Par galvenajiem metāllūžņu iepirkšanas un pārstrādes uzņēmuma "Tolmets" noieta tirgiem kļuvusi Turcija un Dienvidaustrumāzija.

To intervijā aģentūrai LETA stāstīja "Tolmets" ārējo sakaru vadītājs Valdis Uburģis.

Viņš sacīja, ka Turcija nopietni attīsta savu metālapstrādi, tāpēc, viņaprāt, Turcija kompānijai arī saglabāsies kā viens no galvenajiem partneriem turpmāk.

Uburģis atzīmēja, ka būtisks noieta tirgus ir arī Dienvidaustrumāzija. Viņš minēja arī Dienvidkoreju, ASV un Ķīnu, bet mazāka daļa metāllūžņu tiek vesta uz Eiropas Savienības dalībvalstīm, jo, kā atzina Uburģis, šajās valstīs pārsvarā strādā ar saviem metāllūžņiem.

Kā skaidroja Uburģis, pieprasījums pēc metāla galvenokārt ir tajos tirgos, kur notiek infrastruktūras attīstība, tiek būvēti ceļi, tilti. Savukārt, ka vēl viens aspekts, kādēļ Eiropā pieprasījums ir salīdzinoši mazs, ir saistīts ar to, ka metalurģija nav tas videi "draudzīgākais pasākums", kā arī rada lielu elektroenerģijas patēriņu. "Tādēļ arī metalurģija pašlaik virzās uz vietām, kur vides prasības nav tik stingras un ir lēta elektroenerģija. Līdz ar to Eiropā un ASV metālapstrādes jaudas pārsvarā paliek kā stratēģiskā rezerve vai arī jau nodarbojas ar augstas kvalitātes izstrādājumu ražošanu," atzina Uburģis.

Pēc Uburģa paustā, Baltijas valstīs iepirkto metāllūžņu apjoms atšķiras gadu no gada, bet Latvijā "Tolmets" iepērk vidēji 80% no nodotajiem metāllūžņiem. ""Tolmets" spēks, salīdzinot ar citiem lieliem metāllūžņu iepircējiem Baltijas valstīs, slēpjas tajā, ka mums ir ļoti daudz partnerkompāniju. Daudzu savākšanas laukumu īpašnieku struktūra veidota tādējādi, ka ir "Tolmets" daļa un ir vietējo uzņēmēju daļa. Šī privātā ieinteresētība ir pietiekami liels dzinulis, lai strādātu un attīstītos savā reģionā. Savukārt "Tolmets" var palīdzēt ar investīcijām un tehnoloģijām. Šādi laukumi visā Latvijā ir vairāk nekā 50. Mēs arī piedāvājam vienu no augstākajām cenām tirgū, un tādēļ loģiski, ka varam savākt arī lielus lūžņu apjomus," viņš teica.

Jautāts, vai plānots uzņēmumam paplašināt noietu tirgu apmēru, Uburģis atzina, ka tirgus izpētes darbs neapstājas. "Es gan nevarētu teikt, ka runa ir par pilnīgi jauniem tirgiem, jo pieprasījums pēc metāllūžņiem ir tur, kur notiek metālapstrādes attīstība," atzīmēja Uburģis.

Vienlaikus viņš piebilda, ka ir jābūt gataviem izmaiņām. Piemēram, tad, kad Turcija konfliktēja ar ASV, "nošūpojās" arī tās metalurģijas nozare. Viņaprāt, ir jābūt gataviem, ka Ķīna var pieņemt administratīvus lēmumus, kas apgrūtina metāllūžņu piegādes.

"Mēs arī aizgājām no Pēterburgas Krievijā, jo tur kļuva pārāk apgrūtinoši strādāt. Galvenais iemesls bija Eiropas sankcijas un finansēšanas pārtraukšana – bankas atteicās finansēt projektus, kas bija saistīti ar Krievijas tirgiem," uzsvēra Uburģis.