Par maksētnēspējīgu atzītā kuģubūves kompānija AS "Tosmares kuģubūvētava" plāno atlaist darbiniekus, vēsta Latvijas Televīzija (LTV).

"TV Kurzemei" izdevies sazināties ar uzņēmuma valdes priekšsēdētāju Aleksandru Vaļumu, tomēr televīzijai nekādus komentārus viņš neesot sniedzis, savukārt maksātnespējas administrators Ivars Meļķis pastāstījis, ka tiesiskās aizsardzības plāns kompānijai ir noraidīts, jo tas iesniegts novēloti. Šobrīd galvenais uzdevums esot izvērtēt finansiālo stāvokli uzņēmumam un samazināt izmaksas, ko plānots panākt, atlaižot daļu darbinieku.

"Skatoties, kādi būs tuvākie pasūtījumi un kādi speciālisti šiem pasūtījumiem būs nepieciešami, tie primāri paliks," televīzijai skaidrojis Meļķis, norādot, ka mazāk nepieciešamie darbinieki tuvākajā laikā varētu tikt atlaisti, "bet tas neizslēdz iespēju, ka viņi kaut kādā laikā tiek paņemti atpakaļ".

Pēc Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) rīcībā esošajiem datiem, "Tosmares kuģubūvētavā" strādā aptuveni 160 cilvēku. NVA līdz šim neesot saņēmusi no minētā uzņēmuma pieteikumu par darbinieku masveida atlaišanu un tai neesot arī izdevies sazināties ar uzņēmuma vadību. "Uz telefona numuriem, kādus mums ir iespējams atrast, neviens neatbild, un līdz ar to komentēt, kas tur notiek un ko viņi plāno darīt, mēs šai brīdī nevaram," televīzijai sacīja NVA Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane.

Patlaban NVA Liepājā piedāvā nepilnas 700 vakances, no kurām aptuveni 100 ir saistītas ar metālapstrādi un kuģubūvi, kas ir pietuvinātas profesijas konkrētajam uzņēmumam, vēstīja LTV.

Kā ziņots, Kurzemes rajona tiesa Talsos 9.augustā pasludināja AS "Tosmares kuģubūvētava" par maksātnespējīgu, aģentūra LETA noskaidroja tiesā. Par kompānijas maksātnespējas procesa administratoru tika iecelts Meļķis.

Maksātnespējas pieteikumu tiesā iesniedza SIA "Smare".

"Smare" pārstāvis advokāts Ēriks Štālbergs aģentūrai LETA pastāstīja, ka "Tosmares kuģubūvētavas" parāds uzņēmumam ir 21 557 eiro. Vienlaikus viņš piebilda, ka "Smare" ir vairāki saistīti uzņēmumi, no kuriem ar pieteikumu tiesā vērsās tikai viens. Kopējais "Tosmares kuģubūvētavas" parāds saistītajiem uzņēmumiem ir apmēram 90 000 eiro.

""Tosmares kuģubūvētava" agonēja jau visu pagājušo rudeni un ziemu. Tur gandrīz nav darbinieku un visus darbus veic piesaistītie ārpakalpojumu sniedzēji, kuriem paliek parādā par padarīto. Vairāki uzņēmumi jau ir vērsušies pie mums, taču līdz šim izdevās ar "Tosmares kuģubūvētavu" panākt izlīgumu, vienoties par parādu atmaksas grafikiem. Šoreiz vairs vienoties neizdevās, jo, acīmredzot, "Tosmares kuģubūvētavai" vairs nav līdzekļu," stāstīja Štālbergs, piebilstot, ka "Tosmares kuģubūvētava" mēģinājusi arī ar "Smari" panākt vienošanos, taču pirms tiesas sēdes tā kreditora kontā pārskaitījusi vien 1000 eiro.

Paziņojumā biržai "Nasdaq Riga" kompānijas pārstāvji informē, ka dienu pirms maksātnespējas pasludināšanas, proti, 8.augustā, "Tosmares kuģubūvētava" Kurzemes rajona tiesai Liepājā iesniedza pieteikumu tiesiskās aizsardzības procesa sākšanai, apliecinot vēlmi un gatavību turpināt saimniecisko darbību un pildīt saistības pret kreditoriem.

"Ņemot vērā Kurzemes rajona tiesas lēmumu, "Tosmares kuģubūvētava" aktīvi sadarbosies ar iecelto administratoru, lai tiesā ar viņa piekrišanu panāktu tiesiskās aizsardzības procesa ierosināšanu. Tiesiskās aizsardzības process ir procedūra, kas dod godprātīgam parādniekam, kurš nonācis finansiālās grūtībās, iespēju atjaunot savu maksātspēju, izmantojot Maksātnespējas likumā noteiktos aizsardzības līdzekļus un metodes," sacīts paziņojumā.

LETA jau vēstīja, ka "Tosmares kuģubūvētavai", pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes 2018.gada 12.jūnija lēmumu, piemērots aizliegums komercķīlas reģistrācijai, pārjaunošanai un grozīšanai Uzņēmumu reģistra komercķīlu reģistrā. Pēc VID datiem, šogad 7.jūlijā "Tosmares kuģubūvētavas" nodokļu parāds bija 398 625 eiro apmērā.

Tāpat ziņots, ka šogad divas reizes jau tiesā tika prasīts atzīt "Tosmares kuģubūvētavu" par maksātnespējīgu, bet abas reizes kompānija panāca vienošanos ar prasības iesniedzēju par parāda saistību dzēšanu.

Pagājušajā gadā "Tosmares kuģubūvētava" strādāja ar 3,493 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 31,7% mazāk nekā 2016.gadā, kā arī kompānija cieta zaudējumus 681 549 eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš.

"Tosmares kuģubūvētavas" akcijas kotē biržas "Nasdaq Riga" otrajā sarakstā. Tā lielākā īpašniece ir "Rīgas kuģu būvētava", kurai Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 2018.gada maija beigās ierosināja tiesiskās aizsardzības procesa lietu.