" vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis, iezīmējot galvenās problēmas, kas pašreiz ir demogrāfija un tas, ka ikvienam nodokļu maksātājam būs jāuztur vairāk par pensionāru un citas sociāli neaizsargātās grupas – attiecīgi izaicinājums ir  straujāka ekonomikas izaugsme un augstas pievienotās vērtības  darba vietu izveide.

Pēc prezentācijām notika paneļdiskusija, kurā piedalījās gan M.Āboliņš, gan V.Dombrovskis, kā arī citi eksperti – LTRK prezidents Aigars Rostovskis, Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks tūrisma un investīciju jautājumos Ģirts Kronbergs, LTRK padomes locekle, nodokļu eksperte Elīna Rītiņa, kā arī LTRK Kurzemes reģiona Padomes vadītājs Andis Araks.

Klātesošo jautājumi ekspertiem bija par visdažādākajām tēmām, tostarp nodokļu reformas ietekmi uz uzņēmējdarbību, kur visi nonāca pie atziņas, ka sasniegts viens būtisks izvirzītais mērķis –  reinvestētās peļņas nodokļa noteikšana 0% apjomā.  Darbaspēka nodokļi tā arī netika samazināti, tā vietā ieviešot progresivitāti, kas kaitē augstas pievienotās vērtības darba vietu izveidei un darba spēka piesaistei, kā arī netika uzsākta diskusija par pašvaldību motivāciju uzņēmējdarbības veicināšanai piesaistot to budžetus pie biznesa aktivitātes konkrētajā reģionā – attiecīgi darbs pie tā turpināms.

Kurzemes Biznesa forumā komersanti arī interesējās, kā ģeopolitiskā situācija ietekmē uzņēmējdarbības vidi, kur V.Dombrovskis norādīja, ka Latvijai jāsaskaras gan ar riskiem, domājot par dažādu embargo ieviešanu, gan iespējām, piemēram, izmantojot valsts ģeogrāfisko novietojumu un citas priekšrocības. Tāpat būtiski radīt tādus priekšnosacījumus, lai bizness vēlētos "piezemēties" tieši Latvijā, domājot par dažādiem konkurētspējas celšanas instrumentiem visā reģionā, tostarp nodokļiem.

Runājot par Kurzemes reģiona attīstību, A.Araks iezīmēja to, ka būtiski domāt par izglītības pieejamību ne tikai lielajās pilsētās, bet arī attīstīt spēcīgu skolu tīklu, lai pēc pamata izglītības iegūšanas, jaunieši paliktu savās dzimtajās vietās, tostarp arī apgūtu arī augstāko izglītību vai nu Liepājā, vai Ventspilī. Viņš norādīja, ka tieši iespēja palikt savās pilsētās un reģionā ir iemesls tam, lai pēc tam meklētu darbavietu arī tuvumā.

Otrā daļa Kurzemes Biznesa forumā "Mūsdienīga uzņēmumu vadība 21.gadsimtā" bija veltīta energoefektivitātes jautājumiem, lai informētu uzņēmējus par to, kādas ir aktualitātes un iespējas, lai uzlabotu efektivitāti un samazinātu izmaksas. Vispirms uzstājās SIA "JA Power" pārstāvis Reinis Āzis, bet pēc tam prezentācija sekoja no finanšu instrumenta "Altum" valdes priekšsēdētāja padomnieka Edgara Kudura.

Paneļdiskusijā, kur galvenais uzdevums bija meklēt virzienus un pasākumus energoefektivitātes paaugstināšanai uzņēmumiem un ražošanas ēkām, kā arī stāstītu par ieteikumiem un rekomendācijām valsts atbalsta programmu pasākumu realizācijā, piedalījās Ventspils siltums valdes loceklis Atis Mertens, Skrundas komunālās saimniecības valdes priekšsēdētājs Kaspars Kutuļsks, SIA "Amazone" valdes locekle Baiba Mikāla, SIA "Hidrolat" pārstāvis Aleksandrs Šemjakins un SIA "Cannelle Bakery" pārstāvis Ivars Skrebelis.

Kurzemes Biznesa foruma trešā daļa bija veltīta iedvesmas stāstiem, kur par savām veiksmēm un pieredzi stāstīja: "Abavas vīna darītavas" saimnieks Mārtiņš Barkāns, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas valdes locekle, grāmatvedības nozares profesionāle un nodokļu konsultante, SIA "Numeri" līdzīpašniece Lilita Bērziņa, kā arī SIA "Milzu!" Attīstības vadītāja Evita Štrausa.

Kurzemes biznesa forums notiek jau vairākus gadus pēc kārtas, kur piedalās augsta līmeņa eksperti ar prezentācijām, paneļdiskusijās tiek runāts par valsts un reģiona attīstība iespējām un tendencēm, savukārt uzņēmēji dalās ar saviem veiksmes stāstiem, tādējādi iedvesmojot un motivējot ikvienu strādāt labāk.